Na týdenní pronájem chaty pro rodinu stačí 3000 korun

  • 1
Něco mezi stanováním a pobytem v hotelu či penzionu, to je dovolená v pronajaté chatě a chalupě. Platí to obvykle jak pro komfort ubytování, tak pro cenu. Za nocleh pro jednoho požadují agentury, které pronájmy zprostředkovávají, sto padesát až dvě stě padesát korun pro jednoho. Pro čtyřčlennou rodinu to znamená vyhradit v rodinném rozpočtu za týdenní rekreaci zhruba mezi 4000 až 8000 korunami.

Levněji znamená s menším komfortem

Seženou se však i levnější pobyty. „Nabízíme pronájem chaty pro čtyři osoby v jižních Čechách u rybníka za 3170 korun na týden,“ říká Roman Šikuta, ředitel cestovní kanceláře Regio, která se zabývá pronájmem chat a chalup. Zájemci o tento objekt však musí počítat s tím, že budou spát na dřevěných palandách a na sociální zařízení docházet do třicetimetrové vzdálenosti. U nejlevnějších objektů nemusí být ani splachovací záchod, elektřina či pitná voda. Jde však o výjimky. „Takový objekt může být třeba romantická chaloupka, na samotě v lese, kterou právě někdo usilovně hledá,“ vysvětluje Roman Šikuta.

V nabídce jsou nejčastěji chaty, které splňují požadavky na dovolenou, a to s vodou, elektřinou, splachovacím záchodem, vybavenou kuchyní a televizí. Najdou se i velmi dobře vybavené haciendy v atraktivních lokalitách, často s bazénem, zahradním posezením a třeba i tenisovým kurtem. U nich musí zájemci počítat s nájmem ve výši tak 2000 až 3000 korun na osobu a týden. Mnohé agentury nabízejí také pobyty v zahraničních chatách a chalupách. Na Slovensko se vejdou zájemci do stejných cenových relací jako v Česku, v Rakousku i Chorvatsku si budou muset připravit nejméně 2500 korun na jednoho.
 
Ještě je z čeho vybírat

Po zadání slova chaty a chalupy na jakémkoli internetovém vyhledávači vyběhne celá řada odkazů na zprostředkovatelské agentury. Zájemce si pak přímo u počítače může nabízené objekty prohlédnout a buď rezervovat, nebo požádat o katalog v tištěné podobě. U všech nabízených chat i chalup jsou fotografie a podrobné popisy objektu. Po vyplnění závazné objednávky stačí zaplatit zálohu, doplatek se hradí jako u zájezdů měsíc před termínem pobytu nebo až na místě, přímo majiteli. Pro „hazardní hráče“ nabízejí agentury po vzoru cestovních kanceláří také pobyty na poslední chvíli.

Co ukázal velký test telebankingu? Kolik stojí operace přes telefon? Kdo "umí" v telefonním bankovnictví nejvíce? Kam se dovoláte rychle a kde si počkáte? Jsou operace po telefonu bezpečné? Čtěte ZDE.

  Řada majitelů dovolí vzít na dovolenou do chalupy také domácí zvířata, poplatky za ně jsou většinou už v základní ceně, maximální příplatek je 50 korun na den. Naopak příplatek je většinou za pobytovou taxu a u některých agentur se hradí na místě i spotřeba elektřiny. Kdo objednaný pobyt zruší, musí počítat se stornopoplatky.

Největší zájem je u tuzemských klientů o pobyty u vody v jižních Čechách a na jižním Slovensku, a to v termínu na přelomu července a srpna, cizinci chtějí poznat podle vyjádření Marka Meitnera, spolumajitele agentury TourTrend, která pronájmy zprostředkovává, nejvíce Krkonoše, Šumavu, Nízké Tatry a okolí Prahy. 
 

 Co a za kolik nabízejí agentury

  • Kde hledat chaty a chalupy k pronájmu

    www.chata.cz
    vww.dds-chatychalupy.cz
    www.chatychalupy.ecesko.cz
    www.chaturist.cz
    www.novasol.cz
    www.bktour.cz
    www.chatychalupy.cz
    www.interhome.cz
    www.chatos.cz
    www.tourtrend.cz

    za málo peněz
    do 800 korun za objekt a noc - skromně vybavený objekt, 4 až 5 lůžek, bez tekoucí vody
  • za více peněz
    okolo 1200 korun za objekt a noc - 6 až 8 lůžek, standardní vybavení, teplá tekoucí voda, vybavená kuchyň s ledničkou, barevná televize, zahradní posezení
  • za hodně peněz
    nad 2000 korun za objekt a noc - 6 až 14 lůžek, nadstandardní vybavení - krb, sauna, mikrovlnka, bazén