Na cesty s hotovostí i kartou

Kolik si vzít s sebou na zahraniční dovolenou peněz a v jaké podobě? Záleží především na tom, jaký typ zájezdu jste zvolili. Pokud jste si již v tuzemsku zaplatili ubytování s plnou penzí a letenku, a nechcete utrácet za suvenýry či místní atrakce, pak vám teoreticky stačí "pár drobných". Pokud počítáte s pravidelnými nákupy, jídlem v restauracích a cestou vlastním autem, měli byste dobře počítat.

Například tříčlenná rodina by potřebovala na týden dovolené na jihu Itálie zhruba 35 tisíc korun, zhruba 1130 euro. Tolik by totiž zaplatila za stravu v restauracích a potraviny kupované v supermarketech, obě cesty autem včetně dálničních poplatků a ubytování v apartmánu. Navíc je počítat s železnou rezervou, která poslouží v neočekávaných situacích, například když se porouchá auto nebo přijdou zdravotní komplikace. Náklady na zdravotní ošetření sice může pokrýt cestovní pojištění nebo je zdarma díky mezivládní dohodě o sociální péči, ale například v Rakousku, kde tato dohoda platí, chtějí zaplatit za každý předepsaný lék v hotovosti 4,14 euro. Ty proplatí až zdravotní pojišťovna po návratu. 

Čím můžete platit v cizině

hotovost

+

  • lze s ní platit všude
-
  • náchylná ke krádeži či ztrátě
  • poplatky spojené s její směnou
platební karta
+
  • přímé platby u obchodníků bez poplatků
  • rychlý přístup k domácímu účtu, peněžní rezerva
-
  • vyšší poplatek za výběr hotovosti, nelze s ní platit všude
  • možné komplikace při její ztrátě
cestovní šeky
+
  • výhodnější kurz než při nákupu valut
  • při ztrátě možnost získat náhradu
-
  • výběr hotovosti vázán na bankovní přepážky, ne všude s nimi lze přímo platit
  • vyšší poplatky při zpětném prodeji

Mnoho rodin těsně před odjezdem navštíví jednu směnárnu a zde vymění veškerou potřebnou hotovost. To ale není zrovna dobré řešení. Vézt s sebou velkou sumu v hotovosti je značně nebezpečné - turisté jsou častými terči útoků kapsářů a snadno mohou zůstat bez jakýchkoli finančních prostředků. Odborníci proto radí: možnosti kombinujte, vedle nezbytně nutné hotovosti (na WC, drobnosti v obchodech, na plážích, vstupy na atrakce a podobně) s sebou berte i platební kartu nebo cestovní šeky.

Hotovost nekupujte v první směnárně, na kterou narazíte. Určitě se vyplatí obejít jich několik a porovnat nabízené kurzy. Bankovní směnárny bývají většinou kvůli poplatkům o něco „dražší“ než pouliční. Například 100 eur nakupovaných v polovině června v pouliční směnárně vyšlo o 70 korun levněji než v bankovní. Přesto, rozhodnete-li se vycestovat jen s hotovostí, máte oproti loňském roku šanci ušetřit. Zavedením eura se vyhnete několikerým výměnám peněz, a tím i možným poplatkům a ztrátě času.

Pokud se chcete více informovat o platebních kartách, mnoho informací a článku na toto téma naleznete v této sekci.

S kartou lze platit jednoduše v obchodech i restauracích, banka si za to navíc neúčtuje žádné poplatky. Kromě toho jsou výdaje přepočítávány podle výhodnějšího kurzu než při nákupu valut. Pozor však na výběry v bankomatu v zahraničí - u většiny tuzemských bank taková transakce vyjde alespoň na sto korun. Před zahraniční cestou si raději zjistěte, zda v lokalitě, kam se chystáte, lze kartami platit, a zda máte platební kartu s mezinárodní platností. Karta určená pouze pro Českou republiku vám nebude v zahraničí nic platná. 

Bezpečnou variantou jsou také cestovní šeky. Při jejich ztrátě máte nárok na vydání náhradních a nemusíte skončit na dovolené absolutně bez peněz. Jejich nevýhoda však spočívá v tom, že za hotovost je lze směnit pouze v bance, takže nemáte neomezený přístup ke svým penězům jako v případě platební karty.

Když dojde na nejhorší a peníze, ať už v jakékoli podobě se ztratí, má turista možnost požádat buď příbuzné či známé nebo banku, u níž má účet, o zaslání náhradní hotovosti případně platební karty. Náklady se však pohybují, když peníze posílá například rodina poštou, řádově ve stokorunách, banka si může naúčtovat při posílání vysoké částky peněz až několik tisíc korun.

Množství peněz, které si s sebou turista na dovolenou do zahraničí veze, závisí na tom, kolik věcí si zabalil do kufru doma, a za co naopak hodlá utrácet na místě. Například potraviny se příliš nevyplatí dovážet do Španělska, Řecka či Turecka, protože při nákupech v supermarketech se za ně nezaplatí o mnoho více než doma, spíš stejně. Totéž platí třeba i o balené vodě - obvykle je na výběr mnoho druhů, z nichž lze vybrat cenově srovnatelnou s domácími obchody. Vyšší ceny čekají naopak turisty v Itálii či Francii. Ale i zde se najde zboží, které se z České republiky rozhodně nevyplatí vláčet, například těstoviny, víno, ovoce či zeleninu. Poměrně levně tu lze koupit i ryby a mořské plody.   

Za podobné ceny jako v tuzemsku je možné u moře obvykle sehnat i dětské hračky na pláž, nafukovací lehátka či slunečníky. Ale vyplatí se pro ně zajít do velkých nákupních center nebo supermarketů, čím blíž k pláži, tím budou dražší. Při delším pobytu u moře je rozhodně výhodné pořídit si vlastní slunečník. Například v Itálii si účtují za jeho půjčení na den v přepočtu okolo 150 až 200 korun, za obdobnou cenu na něj můžete při troše štěstí natrefit v obchodě. Žádná tragédie nejsou ani zapomenuté plážové pantofle. I ty se totiž nabízejí v přímořských letoviscích za přijatelný peníz.

Naopak léky, opalovací krémy, dražší kosmetiku nebo filmy do fotoaparátů je výhodnější nakoupit do zásoby ještě v České republice, protože v cizině mohou být až několikanásobně dražší.

Se kterým platebním nástrojem máte nejlepší zkušenost vy? Využili jste někdy při svých cestách do zahraničí konkrétně cestovního šeku? Jak jste byli s touto službou spokojeni? Těšíme se na vaše názory. 


Komerční prezentace: 

Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 40 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8 % při nákupu spotřebního zboží z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Elektronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na více než 18 000 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost ze všech bankomatů, které jsou označené tímto logem.


 

Autor:
  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...