"Nároky z újmy na zdraví se odškodňují jednorázově, a to v penězích," říká advokát Jan Kozubek.

"Nároky z újmy na zdraví se odškodňují jednorázově, a to v penězích," říká advokát Jan Kozubek. | foto: Profimedia.cz

Poradna: Na jaké odškodnění máte nárok, když utrpíte při nehodě úraz

  • 0
Nehoda zkomplikovala finanční situaci jednomu z našich čtenářů. Na jaké odškodnění má nárok, odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff

"Při nehodě jsem utrpěl újmu na zdraví, nebyl to pracovní úraz. Ohledně nehody je obžalováno 10 lidí. V práci se mi zhoršil zdravotní stav, stále se léčím," píše čtenář a zároveň se ptá.

Mohu podat žalobu kvůli ztrátě na výdělku?
V dotazu není specifikována povaha nehody (dopravní, z provozní činnosti obžalovaných...), nelze proto přesně odpovědět. V obecném případě máte dle ustanovení § 444-449 občanského zákoníku nárok na dosti široké odškodnění. Především jde o náhradu za způsobenou bolest (bolestné), náhradu za ztížení společenského uplatnění, odškodnění případných trvalých následků, náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, náhradu účelných nákladů spojených s léčením včetně těch na parkovné a cestovné, náhradu za ztrátu na důchodu a v určitých případech i na náhradu nemajetkové újmy dle § 11 občanského zákoníku, například při přetrvávajících psychických problémech.

Jakého odškodnění se mohu domáhat bezprostředně po nehodě? 
Na vinících nehody se můžete domáhat výplaty bolestného (náhrady okamžité škody na zdraví), které pokrývá jak tělesné a duševní bolesti, tak útrapy souvisící s léčbou a odstraňováním následků újmy na zdraví. Výše bolestného se stanoví bodovým hodnocením dle vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 440/2001 Sb., které vypracuje v podobě odborného posudku váš ošetřující lékař, jakmile bude diagnóza škod na zdraví kompletní.

V mém případě jsou zdravotní problémy již dlouhodobé, na co mám nárok?
Jsou-li dlouhodobého charakteru a snižují možnosti především pracovního uplatnění a seberealizace nebo v případě trvalých následků, máte nárok na náhradu za ztížení společenského uplatnění, respektive odškodnění trvalých následků.

Výše náhrady se určuje podobně jako v případě okamžitých škod na zdraví. Přihlíží se však k povaze dlouhodobých a trvalých následků i jejich pravděpodobnému vývoji a dopadu na život poškozeného. Posudek se však zpracovává s určitým odstupem – jeden rok od vzniku škody.

Jak postupovat, abych se dočkal výplaty peněz za vzniklou újmu?
Nároky z újmy na zdraví se odškodňují jednorázově, a to v penězích. Domoci se jich můžete žalobou podanou k místně příslušnému okresnímu soudu. Promlčecí lhůta je dva roky a počíná běžet ode dne, kdy vám vznikla škoda a dozvěděli jste se, kdo je za ni odpovědný. Pakliže by byla nehoda projednávána v trestněprávním řízení vedeném proti viníkům, můžete se k němu se svým nárokem rovněž připojit v takzvaném adhezním řízení.

V případě, že šlo o dopravní nehodu, náhrada škody se kromě občanského zákoníku rovněž řídí zákonem č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jako poškozený máte proti viníku nehody nárok na náhradu škody na zdraví, škody na majetku vzniklé poškozením, zničením nebo ztrátou věci (především auta), ušlého zisku a účelně vynaložených nákladů za právní zastupování. Škodu vám uhradí pojišťovna viníka nehody. Pokud by nebyl pojištěn, tak Česká kancelář pojistitelů z Garančního fondu.