HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

Nechte si namíchat výnosný koktejl

  • 2
V dnešním článku budeme pokračovat v našem seriálu o korunových podílových fondech. Po rizikovějších akciových a konzervativních dluhopisových si tentokrát řekneme něco o fondech smíšených, které by měly plnit funkci jakéhosi kompromisního řešení mezi zmiňovanými dvěma skupinami. Je to skutečně tak?

Smíšené fondy jsou ve své podstatě druhem investice, která má za úlohu míchat různé druhy aktiv takovým způsobem, aby splňovaly požadavky a představy co nejširšího spektra investorů. K tomu, aby byly tyto předpoklady splněny, mají portfolio manažeři k dispozici různé strategie (využívající nákupy různých druhů cenných papírů), které však orientaci a jednoduché porovnání jednotlivých fondů patřících do této skupiny hodně komplikují.

Porovnávat výkonnosti, nebo míru rizika ve všech smíšených fondech najednou, i když je většina jejich investic realizována v české koruně, je prakticky nemožné. A to ze dvou důvodů. Podobně jako tomu bylo u dvou předchozích skupin fondů, je třeba dbát na regionální a měnové zaměření fondů (i u smíšených korunových fondů platí, že některé, byť konzervativní, fondy nezajišťují měnové riziko a zvyšují tak celkovou volatilitu portfolia). Specialitou smíšených fondů je však fakt, že investují do různých aktiv a již z názvu je jasné, že žádné z aktiv není primárně upřednostňováno.

A právě tady je kámen úrazu. Název smíšený může být v některých případech hodně zavádějící. I když se fond nezaměřuje jen na jeden druh CP, přeci jen mají u většiny fondů majoritní podíl akcie, dluhopisy, nebo dokonce nástroje peněžního trhu. Závisí tak jen na manažerovi fondu, který druh aktiv při naplňování svých cílů upřednostní a jaké riziko při tom bude investor podstupovat.

Na co si dát pozor

Porovnejte výnosy fondů s ostatními produkty na trhu v našem interaktivním průvodci ZDE

Některé fondy navíc mají investiční limity (maximální množství jednoho druhu CP v portfoliu) velmi volné a v průběhu doporučeného investičního horizontu se může poměr CP a tím i celková míra rizika dramaticky změnit. V konečném důsledku tak do jedné široké skupiny smíšených fondů mohou patřit fondy, jejichž rizikovost může klidně překonat rizikovost vybraných akciových fondů.

A naopak, smíšené fondy s velmi úzkou akciovou složkou a velkým zastoupením nástrojů peněžního trhu mohou dosahovat nižší míry rizika, než jakou lze identifikovat u některých dluhopisových fondů.

Při výběru smíšeného fondu by si tedy investoři měli dát pozor na to, jakou strategii manažer uplatňuje při dosahování investičních cílů a které investiční nástroje preferuje. Může jim v tom pomoci detailnější rozdělení fondů do menších podskupin. Kupříkladu společnost Standard & Poors rozčleňuje smíšené fondy ještě do čtyř širších skupin. Defenzivní smíšené fondy mají investováno v akciích maximálně 30 % portfolia, neutrální investují do akcií 30 – 70 % prostředků a dynamické mají v akciích minimálně 70 % portfolia. Fondy označované jako flexibilní nemají limity pevně dané a mohou je kdykoli volně měnit.

Oplatí se?

Obecně lze říci, že smíšené fondy nejsou špatnou investicí. Pro začínající a nezkušené investory mohou být právě smíšené fondy tou investicí, která jim otevře

Jak investuje vyvolený? Kolik nakonec vyvolenému zbude na slibovanou charitu? Více ZDE.

dveře na kapitálové trhy. Právě tyto fondy totiž nejvíce ztělesňují hlavní výhody investování do podílových fondů.

Těmi se míní především jednoduchost (smíšený fond může představovat celé portfolio a není nutné nakupovat další investiční nástroje, nebo podílové fondy), rozložení rizika (více druhů cenných papírů zvládneme nákupem jednoho podílového listu), profesionální správa (odpadají starosti s výběrem cenných papírů), nízké náklady (platíme poplatek za nákup jednoho podílového listu a ne za nákup několika kusů, resp. druhů cenných papírů).

I přes tyto výhody jsou smíšené podílové fondy u nás trochu opomíjeny a zatlačeny do pozadí na úkor jiných investičních nástrojů. Pokusíme se tedy tuto situaci alespoň trochu napravit a v následujících dílech našeho rádce investora se jimi budeme zabývat obšírněji, podobně jako tomu bylo u akciových a dluhopisových fondů.

Myslíte si, že jsou smíšené fondy vhodné pro všechny typy investorů? Napište nám své názory, budeme se těšit.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz