Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naučíme se investovat, nebo vše promrháme?

aktualizováno 
České domácnosti se za posledních pár let ještě stále nenaučily vydělané prostředky rozumně přerozdělovat. Na jedné straně se dostává do popředí vysoká spotřeba spojená s enormním zadlužováním, na druhé straně končí většina peněz na účtech v bankách (které se rozhodně jako investice hodnotit nedají). V tomto směru je však naštěstí patrný posun k lepšímu.

Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Výnosy z úspor totiž v mnoha případech v budoucnu nebudou stačit. Peníze na bankovních účtech a doma totiž ještě pořád tvoří bezmála polovinu celkových úspor obyvatelstva a alternativní formy investování se prosazují jen velmi pomalu.Takové chování je většinou zdůvodňováno špatnými zkušenostmi z minulosti (ztráty investorů v podílových fondech, krachy obchodníků s cennými papíry, krach kampeliček apod.).

Je trochu s podivem, že investory neodradilo také několik krachů malých a středních bank, kterých také nebylo málo (naposledy před dvěma lety Union banka). Vysvětlit se to dá asi jen tím, že vklady v bance jsou pojištěny a klienti tak mají klamný dojem, že jsou jejich peníze v bezpečí a ještě k tomu „vydělávají“.

NENECHTE SI UJÍT
Investice (c) profimedia.cz/corbis
Na co se ptát při výběru fondu
Kvalita fondu je pro dlouhodobé investování velmi důležitá a i malý rozdíl ve výnosu, třeba půl procenta ročně, hraje svou roli. Vezměme dva stejně zaměřené fondy, s mírně odlišnými výsledky, průměrně 6 a 5,5 procenta.
zlost
Šikana - může se to stát i vám
Pomluvy, podceňování pracovních schopností a znevažování práce, někdy i ponižování osobnosti. To jsou nejčastější formy šikany, s nimiž se lidé v práci setkávají. Obrana proti šikaně nebo mobbingu je velmi složitá, ale možnosti existují.

Je třeba si ale uvědomit, že spoléhat se na pomocnou ruku státu nejde donekonečna a zodpovědnost za své peníze musíme vzít do vlastních rukou. Většina z nás už se asi nedočká klasického důchodu v současném pojetí, který vyplácí stát. Stát na to jednoduše prostředky mít nebude a kdo nezačne myslet na své budoucí příjmy dnes, ten se v budoucnu může dostat do vážných problémů. 

Struktura úspor se mění

Naštěstí se struktura úspor domácností v České republice v posledních letech výrazně mění (a dalo by se říci, že vzhledem k vyspělým ekonomikám dobrým směrem) a do popředí zájmu se dostávají i jiné formy zhodnocení prostředků, než pouhé vklady v bankách. Největší růst zaznamenalo stavební spoření, které však v uplynulých letech těžilo především ze státní podpory a poslední rok se jeho tempo růstu mírně zpomalilo. Stále jde navíc o jistou formu termínovaného vkladu a likvidita tohoto produktu je diskutabilní (zejména s ohledem na vázanost státní podpory na určité období).

Omezená likvidita je problémem také dalších dvou produktů, kterými jsou životní pojištění a penzijní připojištění. Vzhledem k jejich dlouhodobému charakteru ale není omezená likvidita až takový problém a zejména penzijní připojištění se ukazuje jako nejvýhodnější forma pro vytváření rezervy na dalekou budoucnost.

Zdroj: Český statistický úřad

Oblíbeným zástupcem alternativních investičních nástrojů se stávají také podílové fondy. Ty zaznamenaly vysoký nárůst zájmu investorů zejména v letošním roce, kdy meziroční nárůst prostředků ve fondech činil v první polovině roku 21 %. V porovnání s termínovanými účty se podílové fondy vyznačují velmi dobrým poměrem likvidity, rizika a výnosů.

Zdroj: Český statistický úřad

Podílové fondy táhnou

Doba investice u nich totiž není nijak omezena a investoři mají prostředky prakticky kdykoli po ruce (při prodeji podílových listů investiční společnosti dostane investor

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Jak investovat do nemovitostí v malém? Nejvýkonnější realitní fond + 40 % za rok.
Více ZDE.

své prostředky většinou v průběhu pár dnů). V drtivé většině případů také výkonnost podílových fondů výnosy na termínovaných účtech mnohonásobně překonává. Jedinou nevýhodou v porovnání s vklady v bankách je vyšší riziko, jelikož investice do fondů není pojištěna. Správci fondů jsou většinou velké finanční instituce a banky, které jsou zárukou finanční stability pro investory. Ve prospěch fondů hovoří také daňové zvýhodnění, jelikož po půl roce držení jsou výnosy z investice do fondů osvobozeny od daně.

Podílové fondy mohou v určitých případech (například smíšené defenzivní fondy) plnit také funkci dlouhodobých spořících programů, to však platí většinou pro investory s dlouhým investičním horizontem. Velký výběr fondů s různými investičními strategiemi a širokým zaměřením je také jejich velkou výhodou, která se zasloužila o jejich velké rozšíření a rostoucí oblibu v posledních letech.

Porovnání průměrné výkonnosti korunových podílových fondů a úrokových sazeb na termínovaných vkladech
Název produktu*/skupina fondů Úroková sazba/výkonnost (v % p.a.)
ING Konto Spořící účet 1,44%
eBanka - Termínovaný vklad s pevnou úrokovou sazbou 0,34%
Fondy peněžního trhu** 1,63%
Dluhopisové fondy** 4,73%
Smíšené fondy defenzivní** 6,32%
Smíšené fondy neutrální** 14,94%
Akciové fondy** 21,04%
* Termínovaný vklad na 6 měsíců, 100 000 Kč, produkty s nejvyšší a nejnižší úrokovou sazbou, po odečtení 15% daně
** Průměrná roční výkonnost na konci listopadu

Zdroj: Fincentrum, FondShop, UNIS

I zde se však projevuje přílišná konzervativnost a strach podstupovat jen mírné riziko. Polovinu majetku podílových fondů totiž tvoří prostředky investované do fondů peněžního trhu. Ty sice pro investory představují minimální riziko, v delším investičním horizontu však přestávají být efektivní a jejich výnos nejednou ani nepřekoná míru inflace.

Nejen podílové fondy však v současnosti nabízejí při rozumném riziku zajímavé zhodnocení. Zavedené i nové druhy investičních nástrojů nabízejí možnost zhodnotit prostředky mnohem lépe, než vklady v bankách. Čeští investoři se však musí naučit přijímat určité riziko a zbavit se své přílišné a zbytečné konzervativnosti.

Jaké alternativní investiční nástroje využíváte vy? Také bezmezně důvěřujete bankám, nebo se snažíte vydělat maximum? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond

Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí účet má Sberbank a nejlépe hodnocený...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...
K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte bytelný trezor, je lepší poslat peníze na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.