Náhrada nákladů spojených s léčením

Pracuji ve zdravotnictví a onemocněl jsem hepatitidou a podle lékařského posudku jde o nemoc z povolání. Zaměstnavatel mi sice poskytl náhrady související s nemocí z povolání, ale odmítá mi uhradit zvýšené náklady za dietní stravování a léky, které musím dlouhodobě užívat a nejsou plně hrazeny pojišťovnou.
Mám nárok na jejich úhradu? V důsledku prodělané nemoci musím jezdit pravidelně na lékařské kontroly. Mám nárok i na uhrazení těchto cestovních výdajů?
G. Z. Přelouč

Podle zákoníku práce, má zaměstnanec, který utrpěl pracovní úraz nebo u něhož byla zjištěna nemoc z povolání, nárok na náhradu za a/ ztrátu na výdělku, b/ bolest a ztížené společenské uplatnění, c/ účelně vynaložené náklady spojené s léčením, d/ věcnou škodu. Náhrada, kterou vám zaměstnavatel odmítá poskytnout, se týká účelně vynaložených nákladů spojených s léčením. Pokud jde o náklady spojené s dietním stravováním, je zaměstnavatel povinen uhradit vám nikoli plnou cenu dietního stravování, nýbrž pouze rozdíl v nákladech mezi běžným a dietním stravováním. Pokud jde o dlouhodobě užívané léky, máte nárok na jejich úhradu ve výši té části jejich ceny, kterou hradí pacient za předpokladu, že nutnost jejich užívání vyplývá z následků prodělané nemoci z povolání. Pokud jde o cestovní náklady spojené s návštěvami zdravotnických zařízení, které musí pacient vykonat v rámci rehabilitace nebo jako periodické prohlídky v souvislosti s nemocí z povolání, je zaměstnavatel rovněž povinen tyto cestovní náhrady proplatit na základě předložených dokladů. Zaměstnavatel má povinnost vám zvýšené náklady, které jsou důsledkem prodělané nemoci z povolání, uhradit, a to i zpětně. Protože se jedná o peněžité nároky, činí lhůta k uplatnění těchto nároků podle zákoníku práce tři roky.