I když si můžete při noční směně na chvilku zdřímnout, hned po návratu z práce byste se měli jít vyspat.

I když si můžete při noční směně na chvilku zdřímnout, hned po návratu z práce byste se měli jít vyspat. | foto: Profimedia.cz

Na třísměnný provoz se dá zvyknout. Nepodaří se to však každému

  • 32
Práce ve třísměnném provozu je náročná na udržení pravidelného životního rytmu, ale dá se na ni zvyknout. Jestli to zvládnete, poznáte až po měsících, tvrdí psychoterapeut. Podle něj třísměnný provoz narušuje lidské zdraví.

"Při dvousměnném provozu si lze udržet nějaký pravidelný režim. Třísměnné provozy už bývají náročnější," říká Ivan Skalík, který se věnuje rozvoji osobnosti jak v psychoterapeutické praxi, tak ve firmách. Podle něj si někdo na třísměnný provoz zvykne, ale jsou i lidé, kteří se mu nikdy nepřizpůsobí.

Střídání směn, kdy chodíte do práce někdy ráno, jindy odpoledne a večer, narušuje nejen psychiku ale i sociální vazby člověka. Kvůli nestálé pracovní době je velmi těžké udržet si v životě rytmus, na který jste zvyklí.

"Sám jsem v třísměnném provozu pracoval. Většina kolegů šla po odpolední směně do hospody a domů se vracela v jednu ráno. Vstávali kolem desáté, dali si snídani a šli do práce. Dnes už třísměnné provozy nejsou naštěstí tak rozšířené, ale řekl bych, že ještě před dvaceti lety, kdy nebyly tak výjimečné, produkovaly velké množství alkoholiků," dodává psychoterapeut.

Přesto třísměnné provozy stále existují a řada lidí se s nimi může setkat při změně zaměstnání. Podobnou zkušenost má i Josef S., který v polovině roku dostal z organizačních důvodů výpověď. Práci si našel rychle, dokonce lépe placenou, ale s pěti kolegy se v pětitýdenních intervalech střídá na ranních, odpoledních a nočních směnách. S prací je spokojený, zvlášť si cení více dnů souvislého volna. Avšak přiznává, že ani po třech měsících se mu nepodařilo třísměnnému provozu přizpůsobit.

Jak si zvyknout

Podle psychoterapeuta Ivana Skalíka se obvykle až po měsících pozná, zda jste schopní třísměnný provoz zvládnout. Podle průzkumů práci ve třísměnném provozu zvládají snáze muži než ženy a také se mu lépe přizpůsobí lidé mladšího věku.

Lidé v nepřetržitých provozech trpí nejčastěji poruchami spánku. "Je důležité nastavit si i při nepravidelné pracovní době nějaký rytmus a řád, který budete přísně dodržovat. Například lidé, kteří se ráno vrátí z práce, mají tendenci začít dělat domácí práce a oddalovat spánek. Je dobré, aby si navykli jít spát hned, jak se vrátí domů. Před spaním by si měli vytvořit nějaký rituál, který pomůže usnout, i když pokaždé chodí spát v jinou dobu. Například to může být přečtení několika stránek v knize anebo jiná relaxační činnost, jako poslech hudby," doporučuje psychoterapeut s tím, že je dobré zmapovat si činnosti, které vás uspávají. "Někomu například stačí sprcha," dodává.

Abyste si odpočinuli, je dobré mít místnost i ve dne řádně zatemněnou černými silnými závěsy a použijte i oční masku, proti hluku tampony do uší. Před spaním nejezte mnoho. Podle průzkumů totiž lidé pracující v nočních anebo střídavých směnách přibývají častěji na váze. Zejména ti, kterým spíše vyhovuje práce od brzkého rána, během činnosti v noci kompenzují úbytek energie a únavu právě jídlem.

Pokud patříte k těm, kdo se i po několika měsících práce ve třísměnném provozu cítí unaveni, i když jste si jakýsi řád vytvořili, doporučuje Ivan Skalík, abyste si hledali jiné zaměstnání. "Třísměnný provoz narušuje lidské zdraví, a ani těm, kdo se mu umějí přizpůsobit, bych nedoporučoval, aby takto pracovali celý život," varuje psychoterapeut.

Na tři směny, ale celkově méně hodin

Na tři směny totiž můžete pracovat i ve firmách, kde jsou například vždy volné soboty a neděle. U obou ale platí zkrácená maximální pracovní doba na 37,5 hodiny týdně. V případě dvousměnného provozu je o něco delší: 38,75 hodiny týdně.

Advokátka Jana Poslední upozorňuje na to, abyste si ohlídali, zda váš zaměstnavatel vypracoval řádný rozpis směn. "Právě špatně sestavený rozpis bývá příčinou mnoha nejasností, například ohledně takzvaného ‘napracovávání‘ státních svátků či práce přesčas,“ varuje.

Ideální podle ní je, pokud máte rozpis směn daný na tři měsíce dopředu, byť zákon připouští až 52 týdnů, je-li tak stanoveno v kolektivní smlouvě. "V nepřetržitých provozech je také dobré ohlídat si přestávky v práci. Ze zákona máte nárok na jednu 30minutovou po šesti hodinách práce. Pokud to není možné, zaměstnavatel zákon nemusí striktně dodržet, ale musí vám dát i bez přerušení provozu nebo práce prostor, abyste se mohli najíst. Tato doba se na rozdíl od řádné přestávky na jídlo a oddech započítává do pracovní doby," upozorňuje advokátka.