Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Několik NEJ bankovních kreditních karet na českém trhu

  • 100
Jakákoliv rezerva, finanční obzvlášť, se vždycky hodí. Když si jen tohle v bance pomyslíte, pravděpodobně odejdete s kreditní kartou. Důvodů, proč bez ní už určitě dál nemůžete žít, uslyšíte od bankéře hned několik. Kartu získáte zdarma, bezúročné období je dlouhé, úrok nízký a peníze dostatečně pohotové. Záleží na tom, co od kreditní karty požadujete.

Nabídka bank z pohledu kreditních karet je velmi široká. Prakticky u všech bank si můžete vybrat přinejmenším ze dvou základních variant – karty elektronické a embosované, Visa či MasterCard. Tím problematičtější je však zvolit právě tu nej ze všech. Hodnoticích kritérií je více. Podívejte se tedy na jejich krátký přehled.

NEJlevnější kreditní karta – zdarma od Citibank
Vydání a využívání kreditní karty je obvykle spjato s poplatky. Pokud vás tedy bankéř informuje o tom, že kartu získáte zdarma, platí to nejčastěji jen pro prvních dvanáct měsíců. Pak nastupují poplatky za vydání karty, její používání, případně vedení úvěrového účtu či zasílání měsíčních výpisů (je-li úvěrový limit čerpán).

Křištálová lupa

Bez poplatků, a to bez jakýchkoliv dalších podmínek, získáte kreditku pouze v jediné tuzemské bance - Citibank. Ta na rozdíl od konkurence totiž nepodmiňuje používání karty zdarma objemem nákupů placených právě touto kartou.

NEJdelší bezúročné období – 
v Komerční bance, ale jen pro někoho

Dalším z obvyklých argumentů, proč kreditní kartu mít, bývá bankéři zdůrazňovaná délka bezúročného období. Lhůta mezi reálnou útratou na dluh a splátkou (alespoň částečnou) vyčerpané částky se u bankovních kreditních karet běžně pohybuje mezi 45 a 56 dny. Vztahuje se převážně pouze na platby kartou, tedy bezhotovostní transakce.

Maximální bezúročné období, které předčí zmiňované hodnoty, je ale 76 dnů. Ovšem získají ji pouze společní klienti Komerční banky a T-mobile. Jedná se totiž o kartu věrnostní. Pro ostatní tak zůstává, při zachování podmínky nejdelšího bezúročného období, nejdostupnější kreditní karta Citibank. Ta nabízí svou kreditní kartu s 55 denním obdobím bez úroku. O den delší lhůtu pro bezplatnou splátku dluhu poskytuje svým klientům ještě HSBC. Obě karty lze získat zdarma, u HSBC s podmínkou dostatečné výše aktiv spravovaných bankou.

Bezúročné období trvající nejvýše 55 dní mohou získat i zákazníci United Auto při pořízení automobilu. Tato společnost spolu s Raiffeisenbank totiž nabízí kreditní a asistenční kartu v jednom.

. pět nej kreditních karet

Nejlevnější - zdarma od Citibank

Nejdelší bezúročné období - 76 dnů - věrnostní karta Komerční banky a T-mobile

Nejnižší a nejvyšší úročení - 9,9 % p.a. u České spořitelny a Citibank, nejvyšší 26,4 % p.a. - Citibank

Nejmenší minimální splátka - 3,2 % z vyčerpané částky, min. 200 korun

Nejčastěji vydávaná kreditka - Visa Electron

NEJnižší a nejvyšší úročení 
I to nejdelší bezúročné období však jednou skončí a nastane čas splátek. Pokud vyčerpaný dluh neuhradíte včas, banka dlužnou částku začne úročit. Obecně lze však říci, že u kreditních karet jsou úroky vyšší než u jiných druhů půjček.

Nejnižší úrok mezi kreditními kartami najdete u České spořitelny a Citibank. Obě banky shodně uvádějí minimální hodnotu začínající na 9,9 % ročně a obě s podmínkami. Česká spořitelna toto úročení nabízí u své novinky – Chytré karty jen při čerpání částky formou služby Převod karty k nám. Garantuje ji po dobu následujících 6 měsíců. Po uplynutí půlroční lhůty ale naskočí běžný úrok, a to 19,08 % ročně.

Podmínky nízkého úročení v Citibank jsou velmi podobné – úrok 9,9 % p.a. získá jen čerstvý majitel kreditní karty Citi a první transakci přemění na splátky (tzv. zkonvertuje na splátkový kalendář).

Nicméně standardně nejvyšší úrok na bankovní kreditní kartě najdete opět u Citibank, a to 26,4 % ročně. Naopak nejnižší sazbu bez dalších dodatků najdete u karty vydané LBBW – konkrétně 18,48 % ročně.

NEJmenší minimální splátka
Pro toho, kdo nezvládne nebo se nemůže spoléhat na bezúročné období a přitom nehledí na úrok, nezbývá než začít splácet. Banky si stanoví výši tzv. minimální splátky, která je nutná pro možnost dalšího užívání kreditní karty. Obvykle činí 5 % z vyčerpané částky (dle výpisu úvěrového účtu, tj. včetně dalších poplatků a úroků).

Pro případ, že dlužná částka na kreditní kartě dosáhne částky 15 tisíc korun, vyžaduje nejmenší výši splátky Citibank – 480 korun (tj. 3,2 % z vyčerpané částky, min. 200 korun). Naopak nejvyšší minimální splátku vyžaduje po drželi kreditní karty Komerční banka. U ní je minimální splátka 1/10 čerpané částky k datu výpisu + úroky, což v našem případě činí rovných 1 500 korun.

NEJčastěji vydávanou kreditní kartou – VISA Electron
Podobně jako je tomu u karet debetních, tak i trhu kreditních karet poměrně spolehlivě vévodí VISA Electron. Ta je nejčastěji vydávanou kreditkou u nás. Podle statistik Sdružení pro bankovní karty ČR bylo tuzemskými bankami za první pololetí letošního roku vydáno celkem 1 263 553 kreditních karet, z čehož 594 544 bylo právě Electron (47 %).