Můžeme využít společného zdanění?

  • 2
Rodiny s dětmi mohou na daních ušetřit až desítky tisíc korun. Neplatí to však pro všechny. Podmínkou je žít v manželství a vychovávat dítě. V rodinách, kde základní podmínky splňují a mají rozdílné příjmy, se mohou těšit na daňový přeplatek.

Jde o novinku, se kterou je spojena spousta otázek. Dotazy čtenářů jsme položili Aleně Foukalové, člence Komory daňových poradců ČR.

Nevím přesně, co to společné zdanění je. Můžete mi krátce vysvětlit jeho princip?
(O. S., Strakonice)

Společné zdanění je novinka pro rodiny s dětmi, ve kterých mají partneři rozdílné příjmy. Například muž je zaměstnancem s měsíčním hrubým příjmem 22 000 korun. Příjmy se mu daní 25 procenty. Manželka na mateřské dovolené nemá žádný příjem, který by mohla danit. Příjmy manžela se pro účel výpočtu daní rozdělí na polovinu na něj a na manželku. Dostanou se tak stejnou částkou (mužův příjem dělený dvěma) do nižší daňové skupiny daněné nejvýše 20 procenty.

Máme s partnerkou dítě, které společně vychováváme, nejsme však manželé. Můžeme uplatnit společné zdanění? (H. D., Jičín)

Není to možné, podmínkou není jen společná domácnost a výchova dítěte, ale i manželství. I když v podstatě žijete za stejných finančních podmínek, jako rodina, společně zdaňovat nemůžete. Pokud podnikáte, využijte možnosti rozdělení příjmů na spolupracující osobu.

Jsem na mateřské. Budu muset po uplatnění společného zdanění platit v roce 2006 zálohy na sociální a zdravotní pojištění a na daň z příjmů? (L. S., Kadaň)

Zálohy na sociální a zdravotní pojištění ani na daň z příjmů platit nebudete, společné zdanění na to nemá žádný vliv.

Dokážeme si formulář společného zdanění vyplnit sami, či je lepší si najmout daňového poradce? Kolik jeho služba stojí? (K. L., Praha)

Přiznání nejspíš zvládnete vyplnit sám. Formulář přiznání stáhnete zde. Pokud byste se chtěl poradit, počítejte, že odměna daňového poradce je jiná v Praze a jiná třeba v Náchodě. Nejlépe je najít si na kdpcr.cz v seznamu několik daňových poradců ze svého okolí a ty kontaktovat s konkrétním dotazem. Cena může začínat na 500 korunách za přiznání, a to i v Prazen u levnějších poradců, v případě hledání na kdpcr.cz se můžete řídit i tím, zda mají uvedené stejné pracoviště a místo bydliště.

Můžeme využít možnosti společného zdanění manželů, i když máme každý jinde trvalé bydliště? (D. M., Praha)

Rozhodující pro posouzení možnosti společného zdanění není trvalé bydliště, ale život ve společné domácnosti. To doložíte doložíte svým čestným prohlášením přiloženým k přiznání, jinak se tato skutečnost asi prokázat nedá.

Přichází pro nás v úvahu společnézdanění, když jsme měli svatbu až v listopadu 2005 a dítě se narodilo až na konci roku? (L. K., Praha)

Stačí, když dítě i manželství „existují“ nejpozději k 31. prosinci daného roku. Potom můžete společné zdanění uplatnit za celý rok, nebudete tedy propočítávat žádný poměr podle počtu měsíců kdy jste byli manželé nebo pečovali o dítě.

Měla jsem v loňském roce příjmy jen v lednu a v únoru, pak jsem byla zbytek roku na nemocenské. Může si mne manžel uplatnit jako vyživovanou osobu? (S. T., Dobříš)

Jen pokud vaše mzda a nemocenská nebyly v roce 2005 dohromady vyšší než 38 040 korun. To však není moc pravděpodobné, vyživovanou osobou asi nebudete.

Jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. Mohu si na sebe ve společném zdanění uplatnit nezdanitelné položky, jako je třeba bezpříspěvkové dárcovství krve a životní pojištění? (M. V., Vranov)

Při společném zdanění získáte příjmy, i když jen formálně. A odečítat nezdanitelné položky proto můžete a je to pro vás výhodné. Dokonce si daňový základ snížíte o položku „na poplatníka“ ve výši 38 040 korun. Vašemu manželovi přitom navíc zůstává možnost odečíst si na vás 21 720 korun jako na vyživovanou osobu.

Je možné použít společné zdanění manželů i v případě, že jeden má plat a druhý plný invalidní důchod? (J. V., Komárov)

Samozřejmě lze, nutno splnit pouze podmínku společné domácnosti, manželství a minimálně jednoho vyživovaného dítěte.

Společné zdanění je mi poměrně jasné, ale jakým způsobem se vykazují příjmy a výdaje u sociálního a zdravotního pojištění? Třeba v případě, že manželka OSVČ (podnikatel – osoba samostatně výdělečně činná) vede daňovou evidenci, manžel je zaměstnanec. (J. M., Prachatice)

Daně jsou věc naprosto odlišná od sociálního a zdravotního pojištění a nemají na ně žádnou vazbu. Vaše manželka si vypořádá platby pojistného tak, jako by společné zdanění neexistovalo, neboť jejím vyměřovacím základem i nadále zůstává rozdíl mezi příjmy a výdaji.

Pracuji, ale manželka je nezaměstnaná, pečuje o mého starého otce, děti jsou již dospělé a samostatné. Lze využít společné zdanění manželů a má smysl? (J. K., Blatná)

Pokud vaše děti již nestudují, nemůžete společné zdanění využít, protože na vás nejsou závislé.

Chceme uplatnit společné zdanění a už jsme si spočítali, že se nám to vyplatí. Nejsme si však jisti, jestli musíme uvádět peníze, které si naše dcera vydělala na prázdninách na letní brigádě. Jestli ano, kam? (P. S., Karlovy Vary)

Společné zdanění se týká pouze manželů, rodičů dítěte. Příjmy z letní brigády vaší studující dcery nikam do svého daňového přiznání uvádět nemusíte.