Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Musí se uchazeč o místo svěřit se svou nemocí?

Často uchazeči o práci přemýšlí nad tím, jestli je vhodné budoucímu zaměstnavateli oznámit, že trpí epilepsií, alergií nebo jiným chronickým onemocněním. Někteří lidé trpí i psychickými poruchami, které nejsou na první pohled patrné. Těmto nemocem se nevyhneme ani v podnikání.
Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

Podle právničky JUDr. Olgy Preclíkové v pracovněprávních vztazích platí jednoznačný zákaz přímé i nepřímé diskriminace, mimo jiné i z důvodu zdravotního stavu zaměstnance. Proto by zaměstnanec vlastně neměl mít důvod zatajit zaměstnavateli informaci o svém zdravotním stavu. Takové jednání ze strany zaměstnance by se dokonce mohlo vykládat jako jednání v rozporu s dobrými mravy.

Zaměstnavatel je oprávněn „poslat“ zaměstnance před nástupem do práce (při vzniku pracovního poměru) na zdravotní prohlídku, aby měl „jistotu“, že práce, kterou bude zaměstnanec vykonávat, je pro něj vhodná i ze zdravotních důvodů.

Pracovněprávní předpisy umožňují zaměstnavateli i zaměstnanci reagovat v průběhu trvání zaměstnání na změny zdravotního stavu zaměstnance (převedení na jinou práci, výpovědní důvod na straně zaměstnavatele).
 
Pokud zaměstnanec zatají významnou informaci o svém zdravotním stavu, neprospěje to jeho spokojenosti v zaměstnání a vážně to naruší pracovněprávní vztah, neboť zaměstnavatel to bude vnímat jako „podraz“. Takový pracovněprávní vztah pak dříve či později skončí, kolikrát pro obě strany zbytečně.

Hledejte kompromis

V případě, že zaměstnanec a nadřízený najdou vzájemnou důvěru, mohou  spolu najít vyhovující obor a najít společné řešení, třeba i v možnosti práce na částečný úvazek. V praxi zaměstnavatel často lidi s různými nemocemi odmítá nejen ze strachu, jak pomoci v případě akutního zhoršení stavu, ale také z důvodu častých návštěv u lékaře nebo časté nemocnosti. Návštěva lékaře je důležitá i proto, že o nemoci nemusí člověk vůbec vědět.

Před nástupem do práce bychom si měli především ujasnit, v jakém oboru nás může tato nemoc nepříjemně překvapit a podle toho své budoucí zaměstnání vybírat. Nepříznivý vliv může mít i stres, vyčerpání, nedostatek spánku apod. Stejně tak i zaměstnavatel by měl umět nabídnout vhodné pracovní zařazení pro lidi trpící některou z těchto nemocí.

popisekŠVARCSYSTÉM – ÚČINNÝ, GENIÁLNÍ,
ale stále nelegální

Jak se nemoci projevují?

Rozhodně není vhodné, aby byl epileptik například řidičem z povolání, nejen z důvodu možnosti záchvatu, ale i nedostatkem spánku. Toto onemocnění se vyznačuje opakovanými záchvaty bezvědomí nebo změněného vědomí, křečí nebo chování, obvykle doprovázené změnou elektrické aktivity mozkové. Epilepsie tedy nemají nic společného s duševními chorobami. Přesto člověk s epilepsií nemůže vždy vykonávat takovou práci, jakou by chtěl.

Ani pro astmatika, či člověka trpícího silnou alergií není vhodná třeba práce zahradníka nebo jakékoliv prašné prostředí. Naprosto nevhodné je nejen pro nemocné jakékoliv prostředí, ve kterém se kouří. Zvláště v případě, že máte zdravotní problémy, v případě, že váš kolega je kuřák, je vhodné ho požádat, aby nekouřil ve stejné místnosti (kanceláři).

Pokud někdo trpí kožní alergií, měl by se vyhnout práci s materiálem, který jeho kůže nesnáší. Toto se může projevit například v kadeřnictví, kosmetice nebo při manipulaci s profesními látkami. Také není vhodné prostředí s mimořádnými klimatickými a povětrnostními podmínkami /mráz, silné slunce, horko/. Tito lidé by měli mít nejen vhodné pracovní prostředí, ale i oděv a obuv.

Je dobré se vyhnout prostředí, které je nadměrně vlhké, ve kterém se tvoří plísně. Prach může ležet i na různých deskách, knihách, poličkách v kancelářích, v nekvalitních matracích, sedačkách, atd. Roztočům se daří i v květináčích, kobercích a na jiných místech.

Jak jednat s nemocným?

Těmto lidem pomáhá nejen léčba, ale i porozumění, bezkonfliktní prostředí. Mnoho lidí se z těchto nemocí úspěšně vyléčilo a dnes se věnují sportu, práci a jsou z nich úspěšní podnikatelé.

Na druhou stranu si některé nemoci můžeme přivodit díky zaměstnání, a to jak v prašném prostředí, tak dlouhodobým stáním, sezením nebo sledováním počítače nebo stresem. V letních měsících je důležité dodržování pitného režimu, je nutné vyhnout se v poledních hodinách pobytu na přímém slunci nebo pobytu v místnostech, kde je těžký vzduch.

V každém případě, každý, kdo je takto nemocný, by měl dodržovat přísně takový režim, jaký mu stanoví jeho lékař. Na tuto skutečnost by měl brát zřetel i zaměstnavatel.


 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...