Na informace o pracovním trhu není nikdy příliš brzy

-
Kdy začít s přípravou na výběr povolání? Nejlépe již na základní škole. Učitelé mohou využívat buď připravených programů, nebo služeb okresních pracovních úřadů.

Kompletní program pro žáky základních škol nabízí nadace Junior Achivement. Během programu žáci řeší praktické úlohy spojené s výběrem povolání a mohou diskutovat i s konzultanty, kteří přijdou přímo do škol. Bývají to pracovníci úřadů práce, ale i zástupci firem a velkých podniků. Žáci devátých tříd diskutují o životních nákladech, o vydáních v domácnosti, ale i o vlastních představách o úspěchu či kariéře. Cílem je, aby se mladí lidé více zamýšleli nad svým budoucím povoláním a lépe zvažovali jeho volbu. "Při volbě povolání by si měli žáci uvědomit závažnost rozhodnutí, které učiní, neboť právě oni ponesou jeho důsledky," říká Jana Přibková z této nadace. Praktické věci, které program zahrnuje, žáky zajímají. "Ve škole si tak mohou zkusit přijímací pohovor, a diskutují například o tom, kde by mohli po ukončení vzdělání pracovat, zda finanční ohodnocení odpovídá jejich představám, či o tom, jak lze založit vlastní firmu," sděluje učitelka základní školy Weberova v Praze 5 Jaroslava Holubová.

Investice do budoucnosti

Představy o průběhu přijímacího pohovoru do zaměstnání jsou u žáků základních škol mizivé. Díky programu se tak dozvědí, jak se mají představit při ucházení se o pracovní místo a jaký dojem by měli vzbudit. Nové jsou pro žáky rovněž informace o tom, kdy a jak se ptát na finanční ohodnocení, ale i jak by se měli obléci. "Program vzbudil pozitivní ohlas i u rodičů. Proto v letošním školním roce začneme s projektem již v šestých třídách," sděluje učitelka Jaroslava Holubová. Praktický a podnikatelský duch je znát ze všech aktivit nadace Junior Achivement, kterou finančně podporuje Tomáš Baťa. Středoškolští studenti mohou v rámci programu založit vlastní studentskou společnost. Potřebují vlastní podnikatelský záměr, provedou si průzkum trhu a mohou se pustit do podnikání. "Zisk", který jim podnikatelská činnost přinese, ovšem musí investovat do svého vzdělání. Nakoupí si tak slovníky či odborné publikace. Studenti mohou spolupracovat s podobnými firmami v zahraničí. Nejčastějšími zahraničními obchodními partnery jsou Slovensko, Maďarsko či Polsko. Oblasti studentského podnikání jsou různé - od školního občerstvení až po prodej počítačových komponentů. Součást programu tvoří přehled základních ekonomických a hospodářských pojmů vztahujících se k situaci českého hospodářství.

Školit se musí i učitelé

Rovněž Centrum dohody nabízí výcvikové programy pro učitele. "Školíme pedagogy, kteří pak radí žákům při volbě povolání. Výcvikové programy jsou praktické, zaměřené na získání dovedností. Sami učitelé, a pak i žáci se učí hrami a modelovými nácviky schopnostem, jak zaujmout firmu, jak se prezentovat a takzvaně 'prodat'," sděluje Alice Hamplová z Centra dohody. V rámci programu přijdou do škol i zaměstnanci pracovních úřadů. Přinášejí s sebou informace o síti škol, informace o současné situaci na trhu práce, ale i videokazety s jednotlivými povoláními. Podle Hamplové by si žáci měli zvyknout, že pracovní úřad je instituce, kterou by měli využívat dříve, než budou nezaměstnaní. Mezi žáky stále ještě převládá názor, že zvoleným povoláním se budou živit celý život, a volba pak vypadá osudově. Podle Hamplové se ovšem situace na trhu práce radikálně změnila, zato mladí lidé nemají dostatek informací. O větší informovanost se chce starat také ministerstvo školství, které společně s ministerstvem práce a sociálních věcí nabízí kursy volby povolání pro základní školy. Po jejich absolvování učitelé mohou vyučovat nepovinný předmět volba povolání či jeho část v hodinách občanské nauky. "Rodiče by se dnes měli předem dostatečně informovat o úrovni poskytovaného vzdělání na vybrané škole. Především při dnech otevřených dveří či přímo z výroční či inspekční zprávy, kterou si mohou vyžádat na dané škole," sděluje Gabriela Janovská z ministerstva školství.

Kontaktní adresy

Junior Achievement
Jindřišská 20 Praha 1, 111 21
tel. 02/ 24 23 02 40
http://www.ecn.cz/ja

Centrum dohody
Lomená 9 Praha 6, 160 00
tel. 02/ 24 31 66 30, tel. 24 31 88 87

Informační a poradenská střediska pro vhodnou volbu povolání najdete na okresních pracovních úřadech