Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Nájemné v 1. čtvrtletí 2009 pokleslo i o 10 procent

  • 7
Hospodářská recese a rostoucí nezaměstnanost se promítá i do poklesu nájemného. V některých městech se nájemné snížilo jen za poslední čtvrtrok o více než 10 procent. V meziročním srovnání jsou ale oblasti i s více než 65% růstem.

Nejvyšší nájmy s hlubší korekcí

Pokles ekonomické aktivity se promítá do všech oblastí života - a v neposlední řadě i do vývoje nájemného. Z deseti lokalit s nejvyšším nájemným za poslední čtvrtletí nepoklesly nájmy pouze ve třech - a z nich jen ve dvou lokalitách dochází dokonce k růstu.

I díky poklesu nájmů v Ostravě se mezi nejdražší znovu zařadily Karlovy Vary. Frýdek-Místek se po hlubokém propadu nájmů v únoru opět vyhoupl na post sedmého nejdražšího města.

K největšímu meziročnímu poklesu došlo v Mladé Boleslavi, jejíž prosperita je závislá na automobilovém průmyslu. Pokles nájemného o necelých 17 % ovšem bez větší odchylky kopíruje i pokles cen bytů.

Nejlevnější lokality jsou zatím s růstem

Na meziroční bázi růstem skončily nájmy v pěti nejlevnějších lokalitách, k nimž jsou k dispozici roční data, i v některých dalších, patřících k levným městům. Novinkou v Top 10 nejlevnějších je město Písek, kterému uvolnil místo Jindřichův Hradec po růstu cen o 6,85 %.

Jak se budou nájmy vyvíjet dál?

Vývoj nájemného lze jen obtížně předvídat - stejně jako růst či pokles cen nemovitostí. Jeho výše závisí na mnoha faktorech. Aktuálně nejdůležitějším, který může ovlivnit vývoj nájemného, je hloubka a délka recese v Česku a s ní související nezaměstnanost.

V delším období bude nájemné ovlivněno vývojem cen nemovitostí a cenou peněz, neboť nájemní byty jsou budovány za účelem zisku. Nepochybně vliv bude mít i postupující deregulace, která přiměje více lidí řešit svou bytovou situaci pořízením vlastního bydlení.


Více si přečtěte na Hypoindex.cz.