Nechoďte za šéfem, když se tváří ''pozor koušu''

Už v rodině si děti dobře všímají toho, jak se tváří rodiče. Z jejich výrazu obvykle snadno poznají, co mohou čekat a podle toho usměrňují svoje chování. Usmívá-li se na ně otec či matka, je všechno v pořádku. Pokud se mračí, pozor! Je čas zpytovat svědomí. Nebo mu jít z cesty. A podobné je to v práci. I tam je důležité vědět, jak se tváří šéf. A až podle toho se rozhodnout, zda má cenu s ním v daném okamžiku pohovořit, nebo se mu raději vyhnout.

Jen hazardér vyrukuje na šéfa se špatnou zprávou v okamžiku, kdy ten už "dští oheň a síru" kvůli nějakému jinému problému. Podobné signály si ostatně navzájem dávají také spolupracovníci.

I oni svým výrazem druhým sdělují "jsem právě dobře naladěn", "vlezte mi na záda", případně "pozor, koušu". Dokonce aniž si to sami uvědomují.

Lidé mluví i tělem
Výraz obličeje bývá doprovázen i určitou "řečí" těla. Jsou to různá gesta, některá obvyklá v určité kultuře, jiná typická pro určitého člověka. Mohou vyjadřovat i něco jiného, než člověk druhému skutečně říká.

Příkladem může být přívětivé oslovení doprovázené nepříjemnými grimasami, výhrůžnými či netrpělivými pohyby rukou, jichž si dotyčná osoba nemusí být ani vědoma.

Tak například, když si spolupracovník mne bradu či nos, je pravděpodobně na rozpacích. Pokud si dává při hovoru často ruce před obličej, brání se argumentům.

Každý se narodil s nějakým obličejem. I ten nejméně dokonalý dotváří jeho výraz. Objektivně krásní lidé tak mohou působit studeně a nepřátelsky. A lidé méně hezcí naopak mile a přátelsky. Je to dáno především výrazem očí.

Co radí Kateřina Forstingerová, ředitelka Moravia IT
Výraz obličeje je velmi důležitý, protože o každém z nás mnoho vypovídá. Přátelský a vstřícný napomůže při jednáních s kolegy i zákazníky. Na druhé straně výraz nezájmu či rozladění povede nejspíše k negativním výsledkům. Asi každý raději pracuje s člověkem, který vyzařuje pozitivní energii.

Mnoho však záleží i na úsměvu. Všimli jste si už, že lidé s pozorným, chápavým a příjemným výrazem očí se také více usmívají? Lidé lhostejní, nepřívětiví a nepřátelští se zase častěji tváří zavile.

Přívětivým výrazem, úsměvem a vstřícným chováním přitom nikdy nic nezkazíte. Spíš můžete získat. Spolupracovníky, přátele, spojence. Někdy však bývá dobře zatvářit se i přísně, zamračeně, naštvaně. To aby lidé okolo vás hned poznali, že něco není v pořádku.