Nalákali mě, pak podvedli

Při práci na pozici asistentky mě kontaktovala jiná firma s nabídkou místa. Přijala jsem a dala ve staré práci výpověď. Během výpovědní doby jsem si musela například vyřídit vstupní prohlídku na vlastní náklady. V prosinci byla předběžně sepsána smlouva, která se měla podepsat při nástupu 2. 1. 2007. V ten den mi ale po příchodu do práce oznámili, že se situace změnila, a smlouvu mi nepodepsali. Teď jsem nezaměstnaná. Měla na to firma právo?

Zákoník práce nyní nově upravuje postup před vznikem pracovního poměru. Zaměstnavatel může v souvislosti s jeho plánovaným vznikem od uchazeče požadovat údaje, které souvisí s uzavřením pracovní smlouvy. Stejně jako dříve má povinnost uzavřít pracovní smlouvu písemně a jedno vyhotovení předat zaměstnanci. Nesplnění této povinnosti však v žádném případě neznamená neplatnost pracovní smlouvy. Ta tedy platí, i když je jen ústní.

V praxi se často stává, že zaměstnanec dostává smlouvu dodatečně. Za takové porušení zákona hrozí zaměstnavateli sankce od úřadu práce. Zmiňujete se o tom, že s vámi byla „předběžně“ sepsána pracovní smlouva. Ta sama už zakládá pracovní poměr. Sjednaný den nástupu, tedy 2. 1. 2007, je podstatný pro vznik pracovního poměru. Zákon nikde neupravuje, kdy má být smlouva uzavřena.

Může se tak stát klidně i měsíc před dnem nástupu do práce. Pokud vás zaměstnavatel nechce přijmout, doporučuji se s „předběžnou pracovní smlouvou“ obrátit na soud. Ten rozhodne, zda pracovní poměr vznikl. Co se týká zmiňované lékařské prohlídky, zákon nově upravuje povinnost zaměstnavatele zajistit, aby se jí uchazeč o práci před uzavřením smlouvy podrobil. Pokud jste si ji zaplatila a soud rozhodne, že pracovní poměr vznikl, musí vám ji zaměstnavatel proplatit. Stejně jako náhradu ušlé mzdy.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

 

,