Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na dohodu nově až 300 hodin, ale s platbou pojištění

Pokud Senát schválí navrhovanou změnu v zákoníku práce, ztratí oblíbená brigáda na dohodu o provedení práce na atraktivitě. I když se zvýší možný počet odpracovaných hodin ze 150 na 300 ročně, budete muset z částky nad deset tisíc korun odvádět pojistné.
Zavedení pojistného u dohod o provedení práce zvýší administrativu. Ilustrační snímek

Zavedení pojistného u dohod o provedení práce zvýší administrativu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle odborníků nejde o promyšlenou a dobrou změnu. "Zaměstnavatelé i zaměstnanci se této novince brání. Pokud by se z příjmů z dohody neplatilo pojistné tak jako dosud, odpadla by i podstatná část nové administrativní zátěže, jako je povinnost přihlašovat a odhlašovat zaměstnance, rozvrhnout pracovní dobu a poskytovat náhradu mzdy v době pracovní neschopnosti," vysvětluje Michal Kašpárek z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík. 

Podle něho stojí za ministerským návrhem platit pojistné zjevně snaha o navýšení fiskálních příjmů. "Snahu ulehčit život zaměstnancům a jejich zaměstnavatelům nehledejte. Dohody s měsíční odměnou vyšší než stanovený limit, tedy deset tisíc korun, budou ale výjimkou, protože práce prodražená o pojistné samozřejmě nebude ekonomicky zajímavá. Navýšení příjmů státního rozpočtu tak bude spíše zanedbatelné, pokud se vůbec dostaví," dodává Kašpárek.

FAKTA: Dohoda o provedení práce

  • Novinka: Zavedení hranice 10 tisíc korun pro odvod pojištění – nad tuto částku budou muset zaměstnavatelé a pracovníci odvádět zdravotní a sociální pojištění, každý svou poměrnou část.
  • Jak je to teď: Hranice pro odvod pojistného neexistuje, sociální a zdravotní pojištění se neplatí.
  • Novinka: Na dohodu o provedení práce bude možné odpracovat u jednoho zaměstnavatele až 300 hodin za jeden kalendářní rok.
  • Jak je to teď: Dnes se na tuto smlouvu dá pracovat jen 150 hodin ročně.

Nově i náhrada mzdy za nemoc

Další problém v nové úpravě je to, že zaměstnavatele budou muset poskytovat náhradu mzdy během prvních 21 kalendářních dnů pracovní neschopnosti všem nemocensky pojištěným zaměstnancům. "Ano, bohužel, nově tedy i zaměstnancům pracujícím na dohodu o provedení práce s měsíčním výdělkem vyšším než deset tisíc korun."

V této souvislosti podle Michala Kašpárka pracovněprávní specialisté živě diskutují o tom, jak pro tyto účely rozvrhnout týdenní pracovní dobu, protože bez jejího rozvrhu nelze určit, za jaké období náhrada mzdy přísluší a za jaké nikoliv. "Sjednání pracovní doby pro tyto účely bude možná jen formální a možná se nebude týkat všech dohod o provedení práce," říká Kašpárek.

Ani hospodářská komora s úpravou u dohody o provedení práce nesouhlasí. "Nový zákoník práce jako celek vnímáme pozitivně. Ale rozhodně nesouhlasíme s vybíráním pojistného u dohod o provedení práce nad deset tisíc korun měsíčně. Tímto krokem vlastně dojde k setření rozdílů mezi dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti. Toto opatření by mohlo mít za následek zvýšení nezaměstnanosti," varuje tiskový mluvčí hospodářské komory Petr Kopáček.

"Navíc by mohlo dojít k přesunu některých zaměstnanců do šedé ekonomiky. Pracovní dohody mají významný vliv na flexibilitu pracovního trhu a jakékoliv omezování či znevýhodňování bude mít za následek snížení této flexibility," dodává Kopáček.

Dohoda místo pracovního poměru

Renata Krásová Janelová z personální společnost Hays Czech Republic vysvětluje důvody, proč ministerstvo práce a sociálních věcí takovou změnu prosazuje.

"Doteď se z dohody o provedení práce platí jen 15procentní daň zaměstnance, což je ve srovnání s ostatními smlouvami výhodné pro zaměstnance i zaměstnavatele. Zřejmě se to ale zneužívá. Spousta lidí dostane místo klasické pracovní smlouvy, třeba i na dobu určitou, například na sezonu, jen dohodu o provedení práce, čímž obě strany – zaměstnavatel i zaměstnanec – vlastně okrádají stát," míní Renata Krásová Janelová.

Institut dohody o provedení práce by podle ní měl být určen hlavně pro příležitostné brigády a přivýdělky. Tedy tam, kde je klasická pracovní smlouva nevýhodná právě z důvodů administrativy – začátek a ukončení práce, nárok na dovolenou, dodržení pracovní doby a podobně.

"Už jen to, že se v současnosti neodvádí u dohody o provedení práce pojistné, a zaměstnanci tak nejsou účastni důchodového pojištění, jasně ukazuje, že by se tato dohoda neměla využívat pro pracovní poměry, které můžou být uzavřené na základě pracovní smlouvy. Skutečnost je ale jiná," dodává Krásová Janelová. Právě kvůli tomu bude tedy nově platit povinnost uvést dobu, na kterou se dohoda uzavírá, a po skončení pracovního poměru vystavit potvrzení o zaměstnání jako v případě ostatních smluv.

Co říkají na chystanou změnu zaměstnavatelé

"Máme několik lidí na brigádnických pozicích. Výhoda nové úpravy spočívá v tom, že je můžeme déle zaměstnat, tedy celkem na 300 hodin oproti stávajícím 150. Na druhou stranu tato změna přinese vyšší náklady na brigádníky, což není pro zaměstnavatele výhodné. Při shánění praxe to budou mít horší navíc mladí lidé," míní Radomír Taláb ze společnosti Blue Ocean Management.

"Pro Metrostav je změna okrajovou záležitostí. Navrhovaná úprava se v chodu naší společnosti nijak výrazně neprojeví. Dohody o provedení práce prakticky nemáme. Důvod je prostý - preferujeme stabilní zaměstnanecký vztah, protože do zaměstnanců investujeme nemalé peníze na bezpečnostní i profesní školení, lékařskou péči, ochranné pomůcky. A navíc stabilní pracovní týmy si lépe osvojí potřebné návyky a standardy," reaguje František Polák, tiskový mluvčí Metrostavu.

"Změny přinesou zaměstnavatelům zátěž. Pokud výdělek zaměstnance v kalendářním měsíci přesáhne částku deset tisíc korun, dojde k rozšíření okruhu nemocensky a důchodově pojištěných osob i o zaměstnance pracující na základě dohod o provedení práce. Tím podle mého názoru přestane být dohoda o provedení práce jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele atraktivní, a to nejen z finančního pohledu," uzavírá Petra Sochorová z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...