Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neberte ostatním prostor, nezahánějte je do úzkých

aktualizováno 
Jakékoli jednání, rozhovor nebo pozdrav je nám nepříjemný, pokud se nedodrží správná vzdálenost od člověka, se kterým právě komunikujeme. Důležité je i to, jak jsou k sobě lidé natočeni, jaký zaujímají postoj, jak gestikulují nebo jaká je jejich mimika. Naučte se držet správný odstup.
To, jestli stojíme blízko, nebo jsme oddáleni, vyjadřuje vzájemný vztah lidí.

To, jestli stojíme blízko, nebo jsme oddáleni, vyjadřuje vzájemný vztah lidí.

Podle postoje poznáte sympatie
To, jestli stojíme blízko, nebo jsme oddáleni, vyjadřuje vzájemný vztah lidí. V pracovních vztazích, zejména mezi nadřízeným a podřízeným se očekává větší odstup než vzájemně mezi kolegy.

Pro každý druh setkání, ale i debaty je určena jiná osobní zóna, kterou je potřeba dodržovat, aby vzájemný rozhovor byl příjemný oběma stranám. Každému z nás je příjemnější jiná vzdálenost. V sobě máme určené určité hranice, vzdálenost, za kterou druhé nepustíme. To poznáme nejlépe, když vidíme, že druhá strana ustupuje zpět. V tu chvíli nám musí být jasné, že náš kontakt s ním je příliš úzký a my jsme mu tak narušili osobní zónu. Dávejte si proto pozor, řeč těla prozradí vše.

Samozřejmě že v přeplněném dopravním prostředku či ve výtahu nelze dodržovat tyto osobní zóny tak, jako na volnějším prostranství při běžném rozhovoru. Často je nám tento způsob nepříjemný, hlavně u lidí, kteří nedodržují osobní hygienu, nebo si rádi držíme odstup od druhých i v běžném životě. Při běžném pozdravu dodržujeme větší vzdálenost než při intimnějším pozdravu, kdy stojíme v těsné blízkosti zdraveného. Líbat na tvář nebo na rty se můžeme pouze s člověkem, kterého známe důvěrněji a víme, že neriskujeme žádný trapas.

Osobní zóny
Intimní - tam si pouštíme sobě nejbližší osoby
Osobní - pro přátele, kamarády
Společenské - pracovní, obchodní jednání

Své sympatie vyjadřujeme také podle postoje a gestikulace, kterou zvolíme. Vnímavý člověk by tak měl rychle odhadnout, jakým směrem se bude hovor ubírat, jestli bude přátelský, nebo více formální.

Během rozhovoru je vhodné mít kolem sebe takový prostor, který nám umožňuje volněji se pohybovat  a gestikulovat. Někteří lidé se druhých během hovoru dotýkají, což nemusí být vždy na místě nebo příjemné. Dodržování osobní zóny je důležité, i když sedíme u pracovních stolů, na obědě nebo na večeři.

Delší vzdálenost udržujeme od ostatních v případě, že hovoříme k více lidem, na zasedání, v sále, kde jsme se stali řečníky apod. I zde je ale třeba dodržovat pravidla neverbální komunikace.

Jiný kraj, jiný mrav
Protože dnes již velmi často cestujeme i do zemí, kde jsou jiné mravy, jiné rituály, měli bychom mít na paměti, že je vhodné dodržovat místní zvyklosti a přizpůsobit se jim. To svědčí nejen o našem dobrém společenském vystupování, ale dáváme tímto také najevo, jak si vážíme druhých. U nás se běžně dodržuje vzdálenost cca 70-100 cm, zatímco například v arabských nebo asijských zemích je daleko těsnější. Pravidla v těchto zemích jsou daná náboženstvím a my bychom je měli plně respektovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Čísla ČSSZ: Kolik platíme na důchod a na co se vybrané peníze použijí

Za první polovinu roku vybrala Česká správa sociálního zabezpečení od lidí na pojistném na sociální zabezpečení skoro 214 miliard korun. Ale na důchodech a...  celý článek

Simone Giovannozzi
Netradiční zaměstnání: Se psy hledá lanýže a slušně vydělává

Říkají mu Simone Tartufi, tedy Simone Lanýž. To proto, že se živí prodejem aromatických hub. Dodává lanýže do špičkových italských, francouzských, německých...  celý článek

Vojtěch Lanna mladší
Syn pracovitého pantáty, který peníze z rodinných firem dával do umění

Vojtěch Lanna mladší byl synem takzvaného vltavského admirála. A byť byl jeho otec mimořádně schopný podnikatel, rozhodně nestál v jeho stínu. Rodinné firmy...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Odhalen největší finanční podvod na světě?
Odhalen největší finanční podvod na světě?

Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, ž... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.