Trezor, peníze (c) profimedia.cz/corbis

Trezor, peníze (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Nechte hlídat svůj majetek na dálku

Pokud máte ve svých firemních prostorách drahý majetek, nebo dokonce již byla vaše kancelář několikrát vykradena, neváhejte využít zabezpečovací systém. Který typ je pro vás nejvhodnější? Co by měl splňovat a od koho si jej pořídit?

Pro střežení určitého objektu je možné zvolit některý ze dvou základních typů zabezpečovacích systémů - prostorovou ochranu, či plášťovou ochranu, případně použít jejich kombinaci. Při prostorové ochraně se v objektu rozmístí detektory reagující na pohyb tělesa vyzařujícího teplo. Takto koncipované zařízení reaguje až poté, co narušitel vnikne do objektu a pohybuje se v dosahu některého z detektorů. Výhodou je nízká pořizovací cena.

Plášťová ochrana spočívá v hlídání pláště budovy, tedy všech vstupních otvorů, jimiž by mohl pachatel vniknout. Obvykle se realizuje osazením magnetických kontaktů na všechny vstupní otvory, někdy se kombinuje ještě s detektory rozbití skla. Výhodou je prakticky okamžitá detekce pokusu o vniknutí.

Má zabezpečovací zařízení smysl?

Někdy je možno zaslechnout názor, že je zbytečné investovat do zabezpečovacího zařízení, protože než někdo zareaguje, je zloděj pryč. Je pravda, že sebedokonalejší zařízení nezamezí tomu, aby pachatel krumpáčem prorazil okno nebo dveře, vzal několik cenností a zmizel. Je ale třeba si uvědomit, že od tohoto okamžiku je objekt volně přístupný komukoli. Smysl zabezpečovacího zařízení je v tom, že je vniknutí do objektu okamžitě detekováno a je tak možno přijmout patřičná opatření.

Je-li objekt napojen na spolehlivou hlídací agenturu, bude objekt do několika minut zabezpečen proti možnosti odnést cenné předměty, často se podaří pachatele přistihnout přímo při činu, nebo je alespoň možné učinit opatření, aby se do objektu nemohl pachatel vrátit. Proto je nejlepším řešením napojení na pult centralizované ochrany.

Nejméně účinné je vyvedení poplachové signalizace jen na výstražné zařízení přímo na objektu (siréna, maják), o něco lepší je přenos voláním na telefon majitele objektu nebo dobře zvolené další osoby. Siréna umístěná přímo na objektu je vhodná zejména jde-li o objekt v zástavbě, kde lze spoléhat na ostražitost sousedů. Někdy ale již samotná přítomnost sirény na objektu působí jako odstrašující prvek, který vede k odrazení pachatele od pokusu o vniknutí.

Využijte společnost, která má PCO

Pokud se tedy rozhodnete pro elektronický systém zabezpečení, zjistěte si, zda je společnost, která vám ho nabízí, napojena na pult centralizované ochrany (PCO), který je technologickým mozkem ochrany. PCO toho totiž umí hodně: monitorovat fyzikální stavy v určeném místě i pohyb zaměstnanců po firmě nebo jejich vytíženost. Selhání pultu nepřichází v úvahu. Nejenže hlídá, ale sám je nepřetržitě sledován a žádný údaj v něm nelze vymazat ani upravit. Díky takovým výstupům má majitel firmy v ruce argumenty pro reorganizaci nebo zefektivnění konkrétního pracovního procesu. A hlavně jistotu, že v případě jakékoliv odchylky je v permanenci zásahová skupina, záchranná služba, policie...

Co by měl systém splňovat?

Prvním předpokladem je spolehlivá přenosová cesta. U nejrizikovějších objektů by měla být vždy zdvojená, například kombinací telefonní linky a radiového spoje, například po síti GSM. Levnější řešení představuje jednosměrný přenos po privátní radiové síti, u nějž je existence spojení prověřována obvykle jednou za několik minut - přerušení takové cesty je indikováno jen na straně PCO v případě, že nedojde několik následujících kontrolních relací. Na straně střeženého objektu není přerušení přenosu nijak indikováno a může se stát, že uživatel objekt opustí aniž by si byl vědom nefungujícího přenosu.

Jinou možností je přenos pouze po běžné telefonní lince. Mezi nejdokonalejší přenosové systémy určené zejména pro objekty s vyššími riziky jsou vhodné přenosové systémy s obousměrným spojením, popř. s trvalým spojením (obousměrné radiové spojení, ISDN linka s dohledem nad spojením prostřednictvím D-kanálu nebo GPRS komunikátory). Realizují se rovněž přenosy prostřednictvím SMS v síti GSM, v tomto případě je ale nezbytné, aby měl poskytovatel služeb PCO speciální dohodu s operátorem sítě GSM o prioritním garantovaném spojení.

Druhým aspektem je schopnost provedení zásahu v případě, kdy dojde k narušení střeženého objektu. Je třeba si zjistit, zda má provozovatel PCO nebo jím pověřená výjezdová skupina dostatek vozidel a personálu pro zásahy, někdy totiž provozovatel disponuje nedostatečným počtem vozidlem i personálu a v případě současného narušení více vzájemně vzdálených objektů není schopen zásah uskutečnit.

Je také vhodné si zjistit, zda agentura ve svých smluvních podmínkách nabízí i tzv. garantovanou dojezdovou dobu. Tato dojezdová doba by měla splňovat podmínky stanovené v pojistné smlouvě, uzavřené s pojišťovnou, u níž je objekt pojištěn. Dalším aspektem je, zda agentura nabízí v rámci měsíčního paušálu další služby, jako např. 1×měsíčně zkoušku přenosu poplachu (bez předchozího oznámení), počet planých poplachů a bezplatných výjezdů.

popisekJAK ZVLÁDNOUT POHLEDÁVKY?
Dbejte na prevenci!