Buzola, peníze, dovolená

Buzola, peníze, dovolená - Buzola, peníze, dovolená | foto: Profimedia.cz

Německá burza: více šancí pro Čechy

  • 11
Nákup fondů přes burzu nabízí investorům několik výhod oproti běžnému nákupu u investiční společnosti, bohužel na naší burze je to nemožné. Dobrou zprávou je, že domácí investoři mohou prostřednictvím brokerských společností nakupovat podílové fondy na německých burzách, kde se tento způsob stále více rozšiřuje.

Nejznámější burzou, kde se v současnosti dají volně nakoupit podílové fondy, je „Fondbörse Deutschland“, pod jejímž názvem se oficiálně skrývá společný „podnik“ burz cenných papírů v Hamburku a Hannoveru. Již několik let je zde možné nakupovat kromě akcií, dluhopisů, indexových akcií a jiných běžných cenných papírů také otevřené podílové fondy. V současnosti je na burze v Hamburku dostupných už kolem 3 300 fondů.

Nápad prodávat podílové fondy nejen jako produkty dostupné pouze přes investiční společnosti a banky se ujal a v poslední době se těší velkému zájmu investorů. Zpočátku se na burze objevily fondy investující pouze do akcií v Německu a oblíbené realitní fondy, následovány i jinými produkty.

O tom, že si investoři na takovou formu obchodování s podílovými fondy rychle zvykli a že popularita fondů na burze roste velmi rychlým tempem, svědčí také fakt, že od začátku roku do konce října se na burze v Hamburku zobchodovaly fondy v objemu 3,72 mld. EUR. To je nárůst oproti porovnatelnému období z minulého roku asi o 230 %, což asi není špatné.

Na burze jsou dostupné prakticky všechny typy fondů od klasických otevřených, jako jsou akciové, dluhopisové, peněžního trhu, nebo smíšené, fondy fondů a realitní, až po speciální fondy určené specifickým skupinám investorů. Kromě již zmiňované burzy v Hamburku se dá s podílovými fondy obchodovat ve Frankfurtu, Düsseldorfu nebo Berlíně, kde se množství obchodovaných fondů také pohybuje v řádech tisíců.

Má to své výhody

Výhod nakupování podílových fondů přes burzu je pro investory několik. Jde většinou o ty charakteristické vlastnosti, kvůli nimž jsou běžně nakupované fondy kritizovány a v porovnání s jinými produkty pro konzervativní a retailovou klientelu vycházejí hůř. Jednou z nich je nepřetržité stanovování kurzů, podobně jako je tomu u akcií a jiných cenných papírů, obchodovaných běžně přes burzu. Průběžné stanovování kurzu během celého obchodního dne není u běžně nabízených podílových fondů prakticky možné a investoři tak mohou prostřednictvím burzy rychleji reagovat na změny kurzu.

Dalším pozitivem pro potenciální investory může být nahrazení klasických poplatků spreadem, rozdílem mezi nákupní a prodejní cenou (běžně se vyskytující v obchodování na devizovém trhu). Jelikož se spread pohybuje v rozmezí 0,5 – 1,5 %, je patrné, že například u akciových fondů může být obchodování s fondy výhodnější než běžný způsob nákupu podílových listů u investiční společnosti. Na burze se navíc stále častěji objevují také produkty obchodované bez spreadu (momentálně je do konce listopadu bez spreadu nabízen například realitní fond Morgan Stanley P2 Value obchodován v Hamburku, který bude ), což může být dobrá motivace k nákupu fondu.

Kromě toho může investorům vyhovovat také skutečnost, že aktivně řízené podílové fondy jsou na burze velmi dobrým alternativním produktem k indexovým produktům, jako jsou indexové akcie (ETF) nebo certifikáty. Ty jsou totiž zkonstruovány zejména k tomu, aby kopírovaly index.

Méně příznivou zprávou pro domácí investory je, že na domácí burze zatím takovou možnost investoři nemají, i když původně tomu tak být mělo. Jednou z možností je využít obchodníka s cennými papíry, který obchoduje přímo na některé z burz, na nichž se dají podílové listy pořídit. Domácí investoři sice musí počítat s tím, že si korunové fondy na zahraniční burze nekoupí, na druhé straně ale mají přístup k fondům, které se u nás běžně neprodávají.