Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů

Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů | foto: Česká kancelář pojistitelů

Nemít povinné ručení vás může vyjít až na 40 tisíc korun, říká odborník

V polovině letošního roku vstoupila v platnost novela zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinného ručení. Co všechno nová právní úprava mění? Nejen na to odpovídal náš znalec.

Hostem iDNES.cz byl výkonný ředitel České kanceláře pojistelů Jakub Hradec. Ptali jste se na novelu zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a na jeho dopady v lednu 2009. Vybrané otázky a odpovědi vám přinášíme.

on-line rozhovor

Všechny odpovědi Jakuba Hradce, výkonného ředitele České kanceláře pojistitelů naleznete zde.

OTÁZKA: Zajímalo by mě. Pokud mi nepojištěné vozidlo způsobí škodu na mém vozidle, kdo mi zaplatí vzniklou škodu případně škodu na zdraví? Nebo mám smůlu, jak je to prezentováno v pojišťovnách a musím se s viníkem soudit?
ODPOVĚĎ: Škodu, kterou poškozenému způsobil někdo jiný nepojištěným vozidle, zaplatí poškozenému Česká kancelář pojistitelů. Následně však vše, co vyplatila poškozenému, uplatňuje po nepojištěném řidiči, provozovateli a vlastníkovi toho nepojištěného vozidla. Takže dělá se s tím něco neustále. Navíc právě na tyto situace, na zbytečně vysoký výskyt nepojištěných vozidel v ČR zareagoval Parlament novelou zákona 168/1999 zavedením příspěvku nepojištěných do garančního fondu. Takže se bude dít ještě více. A prpto je dobré, aby se každý vlastník vozidla, pokud ještě není pojištěno, honem rychle postaral o to, aby měl povinné ručení. Nejdražší povinné ručení je totiž to, které vlastník vozidla nemá.

OTÁZKA: Dobrý den, chci se zeptat od kdy se bude platit pokuta za nepojištěné vozidlo a jaká je pravděpodobnost že se odhalí osoba která tento zákon porušuje. 
ODPOVĚĎ: Milá kolegyně, pokuty od policie nebo od správního orgánu existují v zákoně 168/1999 od jeho počátku, tedy od 1.1.2000, a v letošní novele se výrazně zvýšily. Pokud jde příspěvek nepojištěných do garančního fondu, § 24c zákona 168/1999 vstoupí v účinnost dnem 1.1.2009. Protože nám všechny pojišťovny předávají údaje o vzniku, změně a zániku pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, pak se právě touto cestou o nepojištěném vozidle ČKP dozví. Následně předá příslušnou informaci správnímu orgánu ba v r. 2009 ještě navíc vyzve příslušnou osobu k úhradě příspěvku do garančního fondu.

kdo odpovídal

Jakub Hradec je absolventem VŠE Praha a Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Již od roku 1985 se aktivně účastní v mezinárodní Radě kanceláří – od roku 2007 je předsedou Výboru obecných pravidel Rady kanceláří a zároveň předsedou pracovní skupiny pro finanční stabilitu systému zelené karty. V letech 1993 až 1999 předsedal sekci pojištění motorových vozidel České asociace pojišťoven.

Od roku 1999 je výkonným ředitelem České kanceláře pojistitelů. Předtím pracoval v České pojišťovně, mimo jiné ve funkcích náměstka generálního ředitele a člena představenstva.

OTÁZKA: Když si koupím nove auto od prodejce, mohu s vozem odjet, i když nemám ještě uzavřeno POV u některé z pojišťoven, nebo musím nejprve uzavřít POV, a pak si mohu vůz odvézt?
ODPOVĚĎ: S nepojištěným autem na silnici vůbec nesmíte, takže nejprve musíte uzavřít "POV" a teprve potom můžete usednout za volant. Opačný postup by byl nejen protizákonný, ale finančně velmi nebezpečný pro Vás - riskovala byste pokutu od policie nebo správního orgánu (až 40 000 Kč), ale také byste mohla někoho poškodit. ČKP by za Vás tu nepojištěnou škodu poškozenému uhradila a pak by po Vás vše chtěla zpátky do garančního fondu. To "chtěla" je upravenou v zákoně, takže Vy byste musela celou škodu zpět do garančního fondu zaplatit. Jezdit nepojištěným vozidlem je hazard, který se nevyplatí

OTÁZKA: Stal jsem se letos účastníkem dopravní nehody (poškozený), která zpočátku vypadala jako "plechy" za par korun. Policie sepsala záznam, viník dostal pokutu a ja odvezl auto do servisu. Tam zjistili ze se pohnula nějaká příčka či co a oprava vyšla na skoro 200 tisíc. Jak takovou situaci řešit od příštího roku, kdy policii nesmím k takové malé nehodn zavolat (pod hrozbou pokuty) – neodmítla by mi pojišťovna škodu pak uhradit?
ODPOVĚĎ: Pokuta za přivolání policie k takové nehodě podle mého názoru nehrozí a doufám, že se nemýlím. Ale ve Vašem případě se snad přece jen jednalo o škodu, o níž jste se mohl oprávněně domnívat, že bude kolem 100 tisíc korun. Pojišťovna bude muset posoudit, zda a kdo udělal chybu, pokud vůbec někdo nějakou chybu udělal. V zákoně samozřejmě musí být nějaká konkrétní částka, ale v každé jednotlivé situaci se musí přihlížet k okolnostem případu. Myslím, že tak postupují policisté i pojišťovny.

OTÁZKA: Jakým způsobem se bude řešit škoda do 100 tisíc korun, pokud jsem nezavolal policii, neboť jsme se s viníkem shodli, že to bude pod 100 tisíc a pak se ukázalo, že je to třeba za stopadesát tisíc a pojišťovna nebude dělat problém, že u toho nebyla policie.
ODPOVĚĎ: Nejde až tak o to, na čem jste se dohodli, ale mnohem více o to, jak to skutečně bylo. To, zda pojišťovna bude či nebude dělat problém, je věcí individuálního posouzení každého jednotlivého případu. V případě pochybností bude vždy lepší policii přivolat.