Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na úrok zapomeňte, ptejte se na RPSN

aktualizováno 
Denně se setkáváme s reklamou obsahující rozličné nabídky, jak si výhodně, snadno a rychle na cokoliv půjčit. Jednou z položek na úvěrové smlouvě je roční procentní sazba nákladů. Co nám říká a proč právě její znalost je tak důležitá?
Peníze, kalkulačka, dluh

Peníze, kalkulačka, dluh | foto: Profimedia.cz

Jedním z nejdůležitějších kritérií, které má běžnému klientovi pomoci jednotlivé úvěrové nabídky správně zhodnotit, je ukazatel zvaný Roční procentní sazba nákladů (ve zkratce RPSN).

Co nám řekne výše RPSN?
Roční procentní sazbou nákladů na spotřebitelský úvěr je dle ustanovení zákona č. 321/2001 Sb., o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru a o změně zákona č. 64/1986 Sb., procentní podíl z dlužné částky, který je spotřebitel povinen zaplatit věřiteli za období jednoho roku. Jedná se o hodnotu, díky níž je možné poměrně snadno posoudit výhodnost (příp. nevýhodnost) spotřebitelského úvěru a lépe tak porovnat nabídky jednotlivých bank či splátkových společností.

RPSN a její výpočet probíhá podle vzorce, který je obsahem přílohy již zmíněného zákona. Základními parametry pro výpočet RPSN je výše úvěru, údaj o termínu poskytnutí úvěru, výše splátek a jiné náklady na úvěr, např. poplatky za vedení úvěrového účtu, poplatek za získání úvěru, poplatek za přijetí platby spotřebitelského úvěru, platby za pojištění apod.

Kdy musí být RPSN uvedena a kdy nikoliv?
Hodnota RPSN musí být uváděna v případě, kdy je nabízen spotřebitelský úvěr nebo jeho  zprostředkování. Přitom na formě nabídky nezáleží – nesmí však chybět v případě, kdy reklama nebo přímo nabídka zboží či služby obsahuje úrokovou sazbu, případně jakékoli údaje týkající se nákladů na úvěr. Nezřídka se tak setkáváme sice s reklamou na výhodný úrok toho kterého úvěru, nicméně výše RPSN se schovává někde v rohu a její grafické vzezření je několikanásobně převyšováno hodnotou úrokové sazby. Ta však sama o sobě k objektivnímu posouzení nabídky nestačí.

Nelze-li RPSN stanovit, musí věřitel (poskytovatel úvěru) ve smlouvě, v níž sjednává spotřebitelský úvěr, uvést maximální výši úvěru, výši plateb s úvěrem souvisejících a podmínky, za nichž lze tyto platby měnit (např. u kontokorentního úvěru).

RPSN však obvykle nenajdete ve smlouvě o úvěru, na který se nevztahuje působnost zákona č. 321/2001 Sb., tedy pokud se jedná o spotřebitelský úvěr:
- poskytovaný na koupi, výstavbu, opravu nebo údržbu nemovitosti
- založený na nájemní smlouvě, která po uplynutí určité doby nezaručuje převod vlastnického práva nebo práva obsahově obdobného vlastnickému právu,
- půjčku poskytnutou bez úroku nebo jakékoliv úplaty,
- na průběžné poskytování služeb, za které spotřebitel může platit v průběhu jejich poskytování formou splátek,
- na částky nižší než 5000 Kč nebo vyšší než 800 000 Kč; je-li uzavřeno více smluv, ve kterých se sjednává spotřebitelský úvěr za stejným účelem, považuje se pro tyto účely za jediný spotřebitelský úvěr souhrn všech těchto smluv,
- jehož splatnost nepřesahuje 3 měsíce nebo je splatný nejvýše ve 4 splátkách ve lhůtě nepřesahující 12 měsíců.

Tím, kdo sleduje a kontroluje plnění požadavků na smlouvu sjednávající spotřebitelský úvěr, stejně tak jako kontroluje nabídky spotřebitelského úvěru reklamou nebo nabídkou konkrétního produktu, je Česká obchodní inspekce (dále jen ČOI). Máte-li jako spotřebitel pochybnosti o smlouvě o úvěru nebo pochybnosti o reklamě na úvěr, obraťte se tedy na ČOI, kde máte možnost podat žádost o kontrolu.

popisekKTERÉ BANKOVNÍ SLUŽBY,
se pořádně nevyplatí?
 

Co když RPSN tam, kde má být, nenajdete?

Zjistíte-li, že vaše smlouva o spotřebitelském úvěru neobsahuje všechny náležitosti stanovené zákonem, máte možnost tuto skutečnost uplatnit u věřitele. To znamená je třeba písemnou formou napadnout neplatnost smlouvy o úvěru. Pokud banka či jiná finanční instituce situaci neřeší, obraťte se na ČNB, v krajním případě podejte u soudu žalobu.

Váš spotřebitelský úvěr totiž bude nadále úročen diskontní sazbou České národní banky (platnou v den uzavření úvěrové smlouvy). Diskontní sazba ČNB bývá nejnižší úrokovou sazbou mezi sazbami z úvěrů.

Bude-li zjištěno pochybení a porušení ustanovení zákona č. 321/2001 Sb., může ČOI také uložit pokutu až do výše 1 mil. Kč a dojde-li k porušení povinností opakovaně v průběhu jednoho roku od kontroly, pokuta může být navýšena až na 2 mil. Kč.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky zdražují, sazby překonaly dvě procenta

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračují v pozvolném růstu. Průměrná úroková sazba v dubnu stoupla na 2,01 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy...  celý článek

Martin Mašát
NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá věčně. Ceny nemovitostí se zaseknou nebo...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?
Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?

Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom dnes kabinet. N... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.