Bez úvěrové historie půjčku nedostanete. To je důvod rozhořčení řady neúspěšných žadatelů.

Bez úvěrové historie půjčku nedostanete. To je důvod rozhořčení řady neúspěšných žadatelů. | foto: Profimedia.cz

mPůjčka od mBank: získat ji je snadné jen na první pohled

  • 353
mBank, která slibuje maximum výhod a pohodlí, má i nespokojené klienty. Koncem června letošního roku začala nabízet spotřebitelský úvěr mPůjčka. Získat peníze tímto způsobem ale není jednoduché. Rozzlobení zákazníci si stěžují.

"Ne vždy je všechno ideální, ale co se děje u mBank, nemá obdoby," začíná svůj dopis rozhořčený klient, který označuje postupy této banky při prodeji úvěrů za klamavou reklamu.

"Na stránkách mPůjčky jsou uvedeny podmínky včetně toho, jak je jednoduché půjčku získat. Reálná situace je však jiná," pokračuje nespokojený čtenář. Podle něj tak lidé na základě nepravdivých informací zbytečně dojíždějí do kiosků a prodejních center.

Na mPůjčku prý nedosáhne ten, kdo doposud neměl v bance úvěr, a tedy nemá v registru žádnou tzv. úvěrovou historii (tj. neprokáže dobrou splátkovou morálku).

Na internetových stránkách ovšem banka uvádí, že k získání mPůjčky do výše 60 tisíc korun postačí jen občanský průkaz a není ani potřeba dokládat výši příjmů. U částek nad šedesát tisíc požaduje ještě poslední výpis z běžného účtu.

Podobně rozhořčených hlasů dorazilo do redakce v posledních dnech hned několik. Samotná banka je komentovala poměrně stručně.

"Podrobnosti k tomu, jak vyhodnocujeme způsobilost klientů, vám bohužel nemohu sdělit, protože jsou součástí vnitřních pravidel mBank. mPůjčku zatím poskytujeme teprve krátce, proto je ještě brzy na hodnocení a výsledky," uvedl tiskový mluvčí mBank Tomáš Vyšohlíd.

O přiznání půjčky rozhoduje banka
Právo rozhodnout, zda žadatel o půjčku bude úspěšný, či nikoliv, je zcela na straně banky. Právní nárok na získání úvěru neexistuje. V průběhu schvalovacího řízení banka vždy posuzuje mnoho hodnotících kritérií, z nichž příjem a výdaje rodiny tvoří pouze malou část.

Do hry vstupuje například i dosažené vzdělání, stabilita zaměstnání (délka pracovního vztahu u posledního zaměstnavatele), rodinný stav, ale i způsob bydlení či úvěrová historie klienta. Tu banka čerpá z bankovního registru klientských informací.

Jakým způsobem zjištěné údaje nakonec vyhodnotí, je čistě na ní. S tím je třeba se smířit, stejně tak s tím, že vždy bude určité množství zamítnutých žádostí. Ať už měla banka k tomuto kroku důvod jakýkoliv.