Mladí lidé berou více peněz

Zaměstnavatelé chtějí hlavně mladé pracovníky. Jakou šanci mají lidé ve středním věku na trhu práce a jaké je jejich ohodnocení? Kteří lidé pracují nejdéle?

Zatímco před deseti lety brali mladí i staří na stejných pozicích stejně, nyní platy padesátníků stále klesají. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Ve světě přitom nic takového nepozorujeme.

Trh v České republice je však proti vyspělým zemím deformovaný. Lidé berou daleko méně, mzda se chápe jen jako odměna za práci a výkon. Zahraniční srovnání proto upozorňují na „specificky český jev podprůměrných výdělků starších pracovníků“. Podle expertů je ale kvůli udržitelnosti důchodového systému nutné, aby lidé pracovali déle a do penze odcházeli později.

V PRÁCI SE VÁM DĚJE BEZPRÁVÍ: kde naleznete účinnou pomoc?

S postupným posunutím důchodového věku na 65 let počítala i dohoda stran, kterou politici nakonec nepodepsali. Trh práce nejrychleji opouštějí lidé s nižší kvalifikací. Ve vyšším věku naopak roste podíl zaměstnaných vysokoškoláků a vysokoškolaček. Starší zaměstnanci působí častěji ve středních a větších organizacích a firmách. V důchodovém věku pracují především lidé na vedoucích pozicích, kteří berou více peněz. Pokud někdo bere málo, odchází z práce daleko dříve, často je raději nezaměstaný.

Podle autorů budou muset zaměstnavatelé v příštích letech svůj přístup ke starším pracovníkům přehodnotit. Češi stárnou a podíl mladých se sníží. Experti také uvádějí, že stárnutí s sebou přinese i zpomalení růstu produktivity práce a mezd.