Úspory z penzijního připojištění se v průměru pohybují kolem 100 tisíce korun.

Úspory z penzijního připojištění se v průměru pohybují kolem 100 tisíce korun. | foto: Profimedia.cz

Našetřené peníze na penzi putují převážně do investic na bydlení

  • 11
Úspory, které si lidé vybírají z penzijního připojištění, končí nejčastěji v investicích do oprav nebo koupě nemovitosti či vybavení domácnosti. Vyplývá to z analýzy Penzijního fondu České pojišťovny.

Ne každý, kdo ukončí penzijní připojištění, své naspořené peníze využije k pravidelnému finančnímu přilepšení v penzi. Drtivá většina lidí si totiž nechává peníze vyplácet najednou formou jednorázového vyrovnání, málokdo volí pravidelné vyplácení penze. "Je zajímavé, že necelá polovina klientů dokonce ani neví, že je možné si nechat vyplácet penzi," říká Libor Pergl z Penzijního fondu ČP.

Většina peníze hned utratí

Lidé s naspořenými penězi nakládají různě. Podle analytiků fondu zhruba 17 procent objemu naspořených peněz leží na účtech i několik měsíců, aniž by s nimi lidé cokoliv dalšího podnikli.

Na druhou stranu 14 procent klientů peníze točí dál, investují do dalších finančních produktů - nového penzijního připojištění, spořicího účtu či jiných investic. Ovšem nejvíce lidí - prakticky sedm z deseti - peníze, které měly sloužit na zajištění stáří, utratí.

Z penzijního připojištění kupují nemovitosti i auta

Více než dvě pětiny peněz našetřených na účtech penzijního připojištění lidé použijí na koupě a rekonstrukce nemovitostí i na vybavení domácnosti. Každý desátý klient PFČP investuje do koupě auta.

"Díky penzijnímu připojištění se lidé pouštějí do investic, na které už v důchodu nebudou mít peníze. Zároveň jim ale tyto investice v budoucnu pomohou. Rekonstrukcí bytu lze například snížit náklady na jeho další provoz, a o to víc peněz pak senior ušetří na vlastní potřeby," vysvětluje Libor Pergl.

Na rozhodování, jak naložit s úsporami z penzijního připojištění, má vliv především výše naspořené částky. V průměru se pohybuje kolem 100 tisíc korun, což odpovídá krátké historii penzijního připojištění v České republice a relativně nízkým měsíčním úložkám.