Nákup levně a výhodně? Ano, přes internet

  • 55
Ne každý má rád přeplněná nákupní centra s nekonečnými frontami u pokladen, a přivítá proto možnost nákupu prostřednictvím internetu, který skýtá možnost nakoupit levně, výhodně a bez stresu. Většina z nás má pak takový nákup spojený s použitím platební karty. Zaplatit však lze i jinými způsoby - české internetové obchody nabízejí svým zákazníkům platby objednaného zboží i pomocí přímého bankovnictví či na fakturu. Jak můžete zaplatit na internetu?

Jak moc na internetu nakupujeme?

Online obchodů působících na českém internetu je nespočet. Nakoupit můžete od špendlíku skoro po slona, možná i právě proto se počet nakupujících na internetu rok od roku zvyšuje. Agentura GfK Praha letos realizovala v pořadí již pátý výzkum českého internetového obchodování s názvem ONLINE SHOPPING 2004, který navazuje na studie z předchozích čtyř let.

Počet internetových uživatelů, kteří nakoupili online, rok od roku roste. Oproti roku 2003 (55 % uživatelů internetu) se množství online nakupujících letos zvýšilo na 70 %. Celkem tedy v roce 2004 přes internet nakoupilo 2 158 tis. osob (1 577 tis. osob v roce 2003). V absolutních číslech hovoříme o 581 tis. nových nakupujících, což představuje nárůst o 37 %. Graf četnosti internetových nákupů naleznete ZDE.

NENECHTE SI UJÍT
kapsa
Víte jak si vybrat správný úvěr?
Hypotéky, americké hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, překlenovací úvěry, spotřebitelské úvěry. Co si vybrat?
Prasátko (c) profimedia.cz/corbis
Do začátku v Unii mějte víc peněz
Holiče hledají v irském Corku za 365 eur hrubého týdně (cca 44 tisíc korun hrubého měsíčně). Perfektní znalost angličtiny podmínkou. Co dál?
Digitální fotoaparát Kodak EasyShare One
Z digitálu na papír stále levněji
Pro ty, kteří stále otálejí s koupí digitálního foťáku, protože nedají dopustit na klasické papírové fotografie, je tu dobrá zpráva.

Pokud již zboží vybereme a chceme jej zaplatit, tak jedním z nejpohodlnějších způsobů placení a v zahraničí i nejrozšířenějším, je úhrada platební kartou. Výhoda je zřejmá: mezinárodní platební karta může uhradit nákup zboží kdekoli na světě, pokud daný obchodník přijímá platební karty s logem vaší karetní asociace (nejčastěji MasterCard a VISA). Vlastnictví platební karty vydané českou bankou ale nezaručuje, že její vlastník bude moci v internetovém obchodě kartou opravdu zaplatit. Karta totiž nesmí být pro platby na internetu blokovaná a také musí mít nastavený dostatečně vysoký limit pro platby na internetu.

Na internetu se dají použít jen některé karty

Většina z nás je vlastníkem elektronické platební karty (Maestro, VISA Electron). Banky tyto karty vydávají skoro automaticky při zřízení běžného účtu, a to buď zdarma, nebo za minimální poplatek. Tyto karty jsou použitelné na výběry hotovosti z bankomatů a platby na platebních terminálech u obchodníků. Nelze je však použít u internetových transakcí. Pro tento účel musí klient vlastnit embosovanou kartu nebo speciální platební kartu pro internetové transakce.

Ještě než ale začnete zadávat údaje své embosované karty, zjistěte si, za není tato karta pro platby po internetu taktéž blokována a zda má nastaveny platební limity. Některé banky (např. Živnobanka) totiž použití těchto karet pro prostředí internetu blokují a je na majiteli karty, aby si ji nechal „odemknout“, popřípadě umožňují majiteli karty, aby si nastavil speciální limit pro internetové transakce provedené platební kartou (např. Česká spořitelna, eBanka).

Speciální karta jen u některých bank

Malý, ale hezký!

Co můžete získat jako klient malé banky?
Proč mít účet v malé bance? Více ZDE.

Tři banky na trhu (eBanka, GE Money Bank a Komerční banka) vydávají tzv. virtuální platební karty použitelné pouze pro transakce na internetu, které jsou z hlediska bezpečnosti považovány za nejlepší. Klient totiž dostává pouze číslo karty. Nebezpečí zneužití tak může nastat, pokud někdo zjistí celé číslo karty, její platnost a speciální kód. Virtuální karta sice není vydávána bezplatně, ale náklady na její pořízení jsou nižší než v případě klasické karty a další jejím nesporným kladem je možnost libovolného nastavení limitu jen pro transakce na internetu, které neovlivní limity ostatní (platba u obchodníka a pro výběr hotovosti). Změnu nastavení je např. u eBanky možno provést pomocí internetbankingu a nový limit bude nastaven do druhého dne.

Obecná pravidla se vyplatí dodržovat

Pro minimalizaci rizik spojených s placením na internetu je obecně doporučováno platební karty používat jen u seriózních elektronických obchodníků. U obchodníků, kteří se nejeví příliš seriózně, je lepší zvolit jiný způsob úhrady, i když se vám bude zdát méně pohodlný. Stejně tak nepoužívat pro objednávání a placení zboží či služeb neznámého počítače (např. v internetové kavárně), a pokud již tak učiníte, využijte dostatečně zabezpečení, které se vám nabízí např. v podobě změny limitu pro transakce či uzamčení karty. Důležitá je i kontrola výpisu z účtu, kterou by měl majitel karty provádět pravidelně.

Platba z účtu kanály přímého bankovnictví

Pokud se vám platit kartou zdá riskantní a chcete zaplatit  přímo ze svého účtu, můžete tak učinit. Tedy alespoň pokud jste klienty eBanky a Živnostenské banky (což může být velmi limitující faktor pro využití tohoto způsobu placení), můžete tento způsob platby využít u těch obchodníků, kteří mají s uvedenými bankami uzavřenou příslušnou smlouvu. Transakce probíhá podobně jako u karetní operace, pouze s tou výjimkou, že za příkaz zaplatíte zúčtovací položku bance. Kladem také rozhodně je, že v případě jednorázové platby z účtu nehrozí zneužití údajů ze strany obchodníka, neboť zákazník platební údaje vyplňuje a autorizuje na stránkách banky.

Prosím!

Jak správně zacházet s platební kartou? Rady pro bezpečné používání naleznete ZDE.

Některé obchody umožňují zaplatit za zboží přes GSM banking. A nabízí se zde i veselejší bilance, než v případě přímé platby z účtu, využít mobilu k platbě totiž mohou klienti těchto bank: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Poštovní spořitelna,  Raiffeisenbank, Živnostenská banka.

Dobírka, bankovní převod nebo hotovost při předání

K možnostem, jak zaplatit objednané zboží, se pak nabízejí už jen ty nejstarší, ale zároveň nejčastěji využívané varianty: dobírka, bankovní převod a platba v hotovosti při předání zboží. Zboží však dostanete s delší časovou prodlevou, což platí v případě dobírky a jednorázové platby. Hotovost při předání zboží přímo zástupci prodejce, zejména u dodávky zboží větších rozměrů, je vyhledáváno asi nejčastěji a kupující i dodávající mají jistotu, že zboží bude zaplaceno.

Je jen na vás, jakou úhradu zboží objednaného přes internet zvolíte. Vždy však volte tak, abyste nebyli překvapeni, že krom své objednávky jste z účtu zaplatili i nákupy někoho dalšího.

Nakupujete na internetu? Jaký způsob úhrady nejčastěji volíte? Napište nám, těšíme se na vaše názory.