Na Pardubicku žádají čistý rejstřík

  • 1
Zaměstnavatelé na Pardubicku se netají vyššími nároky na kvalitu pracovní síly. Lze to vyčíst například z toho, že mnoho z nich požaduje u zájemců trestní bezúhonnost. Zatímco jinde v republice živnostníci nepožadují například po číšnících, servírkách a kuchařích čistý trestní rejstřík, na Pardubicku je spíš výjimka, když ho v tomto oboru nežádají.

Čistým trestním rejstříkem se musí v mnoha případech v tomto regionu prokázat také prodavači, řidiči nákladních automobilů, ošetřovatelé hospodářských zvířat a u jednoho zaměstnavatele také šičky.
"S těmito požadavky začali přicházet zahraniční investoři, a to po určitých zkušenostech, kdy se jim začalo něco ztrácet. Zřejmě se v tom zhlédli i ostatní zaměstnavatelé," vysvětluje trend zástupce ředitele Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl s tím, že v průmyslové zóně zde působí významné japonské firmy v elektrotechnickém průmyslu, na které je navázáno mnoho dalších dodavatelů.

"Nejde o diskriminační podmínku, protože zaměstnavatelé netvrdí, že by přijímali jen lidi s čistým rejstříkem trestů," dodává. V tomto východočeském regionu je mnoho nabídek práce také v chemickém a v lodním průmyslu, a stejně jako jinde v republice, i ve strojírenství. Ovšem hledat tam práci s možností ubytování je marné.
Minulý týden byla v nabídce pracovního úřadu pouze jediná pracovní příležitost, kde podnik z Přelouče nabízel zájemci i ubytovnu, a sice vysokoškolsky vzdělanému farmaceutovi. Úřad práce evidoval koncem května 5645 žadatelů o práci, nezaměstnanost dosáhla 6,9 procenta. Zůstala tedy přesně tři procenta pod republikovým průměrem.
Zaměstnavatelé současně nabízeli prostřednictvím úřadu 570 volných míst, takže na jednu příležitost stála pomyslná fronta 10 uchazečů o práci. Byla tak o dva zájemce kratší než průměr v republice.

Pardubicko - srovnání květnových údajů
Zdroj: MPSV