Nákupy na splátky lámou rekordy

  • 5
Nákupy na splátky dosahují v letošním pololetí rekordních hodnot. Vládou chystané utažení opasků v podobě omezení sociálních dávek a vyšších daní tak prozatím občanům nebere chuť utrácet a více se zadlužovat. Splátkoví prodejci hlásí nárůst obchodů o desítky procent.

"Klienti letos během pololetí udělali s úvěrovou OK Kartou 755 tisíc transakcí, zatímco loni to bylo za stejné období 456 tisíc operací. Letošek je jasný rekord," uvedl Jiří Pathy, šéf GE Capital Multiservis, který je lídrem trhu.

Za růstem nákupů na splátky je snadný přístup k penězům, jednoduchá administrativa, nabízené odklady splátek a agresivní nabídky ze strany splátkových firem.

Zcela běžně poskytují firmy úvěry do osmnácti až dvaceti tisíc korun bez ověření příjmu a klienti s pozitivní splátkovou historií dostávají domů nabídky s informací, kolik si mohou půjčit, nebo rovnou úvěrové karty s nastaveným limitem.

Růst obchodů některých splátkových prodejců akceleroval zejména poté, co umožnili klientům čerpat úvěry v hotovosti z bankomatů. K tomu se nyní chystá Cetelem, trojka na trhu. "V blízké době chystáme využití karty Aura, která nově ponese značku MasterCard Electronic a bude použitelná ve dvou tisících bankomatů," řekla Jana Skalová z Cetelemu.

Trojice největších splátkových prodejců, GE Capital Multiservis, Home Credit a Cetelem, poskytla za pololetí již přes šest miliard úvěrů a půjčky skrze karty hrají stále větší roli.

Celkový trh splátkového prodeje dosahuje v Česku kolem 15 až 18 miliard korun a pravé žně nastávají v období vánočních nákupů. Snadný přístup k úvěru je z pohledu zákazníků vykoupen vyššími úroky, které se v ročním vyjádření běžně pohybují mezi 20 až 30 procenty.

Vyšší úroky podle zástupců firem kompenzují vyšší riziko, které na sebe firmy vstřícným poskytováním úvěrů berou. O delikvenci klientů firmy nerady hovoří, ale v registru neplatičů splátkových prodejců je v současné době více než sto tisíc lidí.