Na cestách může stačit i platební karta

Když mám platební kartu, nebudu mít problém s ošetřením v zahraničí, řekne si leckterý cestovatel. Není to však tak úplně jednoduché.

„Vždy záleží na konkrétním typu platební karty. Každá banka nabízí odlišné pojišťovací podmínky, které je potřeba zjistit už před odjezdem, aby klient nebyl v případě těžkostí nepříjemně překvapen,“ míní zástupkyně Pojišťovny České spořitelny Martina Priegelhofová. Bez problémů by měli být majitelé zlatých a stříbrných karet systémů Eurocard/Mastercard a Visa. Cestovní pojištění zahrnují také karty American Express. Pozor je potřeba dát na limit plnění, který je u různých karet různý, stejně jako výše spoluúčasti majitele karty. V některých případech je také potřeba kartu před odjezdem aktivovat.

Cestovní pojištění zahrnují jen některé platební karty

Hledáte bližší informace o cestovním pojištění? Další tipy a triky najdete ZDE.

Výhodu mají majitelé mezinárodních platebních karet systémů EuroCard/MasterCard, Visa, karet American Express a Diners Club, kteří na zvláštní cestovní pojištění myslet nemusí, protože jejich karty je obsahují už automaticky. Rozsah pojištění je u těchto karet většinou dostatečný, často se vztahuje i na členy rodiny, pokud cestují s držitelem karty. Ale u dalších, běžně používaných platebních karet to tak být nemusí. Pojištění nezahrnují vůbec, některé jen ve zúžené podobě. Se stejným typem karty se může vázat různé pojištění, kvalita pojištění závisí na bance, která kartu vydala, i na volbě klienta, jaký rozsah pojištění si sjednal. Karty se liší limity pojištění například léčebných výloh; nejvyšší obsahují zlaté a platinové platební karty, které však nevlastní příliš mnoho lidí.

Hledáte informace o platebních kartách? Navštivte naši speciální sekci.

Proti cestovnímu pojištění nabízenému pojišťovnami může být pojistné krytí kartou nižší, může obsahovat daleko více výluk a počítá také s vyšší spoluúčastí klienta. Proto je vhodné si předem ověřit, jaká rizika a výši pojistného vlastnictví konkrétní karty kryje, a případně tento rozsah doplnit o pojištění dalších rizik či o vyšší plnění v rámci sjednaného cestovního pojištění.  

Jak ušetřit

* Každý, kdo se rozhodne pro cestovní pojištění, by měl předem zjistit, zda už není pojištěn například díky tomu, že vlastní mezinárodní platební kartu. V tom případě je rozumné zjistit, co všechno pojistka zahrnuje, a případně se jen připojistit.

* Zdravotní pojišťovny, banky v současné době i například T-mobile zvýhodňují své klienty slevou z pojistného. Předem se vyplatí ověřit, zda se slevy nevztahují také na vás.

* Slevu z pojistného mají často například dárci krve.

* Kdo se chystá opakovaně do zahraničí, vyplatí se mu uzavřít roční paušální pojistku. Pojišťovně pak stačí pouze nahlásit termíny výjezdů. 

* Pokud jede do ciziny rodina s dětmi, vyjde ji levněji rodinná pojistka než pojistky uzavřené pro každého člena rodiny zvlášť.

* V některých zemích platí dohody o sociální péči, které zahrnují také lékařské ošetření. Před odjezdem je však třeba ještě v tuzemsku vyplnit formulář a odevzdat ho po příjezdu do ciziny.

* Některé pojišťovny zvýhodňují slevami pojistky uzavřené přes internet (například Pojišťovna České spořitelny přizná slevu 20 procent, Česká pojišťovna 10 procent).

* Cestovní pojištění bývá zahrnuto často také v ceně zájezdu. Je zbytečné se pojišťovat znovu, stačí jen předem prostudovat  rozsah nabízeného pojištění a pojistku třeba jen rozšířit. Nezřídka totiž jde jen o takzvané základní pojištění, které nekryje například náklady spojené se škodou třetí osobě, úrazem nebo ztrátou či poškozením zavazadla.