Dluh

Dluh | foto: Profimedia.cz

Můžete svému zaměstnanci snížit mzdu?

  • 9
Podle § 111 odst. 1 zák.č. 65/1965 Sb., zákoníku práce, náleží zaměstnanci za vykonanou práci mzda nebo plat podle zvláštního právního předpisu. Myslíte si, že za svou práci dostává váš podřízený neodpovídající odměnu?

Tímto zvláštním právním předpisem je buď zákon č. 1/1992 Sb., o mzdě nebo zák. č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, popř. další obecně závazné právní předpisy, upravující některé pracovní profese. Ve smyslu zákona o mzdě pak musí být mzda sjednána nebo stanovena písemně před výkonem práce, za kterou tato mzda přísluší.

Mzda se sjednává především v pracovní smlouvě nebo v jiné smlouvě (např. v tzv. manažerské smlouvě)  nebo v kolektivní smlouvě.  Mzda  přísluší nejméně ve výši a za podmínek stanovených zákonem o mzdě a zákoníkem práce, popř. ve smyslu dalších obecně závazných právních předpisů. Mzda nesmí být nižší než minimální mzda.

Výše mzdy může být změněna pouze dohodou zaměstnavatele a zaměstnance, jenž změní obsah dosavadního smluvního ujednání mezi těmito subjekty, nikoliv jen jednostranným úkonem ze strany zaměstnavatele. Výjimku z tohoto obecného pravidla tvoří tzv. srážky ze mzdy taxativně uvedené v § 121 zákoníku práce. Všechny ostatní srážky ze mzdy lze provést jen opět na základě dohody o srážkách ze mzdy.

Výše mzdy může být nicméně upravena v pracovní smlouvě případně tak, že bude specifikováno, co je základní složka mzdy a za jakých podmínek má zaměstnanec právo na případná další plnění.

popisekPODNIKATELÉ, POZOR NA ÚNOSCE!
Jak se bránit?