Nejzajímavější názory v uplynulém týdnu

Jako každý týden Vám i dnes přinášíme přehled nejzajímavějších názorů našich čtenářů z minulého týdne.
Kolik peněz investovat do akcií? Tak na tuto otázku odpověděl ve svém komentáři Jiří Zaorálek. Své názory prezentovali i čtenáři článku:

Nihilista: Každý žije tak jak umí. Pro mě jako relativně mladého člověka je nejdůležitější najít si parcelu, postavit barák, do důchodu ho splácet. Žiju ve svým, investuju do svého. Nestydím se, že žiju na dluh (lepší než bydlet v králíkárně a neustále si stěžovat). V dnešní situaci není pro 80 % obyvatel v lidských silách nákup vily za hotové... To ostatní je nepodstatné. Handrkování o procenta zda obligace nebo termíňák, to je k smíchu. Pokud tomu někdo rozumí, investuje podle sebe, pokud tomu nerozumí, určitě mu někdo poradí. Toto je názor mladého perspektivního jedince.

Pavel Zajíček: Optimální investiční portfolio nemůže vypadat, protože není a nemůže být. Cokoliv se snažíme hodnotit, musíme s něčím srovnat. Není však s čím, protože vše se neustále mění v kvantitě i kvalitě. Mohu srovnat stavební spoření konkrétní stavební spořitelny s termínovaným vkladem konkrétní banky. Logicky pouze v této vteřině. Jak to bude vypadat zítra, to nevím. "Finanční poradci" to však ví zcela přesně, říkali na vstupním vymývání mozku. Představme si, že úrokové míry budou v ČR za tři roky 25%. Že je to nemožné? Ale, ale... Proto se při investování řídím pouze momemtální situací (situací těchto hodin, těchto dnů a týdnů). Moderní pohádky nemohou konkurovat klasice...

O tom, co je nového ve fondovém byznysu, informoval čtenáře Fincentra Martin Nejedlý. K dění na fondovém trhu se vyjádřili i naši čtenáři:

Pavel Zajíček: Investiční společnosti, stojící mimo velké bankovní domy či mezinárodní finanční skupiny, se (podle mého názoru), na českém trhu v dohledné době zcela doprosazují. Stejně i distributoři zahraničních podílových fondů - WOOD couvá již nyní. Baader, BBG Finance a podobní začnou couvat možná již zítra. Distribuční náklady jsou prostě náklady. Moje ekonomka vždy, když si koupím nové auto, zpustí paniku. Tvrdí, že náklady snižují výnosy. Protože přes moje rozhazování drží již 8 let firmu nad vodou, neperu se s ní. Podílový fond, který má vstupní a výstupní poplatek dohromady 9%, nekoupím ani já. A to jsem již koupil i mostní váhu, na kterou se nevejdou auta, která je třeba vážit...

Martin Nejedlý: Pane Zajíčku, věřím, že několik nezávislých distributorů na tomto trhu zůstane, protože zprostředkování nákupu či prodeje cenných papírů (včetně podílových listů fondů) je jejich hlavní činností a v důsledku této specializace by měli nabídnout aspoň něco lepšího ve srovnání s bankami, pro které budou zahraniční fondy je jedním z mnoha byznysů a které mají navíc vlastní investiční společnosti (potenciální konflikt zájmů - ale vcelku malý)).

Je při současném vývoji lepší investovat nebo si rovnou vsadit? Jaké pravděpodobnosti máte na výhru v různých hazardních hrách spočítal pro čtenáře Fincentra ve svém komentáři Miroslav Beneš. A co si o sázení myslí čtenáři Fincentra?

Ondra: Jak vyhrat uplne vzdycky... treba v rulete! jednoduse: 1. vsadim 2. kdyz vyhraju, vyberu vyhru 3. kdyz nevyhraju, vsadim na tutez moznost dvojnasobek predchozi sazky pri minimalni vyhre o velikosti vkladu, vzdycky vyhraju vklad (treba v rulete na barvu) jedina nevyhoda - nesmi dojit penize.... kdyz treba 10x za sebou nevyhrajete, uz to zacina byt slusna castka :) ale pravdepodobnost, ze by 10x za sebou padla stejna barva je docela mala...

XXX: Jeste bych doplnil, ze podle jisteho vyzkumu (zdroj si jiz nepamatuji) vetsina lidi vybira velice podobne kombinace. Jinymi slovy zrejme i zde plati zname pravidlo 20/80 ci podobny pomer kdy 80% sazkaru sazi 20% kombinaci. Takze ti, kdo sazi mene obvykle kombinace sice nemaji vyssi sanci na vyhru, ale kdyz vyhraji tak se deli s mene spoluvyherci. Predpokladam, ze uvedeny vyzkum asi nezohlednoval moznost generovani vsazenych cisel nahodne terminalem pri nakupu.

Vše co jste kdy chtěli vědět o hedgových fondech a báli jste se zeptat popsal ve svém komentáři Jaroslav Rozehnal ze společnosti Commerz Asset Management. Své názory na hedgové fondy prezentovali i někteří čtenáři článku:

Stepan Aser: Jedna zajimava uvaha, ktera zdanlive nesouvisi s hedgeovymi fondy - dnes je diky silnym povalecnym rocnikum vetsina obyvatel ve vyspelych zemich v produktivnim veku a spori si na svou penzi formou investic na kapitalovych trzich. Jako dusledek je na kapitalovych trzich pretlak likvidity, coz se promita v rustu hodnot akcii... V pristich dvaceti letech vsak tyto silne generacni rocniky pujdou do duchodu a zacnou cerpat sve uspory a tedy prodavat sve investice... coz muze vest k stagnaci nebo poklesu kapitalovych trhu a v jeho dusledku znehodnocovani techto uspor... - a ted ta souvislost s hedge fondy: hodnota rady hedge fondu se vyviji nezavisle na vyvoji kapitalovych trhu (jsou neutralni) a vyse popsany odliv uspor by nemel ovlivnit vynosy techtno neutralnich hedge fondu... z tohoto pohledu jsou hedge fondy velmi zajimavym instrumentem napriklad pro penzijni fondy. Nizka korelace s beznymi investicnimi instrumenty je vsak i obecne hlavni devizou hedge fondu a take duvodem jejich rostouci popularity...

Rozehnal: Měl bych k tomu jednu poznámku: Při snaze správců fondů o co nejlepší výsledek nejsou správci omezeni jen svojí kvalifikací, přístupem k informacím atd. Jsou omezeni také svými pravomocemi, resp. statutem svých fondů. (Např. jestliže přijmete angažmá u nějaké české - pro názornost, jinde to funguje obdobně - investiční společnosti, můžete být génius a světová hvězda řekněme v oboru opcí na americké indexy, ale ani vám ani podílníkům vašeho fondu to nebude k ničemu, protože ten fond do takových instrumentů investovat prostě nesmí.) Dá se říct, že hedge fondy v rámci vývoje kolektivního investování, kde je heslem dne ochrana podílníka nebo přímo unifikace produktů, představují opačný trend: překračují jinde obvyklá pravidla a na rozdíl od normálních fondů u nich víc záleží na výběru konkrétního správce a klientově důvěře k němu. Netvrdím, že je to vždy ku prospěchu věci, ale v principu platí, že možnosti správců hedge fondů jsou oproti normálním fondům větší.

O tom, co přinese bankami připravovaný registr dlužníků, informoval ve svém komentáři Vladimír Zdražil. Z názorů čtenářů ovšem jasně vyznívá pesimismus ohledně tohoto instrumentu:

Alcor: Obávám se, že tento registr přišel asi tak hodinu po dvanácté. Dneska kdy jsme všicni zaplatili těžkými miliardami sanaci bankovního sektoru a kdy je většina těch co si půjčili a nespláceli za vodou je to jen hezké gesto. Většina úvěrů poskytnutých v uplynulých letech a nesplacených měla politický nebo korupční podtext. Zkuste se podívat na www.konpo.cz. To jsou pohledávky , které zaplatíme všichni, daň z liknavosti politiků. Navíc většinu nesplácených úvěrů mají na "triku" právnické osoby - s.r.o.. Ano, registr je krok vpřed, ale pozdě.

Feudál: Oni naše milé banky vůbec začaly spolupracovat až podezřele hladce. Od zvýšení poplatků na přepážkách, za výběr hotovosti v bankomatu, teď registr dlužníků. Inu Velký bratr znovu zvedá hlavu. Myslím, že když si někdo troufne okrást banku, tak pro něho nebude takový problém po nastartování Registru okrást někoho (něco) jiného. Pokud ovšem celý slavný Registr bude tím, zač je dnes s velkou slávou vydáván.

Jaký bude dopad zvýšení úrokových sazeb centrální banky na běžné občany? Na tuto otázku odpověděl ve svém komentáři Miroslav Beneš.

Feudál: Já jen doufám, že toto zvýšení eliminuje avizované snižování úrokových sazeb stavebními spořitelnami. Co na to "třeba" Hypo? Za vyjádření děkuji.

Kapitalista: Bylo by to jistě dobré, ale dost o tom pochybuji. Stavební spořitelny, na rozdíl od bank, nemohou jíst s úvěry nahoru. Samozřejmě kromě překlenovacích.