Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kariérové poradenství není moc času

  10:00aktualizováno  10:00
Kariérové poradenství na školách by mělo pomáhat žákům v rozhodování o vzdělávací dráze a povolání. Jde o důležitou pomoc, která rozhoduje o budoucí spokojenosti, či nespokojenosti mladých lidí v zaměstnání.

Podpora poradenských služeb v České republice je ve srovnání s řadou evropských zemí relativně rozsáhlá. Avšak má své bolavé místo v nedostatku času na žáky. Výchovní poradci na školách se mohou poradenství věnovat jen dvě až tři hodiny týdně. Jednotlivé služby nejsou navzájem provázané a poradci nemají - zejména v oblasti profesní volby - dostatečné vzdělání. Na tyto nedostatky upozornilo šetření, které v rámci spolupráce České republiky na projektu OECD Review of Career Guidance Policies zpracoval Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV).

Poradci řeší jiné problémy

"Pracovní úvazek pedagoga-výchovného poradce zůstává po léta nezměněn: dvě až tři hodiny podle počtu žáků. Rozsah jeho působnosti se ale dramaticky mění," říká koordinátor projektu OECD Libor Berný. Vymezený čas podle něj umožňuje poradci řešit pouze nejnaléhavější studijní, výchovné nebo psychologické problémy. "Na profesní poradenství, které by mělo žákům usnadnit rozhodnutí o volbě oboru nebo studia, nezbývá čas," tvrdí Berný.

Pedagogicko-psychologické poradny, které jsou pro výchovné poradce na školách zcela zásadním partnerem, jsou zavaleny klienty ze základních škol. Často jim z tohoto důvodu nezbývá kapacita na to, aby se mohly více věnovat také studentům středních škol, kterých se tento problém také týká. "Ti však jsou - pochopitelně s několikaletým rozdílem mentálního a fyzického vývoje - v obdobné situaci jako žáci základních škol," upozorňuje Berný. "Rovněž oni stojí před klíčovým rozhodnutím o specifikaci své profesní orientace. Z nejrůznějších důvodů se mohou například rozhodovat o změně svých vzdělávacích nebo profesních plánů," tvrdí Berný. Studenti mění často svá rozhodnutí o profesi v souvislosti s měnícími se požadavky trhu práce.

Systém vzdělávání poradců neexistuje

Podle náměstkyně ředitele Národního ústavu odborného vzdělávání Heleny Úlovcové šetření poukázalo i na nesystematické vzdělávání výchovných/kariérových poradců ve školství. Existující vzdělávací kurzy a programy se problematice karié

V přiloženém článku, který najdete ZDE naleznete řešení, jak najít vhodnou práci.

rového poradenství věnují jen velmi okrajově. "Pojem kariérové poradenství je v České republice v podstatě nový a výchovní poradci ani pracovníci pedagogických poraden a úřadů práce často nemají přístup k aktuálním informacím," říká Libor Berný.

Srovnání přístupů

Projekt OECD Review of Career Guidance Policies srovnává systémy poradenství ve čtrnácti zemích OECD a nabízí srovnat jednotlivé přístupy a východiska. V rámci projektu bylo připraveno několik tematických studií, z nichž šest je nyní v českém překladu zveřejněno na webových stránkách NÚOV. "Poradci se zde mohou seznámit s analýzami zahraničních expertů například na téma otázky kvality v kariérovém poradenství, úloha komunikačních a informačních technologií nebo o kvalifikaci poradenských pracovníků," dodává Berný.

Projekt OECD

Projekt OECD Review of Career Guidance Policies je součástí dvouletého projektu Kariérové poradenství v České republice, který Národní ústav odborného vzdělávání řeší ve spolupráci s Institutem pedagogicko-psychologického poradenství. Další informace o projektu naleznete na adrese www.nuov.cz (www.nuov.cz/programy/ A_KAPR.htm).

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Trend: trh práce se mění, teď si lidé vybírají firmy. Co je láká?

Rekordně nízká nezaměstnanost v České republice má i odvrácenou tvář. Na trhu práce prakticky nejsou „volní“ lidé. Získat a především si pak talentované...  celý článek

Majitel vinařství v Kutné Hoře Lukáš Rudolfský
Obnovuje staré vinice a vyrábí naturální víno. Učí se od něj i cizinci

Lukáš Rudolfský je původně ajťák. K podnikání se dostal úplně náhodou, ale v zemědělství se našel. Vyrábí zcela přírodní nápoj, obnovuje středověké vinice a...  celý článek

Martin Václavík
Před pěti lety se pustil do podnikání. Dnes dělá milionový byznys

Martin Václavík vystudoval geoinženýrství, ale podniká ve zcela odlišném oboru. Navrhuje a vyrábí dřevěné hodinky, brýle a další módní doplňky. Vypracoval se z...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.