Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na výhodný výběr z životního pojištění máte čas do konce roku. Pak udeří daň

  • 17
Chcete-li si předčasně vybrat příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění, učiňte tak nejpozději v prosinci. Ministerstvo financí totiž plánuje zatížit od ledna mimořádné výběry 15procentní daní. Chce tak učinit přítrž úniku nezdaněných příjmů.

Pokud zaměstnavatel přispěje zaměstnanci na životní pojištění až 24 tisíci ročně, může si tento příspěvek odečíst ze svých výdajů. Zároveň nemusí platit žádné odvody státu, jako by tomu bylo v případě, kdyby zmíněnou částkou navýšil zaměstnancovu mzdu.

Mnozí zaměstnavatelé tak řeší situaci, kdy chtějí zaměstnanci přilepšit a sami ušetřit. Jen v loňském roce přispěly firmy svým zaměstnancům na životní pojištění částkou téměř tři miliardy korun.

Díky možnosti mimořádných výběrů ze životního pojištění na příspěvku od zaměstnavatele vydělává i zaměstnanec, nemusí z něho zaplatit 15procentní daň (více si přečtěte v našem předchozím článku).

Vláda si posvítí na mimořádné výběry

Státu kvůli mimořádným výběrům ročně utíkají miliony. "Pokud se podíváme na možnost mimořádných výběrů jako na díru v zákoně o daních z příjmů, která umožňuje nezdaněné navýšení čisté mzdy pod zástěrkou daňového zvýhodnění příspěvků na soukromé životní pojištění, přichází stát o odvody na sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmů z příspěvku zaměstnavatele," upřesňuje Eva Sadílková ze společnosti Broker Consulting.

Ministr financí Miroslav Kalousek proto chystá od ledna 2011 novou daň, která by se měla dotknout právě mimořádných výběrů ze životního pojištění. Daň 15 procent budou muset z příspěvku zaměstnavatele zaplatit ti, kteří si předčasně (ještě před 60 lety věku) vyberou peníze ze své životní pojistky.

Modelový příklad

Zaměstnavatel místo navýšení hrubé mzdy začne zaměstnancům pravidelně přispívat na soukromé životní pojištění.

Měsíční příspěvek: 1 000 korun (pozn. maximum daňového zvýhodnění je 2 000 korun/měsíc)

Varianta navýšení hrubé mzdy:
Při navýšení hrubé mzdy o 1 000 korun by skutečné náklady na jednoho zaměstnance byly 1 340 korun (pozn. navýšení o odvody na sociální a zdravotní pojištění, které hradí zaměstnavatel).
Čistý příjem by zaměstnanci vzrostl jen o 688 korun (sníží se o 110 korun za sociální a zdravotní pojištění a o 202 koruny za daň z příjmu).

Varianta příspěvku na životní pojištění:
U příspěvku na soukromé životní pojištění je náklad zaměstnavatele i čistý příjem zaměstnance shodný: 1 000 korun (pozn. za předpokladu nulových poplatků z platby mimořádného pojistného a za mimořádný výběr).

Rozdíl v příjmech státu je tak 652 korun/měsíc (pozn. 340 + 202 + 110).

U střední firmy se 100 zaměstnanci je roční rozdíl v odvodech 782 400 korun.

V případě využití maximální výše daňově zvýhodněného příspěvku (24 000/měsíčně pro jednoho zaměstnance) na soukromé životní pojištění se pak dostaneme až na částku 1 564 800 korun.

Za předpokladu příspěvku zaměstnavatele 1 000 korun získá nyní zaměstnanec při mimořádném výběru celou nezdaněnou částku. V případě 15% zdanění příspěvku zaměstnavatele při mimořádném výběru se tisícikorunový příspěvek sníží o 150 korun.

Pokud Vám zaměstnavatel na životní pojištění přispěje maximální částkou 24 000 korun, získáte při mimořádném výběru do konce roku plnou částku. Od ledna příštího roku se vám výběr sníží o 3 600 korun, které zaplatíte na dani.

Výše příspěvku zaměstnavatele
(v Kč)
Zaměstnanec získá při
mimořádném výběru
do konce roku 2010 (v Kč) od ledna 2011(v Kč)
1 000 1 000 850
12 000 12 000 10 200
24 000 24 000 20 400

Mimořádné výběry jsou možné u většiny životních pojistek

Tuzemské pojišťovny v současnosti umožňují mimořádné výběry u naprosté většiny svých investičních a variabilních životních pojištění. Výběry nejsou možné pouze u klasických kapitálových životních pojištění.

Klient si může prakticky ihned předčasně vybrat peníze z mimořádně zaplaceného pojistného, což jsou mnohdy právě zmíněné příspěvky zaměstnavatelů. "Možnost vybrat si peníze zaslané zaměstnavatelem formou mimořádného příspěvku je velmi populární a prakticky ji využívá každý zaměstnanec," potvrzuje Sadílková. U pravidelně placeného pojistného má klient možnost předčasných výběrů po uplynutí dvou let.

Klienti uskutečňují mimořádné výběry zpravidla jednou ročně. Podle informací pojišťoven se průměrná mimořádně vybíraná částka pohybuje v řádech desítek tisíc korun, od 50 do 80 tisíc korun v případě Pojišťovny České spořitelny až po 10 až 20 tisíc u České pojišťovny.

Pojišťovny klientům vycházejí vstříc. "Některé právě pro účely příspěvků od zaměstnavatele zavedly výběry zdarma a snížily požadavky na minimální hodnotu vybírané částky až na několik stokorun," podotýká Sadílková.

Příklady pojistných produktů, u kterých jsou možné mimořádné výběry

Allianz: umožňuje v podstatě u všech produktů investičního životního pojištění

Aviva životní pojišťovna: nabízí zejména investiční životní pojištění, možnost mimořádných výběrů prakticky u všech pojistných produktů

Česká pojišťovna: např. produkty Diamant, Patriot, Kombi, Profi život, Profi Invest, Dynamik Plus

ČSOB Pojišťovna: umožňuje prakticky u všech produktů životního pojištění

Generali: investiční životní pojištění či variabilní životní pojištění Generali Life

Kooperativa: např. kapitálové ŽP Harmonie, univerzální ŽP Perspektiva, jednorázově placené kapitálové ŽP Konto