Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemoc při rozvázání pracovního poměru

aktualizováno  10:00
Se zaměstnavatelem jsem uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru dohodou k 30. červnu. V případě, že bych náhodou do té doby onemocněl a pracovní neschopnost trvala třeba do 18. července, prodlužuje se stávající pracovní poměr?


A. Píša, Brno

Pracovní neschopnost nemá vliv na uvedené rozvázání pracovního poměru dohodou. Pracovní poměr tak ve vašem případě skončí dne 30. června 2003, to jest dnem, který je určen v dohodě jako den skončení pracovního poměru. U rozvázání pracovního poměru dohodou není třeba poskytovat zaměstnanci ochranu před rozvázáním pracovního poměru, neboť zaměstnanec sám projevuje vůli skončit pracovní poměr.

Ochrana před ztrátou zaměstnání je poskytována pouze při skončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele. V této souvislosti podotýkám, že pracovní neschopnost zaměstnance nemá vliv ani na skončení pracovního poměru jeho zrušením ve zkušební době, při jeho skončení okamžitým zrušením, ani v případě, že výpověď z pracovního poměru dá sám zaměstnanec. V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele se zaměstnanec v pracovní neschopnosti nachází dle ustanovení § 48 odst. 1 písm. a) zákoníku práce v takzvané ochranné době a není možné mu dát výpověď. Výjimku tvoří pouze případy, kdy je výpověď dána zaměstnavatelem z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části, respektive přemístění zaměstnavatele nebo jeho části.

Dále z důvodu porušení pracovní kázně nebo z důvodů, pro něž lze okamžitě zrušit pracovní poměr. Jde o výpovědní důvody podle § 46 odst. 1 písm. a), písm. b) a písm. f) zákoníku práce. Nastane-li pracovní neschopnost až během výpovědní doby, to znamená, že v době doručení výpovědi zaměstnanci neexistovala, je výpověď platná. Může však dojít k prodloužení trvání pracovního poměru. K takovémuto prodloužení však dochází pouze v případě, že doba trvání pracovní neschopnosti přesáhla výpovědní dobu a zaměstnanec neprohlásí, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Pracovní poměr se pak prodlužuje o dobu, kdy ve výpovědní době trvala pracovní neschopnost.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Čeští zaměstnanci mají z podnikání strach. Čeho se bojí?

Rozjet vlastní byznys by se v tuzemsku zamlouvalo více než polovině zaměstnanců. Jenže těch, kteří se rozhodnou vyměnit pracovní smlouvu za svobodu podnikání,...  celý článek

Ilustrační snímek
Netradiční koučink. Když kolega radí kolegovi, jak se zlepšit v práci

Koučování je fenomén. Snad už není firma, která by své zaměstnance nerozvíjela. Je mnoho modelů koučinku, stále oblíbenější je ten zvaný peer-to-peer, při...  celý článek

Ilustrační snímek
Zaměstnavatelé: Pojďte k nám, dáme vám bonus i 300 000 korun

Dostávají jej vojáci, policisté i montážní dělníci. Prim ale hrají zdravotníci. Leckde by si lékař mohl za náborový příspěvek koupit i zbrusu nové rodinné...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.