Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mzdy nemusí být jediným příjmem rodiny

aktualizováno 
Vylepšit rodinný rozpočet mohou dávky státní sociální podpory. Jak o ně žádat?
Vedle příjmů ze zaměstnání mohou řadě rodin pomoci kompenzovat životní náklady dávky státní sociální podpory. Díky růstu životního minima k 1. říjnu mnohé z nich vzrostou, zvýší se také počet rodin, jež na ně budou mít nárok. U některých dávek státní sociální podpory na výši příjmu nezáleží - dostanou je všichni, kdo o ně požádají a splní předepsané podmínky. Ty budou v některých případech zejména u rodičovského příspěvku měkčí než doposud.

Mezi dávky, unichž nezáleží na příjmu rodiny a od počátku října se zvýší, patří rodičovský příspěvek, porodné, zaopatřovací příspěvek a pěstounské dávky. O tyto dávky se žádá na kontaktních místech okresních úřadů na předepsaném tiskopise. Osobní návštěva úřadu není bezpodmínečně nutná, potřebné doklady je možné zaslat poštou. Je však třeba dbát na to, aby byly vyplněny správně, protože další korespondencí s žadatelem se vyplácení dávek zbytečně zdržuje. Rodiny, které například již rodičovský příspěvek pobírají, o jeho zvýšení žádat nemusí. "To proběhne automaticky, žádat budou jen rodiny, kterým vznikne nárok nově," potvrzuje ředitelka odboru sociální politiky ministerstva práce a sociálních věcí Marie Kudlová.

Rodičovský příspěvek

Je určen rodičům, kteří celodenně pečují o dítě do 4 let věku nebo o dítě dlouhodobě zdravotně postižené do 7 let. Výše rodičovského příspěvku se rovná 1,1násobku životního minima na výživu a ostatní základní osobní potřeby rodiče. Od počátku října budou rodiče dostávat měsíčně 2552 korun místo dosavadních 2409 korun a v případě studentů starších 15 let to bude částka 2695 korun místo 2541 korun. Výrazněji se zlepšují podmínky možného přivýdělku rodičů aniž o rodičovský příspěvek přijdou, mohou si měsíčně vydělat 3480 korun čistého, tedy 1,5násobek životního minima, zatímco dosud to bylo jen 2190 korun. Rodiče-podnikatelé dostávají rodičovský příspěvek zálohově a po uplynutí kalendářního roku je zúčtován podle skutečně dosaženého příjmu. Navíc rodiče mohou bez ztráty nároku na dávku po dobu pěti dnů v měsíci svěřit dítě na hlídání mateřské škole či jeslím, dosud to byly jen tři dny v měsíci. Studující maminky o příspěvek nepřijdou ani tehdy, pokud dítě nechávají hlídat během všech povinných přednášek. Pokud byl rodiči vyplacen rodičovský příspěvek a přitom nesplnil podmínky pro jeho výplatu, musí ho za období, kdy mu nenáležel, vrátit okresnímu úřadu.

Uplatnění zpětného nároku: do tří let od jeho vzniku

Porodné

Porodné náleží matce dítěte, případně jejímu manželovi, pokud žena zemřela. Je určeno také ženě, která převzala dítě mladší jednoho roku do péče nahrazující péči rodičů. Výše porodného závisí na počtu dětí, vzhledem k růstu životního minima a výpočtu dávky po 1. říjnu podstatně vzroste. Nárok na porodné může žadatel uplatnit již od 16 let věku.

Uplatnění zpětného nároku: do jednoho roku od narození dítěte

Zaopatřovací příspěvek

Dávka je určena k zabezpečení rodiny vojáka základní nebo náhradní vojenské služby, civilní služby nebo vojenského cvičení. Je stanovena jako 0,67násobek částky životního minima na osobní potřeby oprávněné osoby. Na tento příspěvek má nárok nezaopatřené dítě vojáka a také manželka vojáka, pokud pečuje o dítě do čtyř let, popřípadě do sedmi let, jde-li o dítě dlouhodobě zdravotně postižené anebo je manželka vojáka.

Uplatnění zpětného nároku: do tří let od vzniku na něj

***

Základní informace o podmínkách přiznání ostatních dávek státní sociální podpory přídavku na děti, příspěvku na bydlení, sociálním příplatku a příspěvku na dopravu - byly uvedeny v příloze Peníze dne 18. 9. 2001. Další informace, například o dávkách pěstounské péče, jsou na www.mpsv.cz.

Zaopatřovací příspěk od 1. 10. 2001

Věk nezaopatřeného dítěte:

dítě do 6 let 1133 Kč
dítě 6-10 let 1267 Kč
dítě 10-15 let 1495 Kč
dítě 15-26 let 1642 Kč
dospělá osoba 1555 Kč

Pramen: MPSV

Jak se změní porodné od 1.10. 2001

počet dosud po 1. 10.
dětí 2001 (Kč)

1 dítě 6400 8450
2 děti 16 000 20 280
3 děti 43 200 50 700
4 děti 57 600 67 600
5 dětí 72 000 84 500

Pramen: MPSV


Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Alex Craffonara
Byl u nás Murdoch či princ Albert, říká šéf luxusní horské restaurace

V nadmořské výšce dvou tisíc metrů servírují mořské plody, zvou ty nejznámější DJ a zdejší večírky jsou vyhlášené tak, že sem jezdí celebrity z celého světa....  celý článek

Vladimír List
Průbojný profesor elektrifikoval Československo, metro chtěl již před válkou

Vladimír List byl univerzitním profesorem na České vysoké škole technické v Brně a inženýrem elektrotechniky, který se výraznou měrou zasloužil o elektrifikaci...  celý článek

Ilustrační snímek
Oddlužovacím „šmejdům“ odzvonilo. Platí změny v osobních bankrotech

Dluhy řeší osobním bankrotem každý rok přes 20 tisíc Čechů. Většina z nich si nedokáže poradit s žádostí o oddlužení, a tak využívá služeb speciálních agentur....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.