Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejistota trvá jen dva roky, pak už nastupuje pevný pracovní poměr

Smlouvy na dobu určitou ještě před nedávnem vyvolávaly vlnu nevole hlavně ve školství. Někdy však také u soukromníků a majitelů firem, kteří díky nim mohli vystřídat zaměstnance, kteří by si například chtěli dělat nárok na vyšší plat nebo měli k fungování firmy jiné připomínky a stali se tak nepohodlní.

Současný zákoník práce v podstatě převzal právní úpravu, kterou obsahoval zákoník práce platný do konce loňského roku, a to, že uzavření pracovního poměru na dobu určitou je možné, ale délka jeho trvání je omezena maximálně na dva roky.

Pravidla nelze obcházet
 „Je tedy možné uzavřít pracovní smlouvu na uvedené dva roky nebo na dobu kratší a po uplynutí sjednané doby pracovní poměr prodloužit na dobu, která ale ty dva roky nepřesáhne. Toto pravidlo platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi stejným zaměstnavatelem a stejným zaměstnancem. Nelze jej obcházet například tím, že zaměstnanec bude pracovat u téhož zaměstnavatele napřed dva roky jako asistent a potom na novou smlouvu opět na dva roky jako údržbář. Opakování dvouletého cyklu je možné pouze tam, kde mezi jednotlivými pracovními poměry byla doba bez pracovního poměru delší než půl roku,“ říká brněnská advokátka Eva Grabarczyková.

Dodává, že výjimku z pravidla maximální délky pracovního poměru tvoří případy, kdy zvláštní právní předpis stanoví pracovní poměr na dobu určitou jako podmínku pro vznik dalších práv. „Může to být z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance, na dobu překážek v práci na straně zaměstnance - třeba mateřská nebo rodičovská dovolená. Také  jsou-li dány vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnanec vykonává. Tady je však nutné, aby tyto důvody byly zmíněny v dohodě s odborovou organizací nebo ve vnitřním předpise zaměstnavatele, u něhož odborová organizace nefunguje,“ vysvětluje advokátka.

NOVÝ ZÁKONÍK: jak se osvědčují změny v pracovním zákoně?

Omezení na dobu určitou trápilo především učitele
Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Vondráčkové dvouleté omezení značně potlačilo dřívější praktiky v některých školách, kdy ředitelé sepisovali s učiteli smlouvy vždy jen do konce školního roku, přes prázdniny je posílali na úřad práce, aby ušetřili peníze za dva měsíce, a od září je opět zaměstnali. „Máme sice signály, že i nyní si někde našli cestu, jak omezení obejít. A to tak, že i když mají ředitelé na škole volné místo, čili nemají po dvou letech důvod nedat pedagogovi smlouvu na dobu neurčitou, tvrdí, že volné místo není.

Smlouvy na dobu určitou se tak řetězí dál a ředitel má učitele v hrsti,“ konstatuje Vondráčková. „Každopádně kantor si to nemusí nechat líbit a může se obrátit na odbory, aby mu v situaci pomohly.“ Pokud je místo na škole opravdu volné, musí mít totiž ředitel závažný důvod, aby po dvou letech smlouvu na dobu určitou nezměnil na dobu neurčitou. Například je to možné při nějakých pochybeních a podobně. Pro ředitele škol byly smlouvy na dobu určitou výhodné i proto, že mnoho škol se potýká s úbytkem žáků. Jakmile k poklesu dětí ve třídách dojde a oni mají s některými učiteli smlouvy na dobu určitou, nemusí pak nadbytečné kantory propouštět.

Odcházíte bez výhod
Je-li sjednán pracovní poměr na dobu určitou, ačkoliv pro to nebyly splněny podmínky stanovené zákoníkem práce, může zaměstnanec oznámit zaměstnavateli před uplynutím sjednané doby, že na zaměstnávání nadále trvá. „V tomto případě platí, že pracovní poměr je uzavřen na dobu neurčitou,“ doplňuje advokátka Grabarczyková. „Pokud by se zaměstnavatel nebo zaměstnanec domáhal u soudu určení, zda byly nebo nebyly splněny podmínky pro sjednání pracovního poměru na dobu určitou, musí tak udělat nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.“

Nejzávaznějším důsledkem pracovního poměru na dobu určitou je pro zaměstnance fakt, že uplynutím této omezené doby pracovní poměr zaniká a zaměstnanec nemá nárok na žádné výhody obdobné odstupnému. Při této příležitosti je ještě vhodné upozornit na skutečnost, že pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále ve výkonu své práce, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...