Nemoc z dlouhého stání

Dlouhé stání, obezita, poranění, ale i těhotenství a dědičné dispozice ­ to jsou rizikové faktory ovlivňující vznik křečových žil ­varixů. více....

U postižených žil může dojít k trombóze, zánětu, v jejich okolí pak k těžkým ekzémům či bércovým vředům. Protože křečové žíly nepříznivě ovlivňuje i dlouhé stání, byly často nazývány "nemocí prodavaček a dělnic". Křečové žíly však nejsou problémem pouze žen, ale i mužů. Jejich léčbu klasickými lékařskými metodami lze rozdělit na tři části. První je stahování postižených končetin strečovými punčochami, které zabraňují dalšímu rozšiřování žil a předcházejí bolestem. Druhým stupněm léčby může být lékařem doporučená sklerotizace. Do okolí žil se aplikuje roztok, jehož účelem je srůst a uzavření žilních stěn. Sklerotizační injekce mají vliv pouze na menší žilky. Při složitějším výskytu varixů je jedinou možnou léčbou operativní odstranění křečových žil. Vždy je však potřeba léčit také příčinu, jinak mohou být jakákoli jiná opatření zbytečná. Pokud již křečové žíly máte, dodržujte tato pravidla:

* Nebojte se do práce nosit stahovací punčocháče. Pomohou vám od pozdějších bolestí i dalšího zhoršení zdravotního stavu.

* Upravte svůj jídelníček tak, aby byl bohatý na vlákniny a vitaminy. Doporučuje se konzumace pohanky, bobulovitého ovoce, česneku, jablek, ořechů a listové zeleniny.

* Odlehčete svým nohám. Pro křečové žíly není dobré stát na jednom místě ­ procházejte se, a pokud máte možnost, položte si nohy na židli. Ke zhoršení varixů vede i elegantní dámský způsob sezení s nohou přes nohu!

* Případné bolesti a pocity tíhy může lékař zmírnit předepsáním léků. Ty však nevedou k léčbě křečových žil, pouze odstraňují jejich průvodní příznaky.