Nákupní úvěrové karty jsou velmi pohodlné, ale za vyšší úroky

  • 2
Platit kartou na dluh bylo dříve spojováno pouze s bankovními kreditními kartami. To však dnes již zdaleka neplatí, neboť se na trhu rozhořel boj o klienta mezi bankami a splátkovými společnostmi.
Platit kartou na dluh bylo dříve spojováno výhradně s bankovními kreditními kartami. To však dnes již zdaleka neplatí, neboť se na trhu rozhořel ostrý boj o klienta mezi bankami nabízejícími kreditní karty a splátkovými společnostmi, které přišly s nákupními úvěrovými kartami.

V současnosti nabízejí nákupní úvěrové karty společnosti GE Capital Multiservis, Home Credit a Cetelem. Jak taková nákupní úvěrová karta funguje? Prvotním předpokladem k získání karty je sepsání smlouvy zpravidla přímo u prodejce. Kromě zadání osobních údajů je třeba doložit výši svých příjmů a především jejich pravidelnost. To se děje zpravidla předložením výpisu příjmů od zaměstnavatele. Smůlu rozhodně nemají ani lidé pobírající pravidelný důchod.

V případě, že klientův příjem je dostatečný pro vydání karty, pak je nutné stanovit úvěrový rámec a pravidelnou měsíční splátku.* Úvěrový rámec není nic jiného než mezní hranice, do níž si lze prostředky vypůjčit. Mezi výší měsíční splátky a hodnotou úvěrového rámce existuje vazba, kterou udává níže uvedená tabulka. Nelze kupříkladu požádat o úvěrový rámec ve výši 50 tisíc Kč a stanovit si měsíční splátku na 400 Kč. Vazba mezi výší měsíční splátky a úvěrovým rámcem je vyjádřena procentem, přičemž hodnoty u jednotlivých společností jsou si velmi blízké.

Všechny nákupní úvěrové karty jsou založeny na principu revolvingového úvěru. Úrokové sazby jsou stanoveny na měsíční bázi a úrok je také každý měsíc účtován k tíži klienta. Bez ohledu tedy na výši úvěru klient splácí každý měsíc stejnou částku, avšak úrok je počítán ze skutečně půjčených prostředků. Klient samozřejmě může požádat o zvýšení hodnoty měsíční splátky v závislosti na jeho finanční situaci.

Nakupovat na nákupní úvěrovou kartu nelze samozřejmě ve všech obchodech, nýbrž pouze v obchodech vybavených logy jednotlivých splátkových společností.** Nákupní úvěrové karty zároveň nejsou určeny k dražším nákupům a pořídit si můžete zboží do maximální výše úvěrového rámce, který je nejvyšší u OK karty společnosti GE Capital Multiservis. V jejím případě činí 75 tisíc Kč a z toho je patrné, že nákupní úvěrové karty jsou spíše pro investice menšího rázu.GE Capital Multiservis připravil na konec roku pro nové klienty Vánoční OK kartu. Její kouzlo spočívá v tom, že úroky za zakoupené zboží v listopadu či prosinci budou spláceny až od začátku nového roku.***

V porovnání s bankovními spotřebními úvěry je získání nákupních úvěrových karet mnohem snadnější a klient nestráví přípravou podkladů pro ohodnocení bonity zdaleka tolik času. Některé bankovní úvěry jsou navíc účelové, což znamená, že banka půjčuje prostředky na nákup určitého předmětu. To rozhodně neplatí pro nákupní karty. Zároveň si splátkové společnosti neúčtují žádné poplatky za vedení účtu, zatímco banky ano. Na druhé straně však je třeba počítat s vyššími úroky. Volba tedy není jednoduchá a platí, že za větší komfort je třeba více zaplatit.

Základní poplatky a sazby u karet OK, Yes a Aura:

Splátková společnostMěsíční úroková sazbaMax. výše úvěrového rámceMěs. splátka / úvěrový rámecPoplatek za nákup zboží
GE Capital Multiservis - OK Karta2,46%75 000 Kč5,0%0 Kč
Home Credit - Karta YES2,22%50 000 Kč4,0%0 Kč
CETELEM - Karta Aura1,98%60 000 Kč5,0%0 Kč

Společnost GE Capital Multiservis poskytla následující doplňující informace:

* V případě O.K. karty žádost o úvěr není posuzována podle příjmu zákazníka, ale podle několika různých kritérií. U O.K. karty si zákazník podle svého uvážení volí výši měsíční splátky a od té se pak odvíjí úvěrový rámec.
** Majitelé O.K. karty mají k dispozici nejširší síť obchodníků , kterých jsou 4000, a také 20 internetových obchodů. O.K. karta je jediná, se kterou lze nakoupit nebo o ní zažádat na internetu.
*** Hlavní kouzlo vánoční O.K. karty spočívá v tom, že nákupy realizované v listopadu a prosinci jejím prostřednictvím jsou bez navýšení. V lednu se zákazník rozhodne pro jednu z možností:
a) splatí vše do 19.1. a nebude platit ani korunu navíc
b) od 19. 1. Začne standardně splácet, ale úroky za listopad a prosinec mu nebudou tak jako tak účtovány.

Na základě jakých kritérií jste si vybrali nákupní úvěrovou kartu z výše uvedené nabídky? Jste s kartou spokojeni a nakupujete opakovaně na splátky či jste vyrovnali závazky a skončili s nákupy na dluh? Těšíme se na Vaše názory.