Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé bankovní poplatky lze odhalit jen těžko

aktualizováno 
Pokud si nejste jisti tím, že poplatky na vašem účtu jsou správné, ověříte si částky v sazebníku banky. U některých položek to však není snadné.
Ceny za nestandardní služby jsou nejčastěji definovány hodinovou sazbou zaměstnance banky.

Ceny za nestandardní služby jsou nejčastěji definovány hodinovou sazbou zaměstnance banky.

Bankovní ceníky doznaly v poslední době poměrně velkých změn. To samo o sobě je jistě v pořádku. Bohužel však tyto úpravy ne vždy směřovaly k nižším částkám a jejich celkovému zpřehlednění. Některé poplatky si přece jen zachovávají jistou míru tajemna a jsou natolik obtížně sledovatelné, že na konečném výpisu z účtu lze jen sotva definovat přesné částky za konkrétní operace.

Účetní položka – záhadný pojem a různé částky
Pojem účetní položka označuje v sazebnících jednotlivých bank podobné transakce. Jedná se zpravidla o poplatky za zúčtování převodu mezi bankami (prostřednictvím clearingového centra ČNB) a poplatky za samotné převzetí platebního příkazu (např. přijetí příkazu k úhradě na přepážce pracovníkem). Výše poplatků za převzetí platebního příkazu se pak liší podle použitého komunikačního kanálu. Transakce realizované elektronicky přitom bývají oproti jiným způsobům podání cenově zvýhodněné, čímž zohledňují nižší náklady na jejich zpracování. 

Převážná část tuzemských bank svým klientům neúčtuje zvláštní poplatek za převody mezi bankami (tzv. clearing). Klient často tyto poplatky neplatí přímo, ale jsou již zahrnuty v ceně za převzetí platebního příkazu. Stačí si jen porovnat, jakou cenu účtuje právě váš bankovní dům při převodu mezi svými účty za účetní položku s cenou účtovanou při mezibankovním platebním styku. Liší se obvykle o 2 koruny. Pouze Česká spořitelna s eBankou tuto částku účtují klientům zvlášť.

Banka Balíček Příchozí platby
v Kč

Odchozí platby
v Kč

JEP

TP, inkaso

BAWAG IQ Konto 2 5/-/-/20 5
Citibank Citi konto 0 0 0
Česká spořitelna Osobní účet 0 2/3,50/5/8 5/0*
ČSOB ČSOB Konto 1x0, ostatní 6 3/9/-/30 3/6**
Raiffeisenbank + eBanka eKonto 0 4,90 4,90
GE Money Bank Genius Aktiv 0 0/0/-/39 0
Komerční banka Extra konto 0 0/6/-/20 0
mBank mKonto 0 0 0
Poštovní spořitelna Program Mini 0 3/5 4/6***
UniCredit Bank všechny bal. 0/6*** 2/4/8/20 2/5***
Volksbank všechny bal. 0/6*** 3/6/-/50 3/6***
Zdroj: banky
Vysvětlivky: odchozí platby dle použitého komunikačního kanálu (internet, telefon, pobočka)
                   JEP = jednorázový příkaz k úhradě (internet, telefon, sběrný box, papírový příkaz
                            na přepážce)
                   TP = trvalý příkaz
Pozn.: * závisí na nastavení parametrů účtu
          ** poplatky závisí na způsobu zadání trvalého příkazu
          *** poplatky za transakce v rámci banky/mimo banku

Lékem na tento bankovní neduh by mohly být vybrané bankovní balíčky, které již zmíněné transakční poplatky zahrnují. Nesmíte však zapomínat na to, že se většinou vyplatí jen tomu, kdo užívá svůj účet doopravdy aktivně. 

Tajemné sazby za služby neuvedené v ceníku
U některých cen uváděných v sazebnících bank lze celkem snadno vypočítat, kolik bude stát využití té které služby. Ať už se jedná o úvěr či jen o platební kartu, ceny jsou definované jedinou částkou.

Banka

   Balíček

Paušál zahrnující transakční poplatky

Citibank Citi konto 99
ČS Osobní účet 188
GE Money Bank Genius Aktiv 119
KB Extra konto 125
mBank mKonto 0
UniCredit Bank Konto Komplet 169
Zdroj: banky
Pozn.: Transakční poplatky = zahrnuje kompletní tuzemský platební styk v Kč (tj. v ceně balíčku včetně navazujících služeb)

Obvykle až na konci ceníků se ovšem krčí tzv. ostatní položky, jinde neuvedené poplatky a dále poplatky za různá potvrzení. Pod tyto položky lze ještě zařadit služby typu vyhledávání dokumentů z archivu, pořizování kopií (především smluv, podaných příkazů k úhradě apod.) či ověřování různých informací například ze spisové dokumentace.

Ceny za tyto nestandardní a ne zcela běžné služby jsou nejčastěji definovány částkou za předem stanovený čas práce zaměstnance banky. Z tohoto důvodu je nemá klient pod kontrolou. Nedá se totiž tak snadno ověřit, zda právě jemu účtovaný poplatek odpovídá skutečným nákladům. Nicméně pokud si tak říkajíc s bankéřem padnete do oka, můžete nakonec mít to štěstí, že nebudete muset vydat ani korunu. Pokud ne, nenechte se překvapit až stokorunovými poplatky (viz. tabulka)

Banka Poplatky jinde neuvedené
BAWAG 250 Kč/15 min. + 19 % DPH
Citibank 200 Kč/15 min.
ČS 75 Kč/15 min. + případně DPH 19 %
ČSOB 200 Kč/15 min.
eBanka + RB 200 Kč/15 + skutečné výdaje
GE Money Bank 200 Kč/10 min.+ 19 % DPH
KB 75 Kč/15 min. + příp. DPH 19 %
mBank 300 Kč
PS 40 Kč/15 min.
UniCredit Bank max. 200 Kč/15 min.
Volksbank 75 Kč/15 min.Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde je na jednoho, čeká nového majitele...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky zdražují, sazby překonaly dvě procenta

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračují v pozvolném růstu. Průměrná úroková sazba v dubnu stoupla na 2,01 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.