Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nákup vlastního bydlení provází šustění daňových formulářů

  • 20
Pořízení vlastního bydlení přináší i řadu nových starostí, mimo jiné daňových. Podle toho, k čemu a jak nemovitost využíváte, můžete najednou začít platit i několik pro vás nových daní. Daň z nemovitosti ale zaplatíte vždy.

Pozor ale, abyste se s vyplněným formulářem k této dani nevypravili na špatný finanční úřad. V tomto případě totiž není rozhodující místo vašeho trvalého bydliště, ale obvod, ve kterém se nemovitost nachází.

Koupí-li nemovitost manželé, jeden z manželů podá společné daňové přiznání a úřad ho bude považovat za společného zástupce.

JAK DAŇ PLATIT

- Pokud jste koupili byt nebo rodinný dům ještě v roce 2008, měli jste nejpozději do 31. 1. 2009 podat přiznání k dani z nemovitosti. Finanční úřad vám následně poslal složenku, kterou jste měli nejpozději do konce května uhradit. Pokud jste na to zapomněli, podejte co nejdříve dodatečné daňové přiznání.

- Pokud jste nemovitost koupili až v roce 2009, máte s daní z nemovitosti klid až do roku 2010.

Sazby jsou totožné pro všechny typy vlastníků (fyzické i právnické osoby). Sazba se nezmění ani tehdy, pokud byt nebo rodinný dům částečně nebo zcela pronajmete. Pozor ale na případy, kdy by vlastník nebo nájemce provozoval v bytě výdělečnou činnost, například by byt používal jako místo pro podnikání. V takovém případě by šly sazby nahoru.

Letošní rok přinesl změnu v oblasti osvobození od daně z nemovitosti v případě nových bytů a rodinných domů. Došlo ke zrušení patnáctiletého osvobození počítaného od kolaudace takových nemovitostí. Z hlediska povinností poplatníka se nemění nic. Ti, kdo byli osvobozeni od daně, dostanou v roce 2010 do května složenku pro zaplacení daně z nemovitosti.

Stále platí zásada, že při koupi nemovitosti v běžném roce musí do konce ledna následujícího roku podat daňové přiznání a získanou nemovitost v něm uvést. Na druhé straně už kupující bytů v novostavbách nebudou mít nárok na patnáctileté osvobození. 

Daň z převodu nemovitosti platí prodávající

Některým lidem s daní z nemovitosti poněkud splývá daň z převodu nemovitosti. Jde přitom o systémově zcela odlišné daně. U daně z nemovitosti se zdaňuje vlastnictví nemovitosti (ve většině případů je poplatníkem vlastník), zatímco u daně z převodu nemovitosti se zdaňuje transakce, tedy převod vlastnictví.

Jako kupující bytu nebo rodinného bytu nejste poplatníkem daně z převodu nemovitosti, ze zákona je jím prodávající. Vy jste ovšem jejím ručitelem. Jinými slovy by ji po vás mohl finanční úřad chtít v případě, že ji zapomene nebo odmítá zaplatit prodávající.

Jako kupující tedy po nákupu bytu se o tuto daň nezajímejte, avšak není na škodu si při koupi nemovitosti zaplacení daně z převodu nemovitosti pojistit - třeba složením částky na její úhradu prodávajícím do notářské úschovy. Tím se fakticky zbavujete rizika, že by na vás v jakékoli podobě tato daň mohla v budoucnu dopadnout.

Daň z příjmů platíte, jen pokud vám nemovitost přináší výnosy 

Většina nových vlastníků si nemovitost pořizuje pro účely vlastního bydlení. Někteří ovšem mohou hned po nákupu nemovitost poskytnout k pronájmu. Příjmy z pronájmu jsou samozřejmě příjmy zdanitelnými a zdaňují se prostřednictvím daně z příjmů.

Pořízení nemovitosti je:

- koupě bytu

- koupě domu

- koupě pozemku

Například mladá žena si v květnu 2009 koupila byt a od července 2009 ho pronajímá. V jejím případě bude nutné příjmy z pronájmu zdaňovat prostřednictvím daňového přiznání za rok 2009, jehož podání je spojené s datem 31. března 2010. Do té doby nemusí vůči finančním úřadům podávat žádné přiznání ani jakoukoli formu oznámení. Proti příjmům z pronájmu (nájemnému) lze buď uplatnit skutečné anebo paušální výdaje. Paušální výdaje činí 30 procent příjmů z pronájmu.

Ti, kdo si vzali na koupi nemovitosti úvěr na bydlení, mohou přemýšlet o uplatnění odpočtu úroků od základu daně. Po skončení zdaňovacího období je nutné požádat úvěrující banku nebo stavební spořitelnu o potvrzení o zaplacených úrocích. To je nutné přiložit k daňovém přiznání a úroky odečíst od základu daně.

Pozor ale na pronájmy. Spousta poplatníků si zákon vysvětluje po svém. Byt pronajme a snaží se uplatnit odpočet úroků. To je samozřejmě vyloučeno a sami si rozmyslete, zda se vám pronájem vyplatí, když přijdete o odpočet.

U daně z přidané hodnoty představují nemovitosti výjimku. Kupujeme-li již jednou prodaný byt, DPH nevstupuje do ceny (tím pádem ho neplatíme). Pouze při koupi bytů v novostavbě je prodávající povinen ke kupní ceně účtovat sníženou sazbu DPH ve výši devět procent.

, pro iDNES.cz