Na Českolipsku je práce s bytem pro lékárníky

Zaměstnavatelé na Českolipsku sice často nabízejí požadovaným pracovníkům jen minimální mzdu (nyní 6200 korun), občas se však i v tomto severočeském regionu najde možnost vydělat standardní plat.

Nadprůměrné platy slibují někteří zaměstnavatelé vyučeným řidičům mezinárodní kamionové dopravy (20 tisíc korun), pojišťovacím poradcům s maturitou (až 30 tisíc korun) a lékárníkům. Ti jsou v tomto okrese natolik žádáni, že dokonce mnohdy dostávají i byty. Například lékárník pro Jablonné v Podještědí mohl bez atestace i praxe k platu 20 tisíc korun získat i byt 3+1. Byt mohou dostat dva veterináři, jež shání soukromý zvěrolékař z Mimoně - a přijme i absolventy. Práci spojenou s ubytováním získají na Českolipsku také lékaři, právníci pro Justiční akademii a učitelé. Z méně kvalifikovaných profesí dávají zaměstnavatelé možnost bydlení číšníkům, servírkám, kuchařům, šičkám, obkladačům a lakýrníkům. Své sítě rozhodili v tomto okrese i zaměstnavatelé z Prahy, kteří kromě práce nabízejí i bydlení na ubytovnách v hlavním městě.

Jedna společnost takto shání na Českolipsku 40 vyučených pracovníků ostrahy pro objekt v Praze (a bere i absolventy), šedesát lidí přinejmenším s maturitou přijme na post inspektora pražská policie - středoškolákům nabízí nástupní plat 14 500 a vysokoškolákům 16 500 korun. Zájem však je jen výjimečný. "Nezaměstnaní tuto možnost využívají jen ojediněle. Jde o řešení spíše pro mladé a svobodné lidi," říká vedoucí oddělení trhu práce Rudolf Rais. Kritéria pro uchazeče o takovou práci jsou nesmlouvavá - trestní bezúhonnost, dobrá fyzička, navíc ubytování v metropoli něco stojí, takže výdělek se ztenčí a už není pro mnohé uchazeče tak zajímavý. Nezaměstnanost v okrese Česká Lípa dosáhla koncem září 9,7 procenta, kdy pracovní úřad evidoval 5697 žadatelů o práci. Nabízel jim 455 pracovních příležitostí, což znamená, že na jedno místo připadalo 13 lidí bez práce. Odpovídá to republikovému průměru.