Nákup na dluh stojí méně než loni

  • 5
Vánoce za rohem a na účtu ani koruna. Co s tím? Nakupuj na splátky, půjč si v bance, našeptávají obchodníci. Nemusíš začít splácet hned, stačí až po Novém roce, dodávají. Dobrou zprávou pro zájemce o splátkový prodej je, že nákup na dluh je levnější než před Vánocemi loňského roku - nabízejí nám v každém větším obchodě. Téměř vždycky však vyjde dráž než nákup za hotové peníze, u větších nákupů o dost.

Žně splátkových společností jsou tu, za poslední tři měsíce roku dosahují až 40 procent ročního obratu. Na dluh nakupuje čím dál víc lidí, už dávno to není ostuda a známka špatného hospodaření, naopak jeho běžná součást. V mnoha rodinách není zaplaceno jedno zboží, a už se pořizuje druhé. „Vždy odhadneme, na co naše příjmy stačí, do riskantních nákupů se nepouštíme,“ potvrzuje Jana Nováková z menšího města ve středních Čechách, která v současné době splácí zároveň videokameru i televizi. Pokud by ji pořizovala letos, a ne loni, ušetřila by. Před loňskými Vánocemi zaplatil zákazník za televizi, která stála dvacet tisíc korun, s úvěrovou O. K. kartou celkem 26 550 korun, zatímco letos je to díky snížení úrokové sazby necelých 23 tisíc korun. Průměrný úrok u účelových spotřebitelských úvěrů poklesl zhruba ze 14 procent na 11,8 procenta.

Kde si můžete půjčit peníze na nákupy?

Banka 

kontokorent

roční úrok 9 až 19 procent
plus
- snadno dosažitelný
- nižší úrok
minus
- omezený objem úvěru
- nutný běžný účet u banky

spotřebitelský úvěr

roční úrok 10 až 16 procent
plus
- nižší úrok
minus
- administrativní náročnost
- poplatky

kreditní karta

roční úrok 10,25 až 26 procent
plus
- úvěr kdykoliv po ruce
- bezúročné období
minus
- vyšší úroková sazba
- poplatky

charge karta

plus
- bezúročná
- vysoký úvěrový rámec
- doplňkové služby
minus
- nutnost splatit do jednoho měsíce
- vysoké poplatky
- jen pro solventní klienty

Splátkové společnosti 

jednorázový úvěr

roční úrok až 35 procent

plus
- nulové poplatky
- možnost předčasného splacení
minus
- vysoké úroky
- lze použít pouze pro jeden nákup

úvěrová karta

roční úrok až 23,8 až 26,6 procenta
plus
- lze použít pro opakované nákupy
- možnost předčasného splacení
minus
- vysoký úrok
- kromě Yes karty lze použít jen v tuzemsku

Na dluh i bez navýšení

Zvlášť před Vánocemi splátkové společnosti i sami obchodníci předkládají klientům ještě výhodnější podmínky, než je tomu během roku. Zákazník může díky odkladu splátek hodit do konce roku za hlavu starosti se splácením. Často nezaplatí ani korunu navíc. „Téměř všechny společnosti na trhu dnes nabízejí podobné produkty. Liší se jen dostupností a rychlostí vyřízení nákupu na splátky a možná procentem zájemců, kteří úvěr dostanou, nebo ne,“ říká ředitel GE Capital Multiservisu Jiří Pathy.

Banky se snaží držet krok: půjčí svým zákazníkům, ale i zájemci z ulice. Háčkem může být, že pro něj nebude s největší pravděpodobností sazba úroků tak nízká jako pro klienta s historií. Půjčujeme od 6,7 procenta, hlásí například HVB bank. Právě to od... skrývá drobnou zradu. Banka nejnižší úročení přizná jen vybraným klientům, potíž je v tom, že předem neřekne, jaké budou muset konkrétně splnit podmínky. Navíc nepůjčí malé peníze, minimální částka je v případě HVB bank 50 000 korun, ale i její konkurence má stanoveny minimální výše úvěru. Ale i tak vycházejí spotřebitelské úvěry levněji než nákup na splátky či s úvěrovou kartou. Na rozdíl od splátkových společností však zatím banky nejsou v přidělování peněz tak pružné.  

Výběr je snazší

Orientace v nabídkách bank i splátkových společností je letos také jednodušší. Všichni musí dopředu říci, kolik za nákup zboží klient zaplatí celkem včetně poplatků a navýšení tak, aby si lidé mohli jednoduše porovnat jednotlivé nabídky, a navíc vyhodnotit, zda na splácení stačí jejich finanční možnosti. Nebezpečné je, když se odhad nepodaří a rodina se dostane do nesnází se splácením. Jak postupovat? Zákazník by měl co nejrychleji kontaktovat splátkovou společnost, domluvit s ní odklad splátek, tak aby nedošlo na nejhorší, soud. Za nevelké peníze lze pojistit u mnoha společností neschopnost splácet. Například u CCS Kredo zaplatí zájemce za pojištění 4,3 procenta z minimální měsíční splátky. To znamená, že je-li splátka 1 000 korun, činí pojistné 43 korun.

Hledáte další informace o splátkovém prodeji? Určitě je naleznete ve speciální příloze splatky.idnes.cz

U banky či splátkové společnosti se však může stát, že zájemce úvěr nedostane, a navíc se ani nedozví proč. Dá se vypátrat, kdo je riziková skupina? Splátkové společnosti i banky se brání definovat člověka, který by mohl mít při žádosti nákupu na splátky problémy. „Nejde to předem říci, 50 procent žádostí ani nevidí lidské oko. Složitý počítačový systém zpracovává žádosti a zároveň také generuje všechny údaje o lidech, kteří nejsou schopni splácet. Z těchto údajů pak vychází při rozhodování, zda žádosti klienta o úvěr vyhoví, či ne. V zásadě jej však dostane 90 procent žadatelů,“ vysvětluje Jiří Pathy.


Komerční prezentace: 

Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 45 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8 % na 15 000 výrobků z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Electronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na 22 000 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost z téměř 2000 bankomatů, které jsou označené tímto logem. 


Jaká je vaše zkušenost se získáním úvěru? Získali jste jej bez problému? Nebo jste se naopak setkali se situací, kdy jste sice vyhovovali teoretickým požadavkům banky, avšak jejím scoringem jste prošli negativně? Podělte se s námi o své zkušenosti.