Nejlepší část týdne? Víkend

  • 2
Všimli jste si, kolik lidí v pátek odpoledne pomalu nespustí oči z hodinek a doslova ožívá v očekávání víkendu? Z otráveného zaměstnance se jakoby mávnutím kouzelného proutku stává nadšený chalupář, zahrádkář nebo houbař. Patříte také mezi ně? Podle průzkumů tuhle páteční odpolední euforii zažívá až každý třetí zaměstnanec. Jasně, kdo by se netěšil na víkend. Často však nejde o těšení se, ale o pocit vysvobození.

Výsledky mnoha firem ukazují, že jim zaměstnanci ze svého potenciálu dávají jen necelou polovinu. V práci se spíše trápí, v lepším případě k ní mají neutrální vztah. Málokoho práce baví tak, že se jí odevzdá naplno. Představte si, že by stroje v továrně běžely na deset procent výkonu. Operátor zodpovědný za fungování stroje by asi dostal výpověď, pokud by takovou továrnu rovnou nezavřeli. I když je tu snaha nadřízených stěžovat si na neschopné lidi, za výkon zaměstnanců nese finální zodpovědnost šéf. Pokud chce dosáhnout nějakého výsledku, musí využít potenciál lidí a odstranit přitom co nejvíce překážek, které mu brání v cestě.

Průměrný šéf (ten, jehož lidé fungují na oněch 10-40 procent) se zaměřuje na výsledek. Rozdává úkoly, kontroluje jejich plnění a s lidmi příliš nediskutuje. Ti úspěšnější, kteří dokážou z lidí dostat víc, na to jdou jinak. Soustředí se na potenciál a v lidech hledají talent. Tak jako dobrý fotbalový trenér dokáže v průměrném obránci často rozpoznat výjimečného útočníka, tak i dobrý šéf dokáže v lidech rozpoznat talent, o kterém oni sami neměli ani tušení.

Překážky bránící výkonům jsou zhruba tři:

1. Naše vlastní omezení - komplex z toho, jak jsme nedokonalí a co všechno nedokážeme.

2. Kolegové obecně nespolupracují tak, jak by bylo třeba, a brzdí výkony ostatních.

3. Organizace, kde pracujeme, se od začátku své existence nafoukla různými předpisy, popisy práce, vyhláškami a nařízeními, v nichž se dnes mnozí doslova ztrácejí. Šéfova práce potom spočívá zejména v orientaci v byrokratické džungli firmy. Jestli chcete z lidí dostat víc a sami mít lepší výsledky, poučte se u těch úspěšnějších a začněte se zabývat talentem a překážkami. Zajímejte se o lidi, se kterými pracujete, položte jim více otázek než příkazů. Pomozte jim dostat se tam, kam se dostat chtějí, a oni se už nebudou muset těšit na víkend jako na něco, kde si odpočinou od nudné, nepříjemné práce a kde budou konečně dělat něco, co je baví.

Pomluvy jsou jako jed, otravují dobré vztahy. Jak se bránit pomluvám? Čtěte ZDE.