Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na trh přichází nová hypotéka

  12:44aktualizováno  12:44
Další bankou, která získala licenci na vydávání hypotečních zástavních listů, je eBanka. Přidá se tak k dalším osmi bankám, které již hypotéky svým klientům nabízejí. V souvislosti s tím eBanka prohlásila, že její hypotéka bude nejflexibilnější na trhu. Je tomu opravdu tak?

V zásadě by však nemělo jít o úplnou novinku, neboť eBanka hypoteční úvěry již delší dobu nabízí. Až dosud je ale využívali většinou pouze její vlastní klienti, jelikož hypotéky nebyly bankou nijak marketingově podporovány, a proto se o nich širší veřejnost vlastně ani nedozvěděla. Obecně totiž banky mohou hypoteční úvěry na nemovitosti poskytovat i bez toho, aby měly licenci na vydávání hypotečních zástavních listů. Jde o účelové úvěry zajištěné zástavním právem k nemovitosti, které banky mohou financovat i z vlastních zdrojů. Nevýhodou pro některé klienty je však to, že banka, která nemá od ČNB zmíněnou licenci, nemůže svým klientům zprostředkovávat státní finanční podporu. Jelikož podpora hypoték na financování nových nemovitostí byla letos v únoru již zrušena, týká se to nyní pouze hypoték pro mladé lidi do 36 let, kteří mohou získat státní podporu na pořízení starší nemovitosti. Tito klienti tedy měli až doposud u eBanky smůlu.

V souvislosti s novou licencí je tedy otázkou, zda eBanka nějakým způsobem upraví

FINCENTRUM HYPOINDEX

Chcete vědět, jak se vyvíjí trh hypoték v ČR? Seznamte se naším novým projektem FINCENTRUM HYPOINDEX

svůj stávající produkt a zda nabídne potenciálním zájemcům nějakou novinku, která by se něčím výrazně odlišovala od hypoték ostatních bank. Hypoteční zástavní listy jsou obecně levným zdrojem financování pro hypoteční úvěry, můžeme tedy snad u eBanky očekávat v nejbližší době i snížení úrokových sazeb? V červenci byla průměrná minimální úroková sazba hypoték s pětiletou fixací  měřená naším FINCENTRUM HYPOINDEXem poprvé v historii nižší než 5% p.a. Aktuální minimální pětiletá úroková sazba eBanky je 5,1%. Sazba fixovaná na jeden rok je stanovena od 3,4% a na tři roky od 4,3%. (Jde o aktuální hodnoty uvedené na internetových stránkách banky, platné od 6. srpna.) Z následující tabulky je vidět, že úroková sazba eBanky nepatří mezi nejnižší.

  

Hypotéky – sazby platné k 2.9.2003, jde o standardní hypotéky, ne speciální zvýhodněné programy<

Hypoteční banka

Min. úroková sazba (pětiletá fixace)

Raiffeisen

4,50%

GECB

4,60%

ČS, Wüstenrot, Živnobanka 

4,70%

ČMHB

 4,80%

eBanka, KB  

5,10% 

HVB

5,35%

Zdroj: banky

eBanka tvrdí, že její produkt bude nejvíce flexibilní hypotékou na současném trhu. Dosud však její osobní bankéři, kteří s klienty hypoteční úvěry vyřizují a sjednávají, o žádné zajímavé či speciální novince nic nevědí.

Nejnovější aktuální informace z dnešního dopoledne naleznete na konci článku!

Rychlost vyřízení úvěru je vcelku průměrná, pohybuje se kolem dvou až čtyř týdnů. Pokud jde o internet, který k eBance neodmyslitelně patří, jeho využití pro sjednávání hypotečních úvěrů zřejmě očekávat nemůžeme, jelikož jde o složitý produkt výrazně postavený na individuálním jednání klienta s pracovníkem banky. Posuzování úvěruschopnosti klienta a charakteristik pořizovaných i do zástavy vkládaných nemovitostí po internetu je v současných podmínkách nemyslitelné.

SPOČÍTEJTE SI:

Jak vysokou hypotéku si můžete s vašimi příjmy dovolit a kolik vás bude stát?

Pokud jde o fixaci úrokové sazby a tedy o možnost měnit pružně ve smlouvě sjednané podmínky včetně úrokové sazby či umořit úvěr dříve než bylo dohodnuto, roční fixační dobu nabízejí i další banky. A samotné předčasné splacení úvěru, které by bylo provedeno mimo okamžik, kdy končí fixační doba, je také sankcionováno, stejně jako u ostatních bank. Například dnes má eBanka v sazebníku uvedenou sankci za předčasné splacení hypotečního úvěru jako 25% z  předčasně splacené jistiny – což rozhodně není málo.

Právě v tomto parametru ale eBanka nyní zlepšuje své podmínky a vytváří tak svému úvěru konkurenční výhodu v porovnání s ostatními bankami: čtěte na konci článku!

Jednou z konkrétních výhod, kterou bankéři uvedli, by mělo být životní pojištění, které poskytuje Česká pojišťovna klientům eBanky zdarma. Jde o pojištění proti

Hypoteční úvěry:

Informace o hypotečních úvěrech a rady, jak si vybrat ten správný naleznete zde

nesplácení úvěru například z důvodu úmrtí a pojišťovna jej sjedná s klientem jednoduše, jen základě zdravotního dotazníku. Kromě toho banka životní pojištění dlužníka jako jednu z nutných podmínek poskytnutí hypotéky nepožaduje. Většinou je bude chtít až v případě, kdy poskytnutý úvěr převýší 70% hodnoty zastavené nemovitosti. Některé z ostatních hypotečních bank ale také životní pojištění plošně od všech svých klientů nepožadují, takže ani v tom není nabídka eBanky výjimečná.

Pokud jde o ostatní kritéria, neliší se nijak významně od podmínek ostatních bank:

Hypotéka eBanky – stav k 2.9.2003 

Min. výše úvěru 300 000 Kč
Max. výše úvěru neomezeno
Max. výše úvěru v % z hodnoty zastavené nemovitosti

70% hodnoty zastavené nemovitosti (tedy akontace 30%)

- lze ale získat až 100% úvěr
Splatnost úvěru 5 – 25 let
Doba fixace úrokové sazby jeden, tři, nebo pět let
Doba vyřízení úvěru po předání všech dokumentů klientem dva až čtyři týdny

Podmínkou je mít v bance vedený účet, ovšem nemusí tomu tak být ještě v době žádosti o úvěr 

Zdroj: eBanka

Závěrem lze říci, že podle dostupných informací by nová hypotéka neměla zřejmě nijak výrazně převyšovat současnou nabídku ostatních bank. Otázkou pak je, zda bude mít eBanka příležitost uspět, jelikož podle odborníků je trh již mezi ostatní banky rozdělen a nově vstupující banky budou mít horší pozici. Bez opravdu výrazné konkurenční výhody si nové klienty získají jen velmi těžce.

Aktuální změny k 3.9. - zveřejněné po uzávěrce článku:

Na dnešní tiskové konferenci eBanka představila konkrétní parametry a výhody své nové hypotéky:

  • po dvanácti zaplacených splátkách může klient bez sankce předčasně splatit až 50% část úvěru, tedy nejen v době změny úrokové sazby - to je pak možné znovu opakovat po dalších dvanácti splátkách
  • v případě mimořádných událostí má klient možnost odložit splácení až o šest měsíců a posunout tím splátkový kalendář - tato možnost je zanesena přímo do úvěrové smlouvy
  • úvěr lze poskytnout až do 100% hodnoty zastavené nemovitosti
  • po dodání všech podkladů bude úvěr vyřízen do sedmi dnů

 

 

Máte u eBanky sjednaný hypoteční úvěr? Budete o něm uvažovat? Jakou banku byste si pro hypotéku vybrali? Máte v eBance vedený účet? Jak jste s ním spokojeni?

reklama
 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Invalidů je přes 425 tisíc, kdo je ohrožený a jak srazit finanční dopad

Moderní životní pojištění řeší celou řadu zdravotních problémů, ale je důležité nastavit si ho na míru. Kdo ho opravdu potřebuje? Kdy z něj očekávat peníze a...  celý článek

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.