Při uvádění znalosti jazyka se rozlišují čtyři různé stupně: pasivní, slovem a písmem, aktivní komunikace, odborná terminologie.

Při uvádění znalosti jazyka se rozlišují čtyři různé stupně: pasivní, slovem a písmem, aktivní komunikace, odborná terminologie. | foto: Profimedia.cz

Jak sepsat životopis, aby zaujal? Zkuste webového průvodce zdarma

  • 101
Životopis je vaší vizitkou. A vstupenkou k přijímacímu pohovoru na volné pracovní místo. Proto si na něm dejte záležet. Buďte struční, uvádějte jen pravdivé údaje a pokuste se potenciálního zaměstnavatele zaujmout. Například graficky zajímavě ztvárněným CV z nového generátoru na jobDNES.cz.

Zdarma, bez registrace, snadno a rychle si svůj životopis vytvoříte ZDE. Životopis pište jen v jednom typu písma, na grafické efekty zapomeňte. A pamatujte, že maximální délka životopisu je dva listy (na zadní stranu papíru se nepíše). 

Osobní údaje

Praktické rady

  • Pokud připojujete fotografii, měla by být v horním rohu a měla by to být taková jako je na cestovní pasu nebo občanském průkazu.
  • Píšete-li životopis i v cizím jazyce, dejte si překlad ověřit odborníkem. Zároveň počítejte s tím, že část pohovoru se pravděpodobně uskuteční v tomto cizím jazyce.
  • Nepište do životopisu důvod, proč odcházíte od současného zaměstnavatele a pokud se vás na to zeptají při pohovoru, hlavně nenadávejte a zkuste odpověď formulovat spíše diplomaticky.
  • Vhodné je k životopisu připojit motivační dopis. Pište ho ale individuálně pro každou pozici, na kterou chcete reagovat. Má přesvědčit zaměstnavatele, že o danou pozici stojíte a že svou práci budete vykonávat naplno a rádi. Stačí jedna popsaná stránka. Personalisté ve firmách nemají čas číst sáhodlouhé texty.

Nejprve vyplníte osobní údaje - jméno, příjmení, titul, adresu, telefon a e-mail. Personalisté doporučují uvést soukromý e-mail, a to i v případě, že máte ještě poštu u bývalého či stávajícího zaměstnavatele. Jednáte za sebe ne za firmu. A ještě jedna rada: pokud vaše soukromá pošta má v názvu zdrobněliny, přezdívky typu velkyborec00 nebo kocicicka123, vytvořte si novou schránku pokud možno pod vaším jménem.

Zaměstnání a praxe

Pracovní zkušenosti uvádějte chronologicky, od nejnovějších údajů po nejstarší. Napište vždy přesný název zaměstnavatele, od kdy do kdy jste v dané firmě pracovali a název pozice. K tomu personalista Jan Kozina z Trenkwalderu uvádí: "Neomezujte se ale jen na vyjmenování minulých pozic. Popište, jaké byly vaše odpovědnosti a kompetence a jaká náplň práce se pod daným názvem pozice skrývá. Nespoléhejte na to, že si každý personalista dokáže pod názvem představit vaše konkrétní úkoly."

Vzdělání

Opět uvádějte absolvované vzdělání od nejnovějších k nejstarším, tedy od vysoké školy po základku (i když tu tam mít nemusíte), a to včetně časových údajů, od kdy do kdy jste studovali, název školy, sídlo školy, obor studia a způsob zakončení, případně získaný titul. Pokud jste během studia absolvovali studijní pobyt nebo pracovali při studiu, určitě to v životopise uveďte. Zaměstnavatelé mají rádi lidi s rozhledem.

Jazyky

Napíšete jaký jazyk ovládáte a na jaké úrovni. Rozlišují se čtyři různé stupně znalosti jazyka: pasivní, slovem a písmem, aktivní komunikace, odborná terminologie.

Může se hodit

Právě u jazykových znalostí si lidé nejvíce vymýšlejí a zveličují je, podle údajů společnosti Screening Solutions až ve čtvrtině životopisů. Není radno si vymýšlet, neboť u mnoha pohovorů vás z jazyka přezkoušejí a místo práce budete mít jen ostudu.

Dovednosti a znalosti

Zde uvádějte všechny rekvalifikace, absolvované kurzy, školení a podobně, ze kterých máte doklad o absolvování: certifikát či osvědčení. Opět uvádíte: časové údaje odkdy dokdy, přesný název kurzu či rekvalifikace, název vzdělávací instituce, místo školení. Sem také patří řidičský průkaz a jeho skupina, a to, jak ovládáte PC, případně další znalosti a dovednosti.