Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nákup dolarů na dovolenou se už teď může vyplatit

Láká vás současný příznivý kurz amerického dolaru k nákupu ať už pro letní dovolenou, nebo abyste si vyzkoušeli spekulaci se zahraniční měnou? Někteří odborníci doporučují v souvislosti s možnou válkou v Iráku ještě vyčkat, ale efekt to může mít i opačný.

Drobní střadatelé mohou vydělat, když se neukvapí. „Pokud válka skutečně vypukne, dolar může oslabit ještě více než nyní,“ říká Markéta Šichtařová z Volksbank. Při mírovém řešení konfliktu by tomu však mohlo být naopak - dolar by podražil. „Jestliže se situaci v Iráku podaří zvládnout mírovými prostředky, je výhodné dolar nakoupit už nyní,“ říká Jan Vejmělek z Komerční banky. Posilující vliv na dolar by mohl mít podle Vejmělka i válečný konflikt, pokud by byl krátký a úspěšný.

 

Patová situace v Iráku dolar ještě oslabí

 

Mám tedy počkat s nákupem americké měny na pozdější dobu? napadne každého, kdo se chystá na zahraniční dovolenou. Odpověď není jednoduchá, o dalším osudu kurzu dolaru rozhodne především vývoj situace v Iráku. Jestliže se krize bude dále prodlužovat, bude podle analytiků výhodnější s nákupem amerického dolaru ještě počkat. „Pokud by se současná nejistá situace ještě více protahovala, dolar zřejmě bude ještě slabší - velcí investoři totiž nemají nejistotu rádi,“ vysvětluje Šichtařová. V tom případě by se nemusely vyplatit ani spekulace s americkou měnou. Ten, kdo se však chystá nakupovat dolary jen na dovolenou, nemůže příliš prodělat, ani kdyby dolar ještě o něco zlevnil. Při nákupu pěti set dolarů by tratil při změně kursu o korunu relativně malou částku - 500 korun.

 

A spekulovat na dolar? „Pro drobného investora jsou spekulace opravdu nevýhodné. Především kvůli nevelkému rozpětí kurzu nákupu a prodeje, ale i s ohledem na různé marže a poplatky za směnárenskou činnost,“ míní Vladimír Tomšík z investorské společnosti Newton Holding. 

 

Pouliční, nebo bankovní směnárnu?

 

Při rozhodování o tom, kde nakoupíte dolary, by neměla hrát roli jen výhodnost kurzu. Směnárny v bankách si totiž za výměnu korun za cizí měnu naúčtují poplatek - většinou jedno procento z vyměňované částky. To znamená, že pokud budete například kupovat tisíc dolarů při kurzu třicet korun za jeden dolar, budete muset kromě třiceti tisíc zaplatit ještě poplatek za směnu - v tomto případě tedy tři sta korun. Některé banky však maximální výši poplatku omezují, takže například v Živnobance nebo v Raiffeisenbank zaplatíte maximálně jeden tisíc korun.

 

Zajímají vás aktuální kurzy eura a dolaru? Navštivte naši specializovanou sekci ZDE

Cenově příznivější bývají pouliční směnárny. Jejich kurzy jsou většinou výhodnější ve srovnání s bankovní konkurencí a řada z nich provede směnu bez poplatku. Pozor však při zpětné výměně, kdy jsou kurzy velmi nevýhodné. Pohybuje- li se kurz eura na úrovni třiceti korun, může od vás vykoupit směnárna společnou evropskou měnu i za čtyřiadvacet korun, pokud částka nepřevyšuje hranici patnácti tisíc korun. Jestliže se však jedná o vyšší sumu, bývá kurz v pouliční směnárně na obdobné úrovni jako v bance.

 

Převod na devizový účet je výhodnější

 

Pokud máte v bance kromě běžného účtu i devizový účet, je výhodné jej využít pro nákup další cizí měny. Princip výměny je jednoduchý: stačí zajít na pobočku nebo zadat pomocí přímého bankovnictví příkaz, aby byly koruny z vašeho běžného účtu převedeny na devizový účet, přičemž dojde k výměně korun na dolary. Tento postup má několik výhod: jednak si banka nenaúčtuje za bezhotovostní směnu žádný konverzní poplatek a jednak vám peníze prodá v lepším kurzu - deviza prodej. Platit budete navíc jen poplatek za takzvanou účetní položku. „Za tuto transakci neplatí klient žádný speciální poplatek, nýbrž pouze pět korun za pohyb na účtu,“ potvrzuje Věra Černá z České spořitelny. Pokud však peníze přikupujete na účet kvůli dovolené a nechcete na ní platit kartou, kterou máte k devizovému běžnému účtu, pozor na poplatky spojené s výběrem hotovosti na přepážce. Může se totiž stát, že si banka naúčtuje stejnou částku, kterou byste zaplatili v její směnárně. „Za následnou výplatu hotovosti by klient zaplatil jedno procento, minimálně padesát korun, maximálně dva tisíc korun,“ uvádí Karel Ježek z Živnobanky.

  

Jak se vyznat v kurzovním lístku

 

Před rokem se sice zjednodušil kurzovní lístek tím, že společné euro nahradilo dvanáct evropských měn, i tak však stále nejsou pro každého srozumitelné pojmy jako valuta, deviza, prodej, nákup, střed. Jak se v nich vyznat? Jestliže přijdete do banky nebo pouliční směnárny a budete chtít nakoupit například dolary nebo eura za hotovost, bude vás zajímat „kurz valuta“. Sloupce označené deviza se naopak vztahují jen na bezhotovostní transakce, kdy například převádíte peníze mezi účty v bance. Devizový kurz je vždycky o něco výhodnější než valutový.

 

Při návštěvě směnárny nezapomeňte:

- při nákupu cizí měny se orientovat podle sloupce prodej

- pro hotovostní operace se používá kurz pro valuty

- bezhotovostní operace se přepočítávají podle kurzu deviz

- důležitý je nejen kurz, ale i poplatky

Na kurzovním lístku kromě toho ještě najdeme sloupce prodej,  nákup a střed. Kurzovní lístek vydává banka nebo směnárna a tudíž je psán z jejího pohledu. Kdo přijde do směnárny a bude chtít dolary na dovolenou, bude se řídit sloupcem prodej, protože směnárna mu za jeho peníze prodává americkou měnu. Když vám naopak zůstanou nějaké finanční prostředky v cizí měně a chcete je vyměnit zpět na koruny, zajímá vás kolonka nákup, protože banka od vás cizí měnu nakupuje.

 

Zbývající položka střed se využívá například pro přepočítání transakcí, které učiníte v zahraničí platební kartou. Tento kurz leží mezi prodejní a nákupní hodnotou, je tedy výhodnější platit v cizině kartou, než nakupovat větší množství cizí měny před dovolenou a po návratu je zpětně měnit na koruny. Kromě toho placení kartou v zahraničí není nijak zpoplatněno a můžete tak ušetřit nejen na poplatcích za směnárny, ale i tím, že jsou finanční prostředky přepočítávány výhodnějším kurzem.

 

Nakupujete již zahraniční měnu, nebo čekáte, že koruna ještě oslabí? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...