Nejspokojenější s prací jsou Pražané, Moravané touží po změně povolání

Obyvatelé České republiky mění svou profesi v průměru jednou za život. U jediné přitom během svého života zůstalo 45 procent lidí, čtvrtina respondentů profesi změnila nejvýše dvakrát.

Tyto údaje vyplývají ze šetření, které v rámci projektu Naše společnost provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Dvě a více profesí během svého života vystřídalo pouze 23 procent lidí, přičemž jen dvě procenta náplň zaměstnání změnila šestkrát a vícekrát. Jedenáct procent lidí uvedlo, že nikdy žádnou profesi neměli. Rozdílnou profesi od té původní si nejčastěji hledají lidé se základním vzděláním, občané ve věku 45 až 59 let a Pražané.

Většina z obyvatel hlavního města, kteří vystřídali alespoň jednu profesi, tak učinila po roce 1989. Na jinou kvalifikaci v tomto období přešlo 63 procent z nich. Profesi po roce 1989 měnili především lidé ve věku 30 až 44 let, z nich občané s maturitním vzděláním a muži více než ženy. Šetření také zkoumalo, nakolik se ekonomicky činní obyvatelé bojí ztráty zaměstnání. Strach o práci mělo sedm procent dotázaných, 68 procent se ztráty pracovního místa neobává. Ostatní respondenti nedokázali určit, zda se jich tato hrozba týká. Nejméně se o práci obávají samostatně výdělečně činní lidé, pracovníci v řídících pozicích a vysokoškolsky vzdělaní občané. Z regionálního hlediska se ztráty místa nejméně bojí lidé v Praze, nejvíce na Moravě.

Přibližně čtvrtina dotázaných, kteří mají strach o práci, přemýšlí o změně zaměstnání. Naprostá většina respondentů v dohledné době o změně zaměstnání neuvažuje. Podobný krok plánuje pouze sedm procent lidí, dalších šest procent odpovědělo, že nevědí anebo že se jich otázka netýká. Nejmenší zájem o změnu zaměstnání mají Pražané, největší naopak obyvatelé Olomouckého a Zlínského kraje. Nejmenší ochotu ke změně profese zároveň projevovali lidé se základním vzděláním a zaměstnanci v rozpočtové sféře.