Nechte své peníze vydělávat

  • 5
Časy se mění. Doby, kdy byla vkladní knížka jedinou možností, kde mít rodinné úspory, jsou pryč. Dnes je možné vybrat si z celé řady variant: od účtů v bankách či stavebních spořitelnách přes životní pojištění až po podílové fondy či možnost nakupovat rovnou cenné papíry. Přesto však drtivá většina peněz leží stále v bankách.

Třebaže v rodinném rozpočtu nezbývají navíc měsíčně velké částky, neměly by odpočívat pouze na běžném účtu. Peníze musí vydělávat, radí odborníci. Zatím je však pro většinu střadatelů tato představa spojena pouze s termínovaným vkladem či vkladní knížkou; ty však vynášejí zhruba jedno až dvě procenta ročně. „Pokud někdo opravdu není ochotný ani trochu riskovat a chce mít peníze kdykoliv k dispozici, pak pro něj přichází v úvahu prakticky jen běžný účet nebo krátkodobý termínovaný vklad,“ popisuje důvod obliby bankovních účtů Markéta Šichtařová, hlavní ekonom Volksbank.

Přesto se však po několik let snižuje objem peněz na účtech v bankách, lidé mění své zvyky a hledají nové cesty, jak zhodnotit své úspory.
 
Podílové fondy vynášejí více než vklady v bance

Oblíbené termínované vklady lze nahradit například podílovými fondy peněžního trhu. „Výnosy fondů peněžního trhu jsou vyšší než u vkladů v bance, v současné době u nejlepších fondů až dvojnásobné. Kromě toho jsou peníze kdykoliv k dispozici, v praxi obvykle do jednoho týdne,“ radí Pavel Jílek, finanční poradce.

Již více než milion klientů vložilo část svých úspor do podílových fondů. Zatímco v roce 1997 v nich bylo necelých deset miliard, nyní je v zahraničních a českých fondech dohromady téměř 150 miliard korun. Oproti tomu na bankovních účtech domácností leží přes 700 miliard korun.

Jak investovat v podílových fondech?
Inspirujte se v naší speciální příloze
ZDE

I když objem finančních prostředků v podílových fondech rychle roste, jedná se přesto o poměrně malé číslo v porovnání se zeměmi Evropské unie. „Obvykle platí, že čím vyspělejší země, tím větší podíl úspor lidé investují na finančním trhu. Český trh nikdy nebude natolik rozvinutý jako například britský či americký, přesto však s postupem doby dojde k tomu, že si lidé zvyknou investovat na trhu stále více na úkor klasických termínovaných či běžných vkladů v bankách,“ předpovídá Markéta Šichtařová. 
 
Co změní vstup do Evropské unie?

Podle analytiků není možné očekávat po květnovém přistoupení žádné velké změny ať už růstu úroků, či vstupu nových bank na tuzemský trh. „Úrokové sazby u bankovních vkladů časem mírně vzrostou, což však nebude vlivem vstupu země do EU, ale spíš důsledkem skončení období nulové inflace,“ uvádí Pavel Sobíšek, hlavní ekonom HVB Bank.

Zejména u podílových fondů by se mohli klienti dočkat vyšší konkurence a nových produktů. „Díky takzvaným evropským pasům budou moci zahraniční subjekty poskytovat služby i na území Česka. Rozšíří se tedy nabídka služeb, ale výraznější změny neočekáváme,“ tvrdí Pavel Jílek. Na bankovním trhu však nástup nových hráčů nelze předpokládat. „Domácí banky již mají trh prakticky rozebraný, a tak existuje velmi malý prostor pro příchod dalších bank. Zřejmě se vyšší konkurence či nabídky produktů již nedočkáme,“ uzavírá Šichtařová.

Které fondy jsou vhodné pro krátkodobé a dlouhodobé investování? Kterým se daří nejlépe? Jakými zásadami byste se měli řídit při výběru správné varianty uložení peněz? Čtěte ZDE.

Co děláte se svými "volnými" penězi? Necháváte je ležet na bankovních vkladech, nebo investujete? napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.