Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedostala jsem zaplaceno za dovolenou

aktualizováno 
Můj bývalý zaměstnavatel mi odmítl proplatit dovolenou. Odpracovala jsem 54 pracovních dní ve zkušebním období 7. 8. 2005-20. 10. 2006. Dovolenou jsem nečerpala, ale chtěla bych vědět, zda je zaměstnavatel povinen mi vzniklou dovolenou proplatit. Pokud ano, jaký úřad mám kontaktovat, abych donutila zaměstnavatele tuto částku zaplatit.

Zákoník práce rozlišuje dovolenou za kalendářní rok a dovolenou za odpracované dny. Na dovolenou za kalendářní rok (nebo její poměrnou část) má nárok ten zaměstnanec, který odpracoval v běžném kalendářním roce alespoň 60 dnů. Obvyklá (a zároveň nejmenší možná) výměra dovolené za kalendářní rok činí čtyři týdny, u zaměstnanců v neziskové sféře pak činí pět týdnů, rovněž může mít pět týdnů i zaměstnanec v komerční sféře, pokud tak stanoví kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis zaměstnavatele.

Pokud zaměstnanec v kalendářním roce neodpracuje alespoň 60 dnů, nevznikne mu nárok na dovolenou za kalendářní rok (nebo za její poměrnou část). Taková situace může nastat například v případě, když zaměstnanec na začátku kalendářního roku ze zaměstnání odchází nebo je v dlouhodobé pracovní neschopnosti, nebo v případě, jaký nastal ve vašem dotazu. Pak má zaměstnanec nárok na takzvanou dovolenou za odpracované dny. Tato dovolená zaměstnanci náleží za každých 22 odpracovaných dní, a to ve výši jedné dvanáctiny z výměry dovolené za kalendářní rok.

Pro názornost uveďme příklad: zaměstnanec, který odpracuje více než 22 dnů, ale méně než 44 dnů a měl by mít nárok na čtyři týdny dovolené za kalendářní rok, bude mít nárok na jeden a půl dne dovolené za odpracované dny. Kdyby měl mít nárok na pět týdnů dovolené za kalendářní rok, pak by jeho nárok na dovolenou za odpracované dny činil dva dny.

V případě, že by zaměstnanec odpracoval více než 44 dnů, ale méně než 60 dnů, měl by nárok na tři a půl dne dovolené (pokud by jinak měl nárok na čtyři týdny dovolené), nebo na čtyři dny dovolené (pokud by jinak měl nárok na pět týdnů dovolené).

Vznikl vám tedy buď nárok na tři a půl dne, nebo na čtyři dny dovolené, a to v závislosti na tom, jaká by byla vaše dovolená, pokud byste u zaměstnavatele pracovala celý kalendářní rok (zda čtyři, nebo pět týdnů).

Uvádíte, že jste dovolenou nečerpala, a proto by vám zaměstnavatel měl dovolenou proplatit, respektive by vám měl poskytnout náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Pokud vám náhradu za dovolenou neproplatil, doporučovala bych obrátit se na příslušný inspektorát práce, kontakty najdete na www.suip.cz.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tři věci, které nejvíce vytáčejí zaměstnance v kancelářích

Někdy je to v kanceláři o nervy a o zdraví. Zvlášť, když vypuknou hádky mezi kolegy kvůli relativním maličkostem. Horko, hluk, vyrušování, co teď nejvíce vadí...  celý článek

Ilustrační snímek
Čísla ČSSZ: Kolik platíme na důchod a na co se vybrané peníze použijí

Za první polovinu roku vybrala Česká správa sociálního zabezpečení od lidí na pojistném na sociální zabezpečení skoro 214 miliard korun. Ale na důchodech a...  celý článek

Vladimír List
Průbojný profesor elektrifikoval Československo, metro chtěl již před válkou

Vladimír List byl univerzitním profesorem na České vysoké škole technické v Brně a inženýrem elektrotechniky, který se výraznou měrou zasloužil o elektrifikaci...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!
4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!

Vztahy mezi KLDR a USA se za poslední týden vyostřily víc, než za několik let. Zdá se, že válka mezi zeměmi je na spadn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.