Nejvíce se marodí s nemocemi dýchacího ústrojí. Ilustrační foto

Nejvíce se marodí s nemocemi dýchacího ústrojí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jak na nemocenskou, abyste dostali peníze bez potíží a rychle

  • 22
Marodit není z finančního pohledu žádné terno. Výplata nemocenské se přitom může kvůli zbytečné chybě i zdržet. Neschopenku předejte vždy svému zaměstnavateli, nezapomeňte doplnit, jak chcete peníze poslat, radí odbornice.

Na otazníky kolem nemocenských dávek, v nichž marodi nejvíce tápou nebo chybují, odpovídá Eva Bolcková, ředitelka odboru nemocenského pojištění zaměstnanců České správy sociálního zabezpečení.

Onemocněla jsem počátkem ledna 2011 a budu marodit delší dobu. Jak správně postupovat, aby mi nemocenská přišla co nejdříve?
Neschopenku od lékaře je nutné předat vždy zaměstnavateli. Nárok na nemocenské se uplatňuje IV. dílem tiskopisu "Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti" (s růžovým pruhem), který vyplní lékař. Nezapomeňte ale IV. díl otočit, podepsat se a vyplnit, zda chcete poslat peníze na účet nebo složenkou. Jinak může nastat zdržení.

Lépe je nechat si poslat peníze na účet, náklady na výplatu složenkou hradí totiž příjemce nemocenského. Pro vyplacení dávky je potřeba také dodat potvrzení o trvání pracovní neschopnosti, takzvaný lístek na peníze. Ten vystaví lékař zpravidla při kontrole. Lístek na peníze se odevzdává opět zaměstnavateli, který ho neprodleně odešle okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) a ta dávku vyplatí.

Zapamatujte si

Neschopenku a další doklady o trvání i ukončení pracovní neschopnosti předává zaměstnanec vždy zaměstnavateli.
• První tři pracovní dny se nadále stoná zadarmo.
• Do 21. kalendářního dne pracovní neschopnosti má nemocný zaměstnanec nárok na náhradu mzdy, kterou mu vyplácí zaměstnavatel.
Stát vyplácí nemocenské dávky nově až od 22. dne pracovní neschopnosti, a to ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu za celé období. Dávku vyplácí OSSZ.

Kdy mohu nejdříve počítat s výplatou nemocenské dávky?
Nejzazší lhůta pro výplatu je 30 dní od data, kdy okresní správa, která případ zpracovává, obdrží všechny potřebné doklady. Pokud je vše v pořádku, pracovníci OSSZ standardně vyřídí žádost o výplatu dávky dříve, zhruba do 10 pracovních dnů.

Při razantnímu nárůstu pracovních neschopností, třeba v době chřipkové epidemie, se může doba zpracování dávky prodloužit, ale nesmí trvat déle než 30 dní. Zdržení mohou rovněž způsobit doklady s chybějícími nebo nesprávně vyplněnými údaji. Proto je třeba vyplňování údajů věnovat pozornost, zvláště například správnému a čitelnému uvedení čísla účtu.

Čekám na výplatu nemocenské, ale peníze dosud nedorazily. Jak mám postupovat?
Je možné zavolat na Call centrum ČSSZ a na telefonním čísle 840 40 60 40 se doptat, kde se stala chyba. Pracovníci mají možnost nahlédnout do databáze a mohou vyčíst základní informace: proč případnému zdržení nastalo, v jakém stadiu je zpracování dávky a zda popřípadě jsou peníze už na cestě. Ve složitějších případech je dobré kontaktovat přímo pracovníky okresní správy.

Často se například chybuje v tom, že zaměstnanec nedoručí neschopenku zaměstnavateli, ale zašle ji na ústředí České správy sociálního zabezpečení, která ji pak musí odeslat na příslušnou okresní správu. Výplata peněz se tím zbytečně zdrží.

Fakta

V roce 2010 prostonali lidé v pracovní neschopnosti přes 62 milionů dnů, to je o 11,8 milionů dnů méně než v roce 2009.
S čím se nejvíce marodí:
• S nemocemi dýchacího ústrojí (426 490 ukončených pracovních neschopenek).
• S nemocemi pohybové soustavy (262 924 ukončených pracovních neschopenek).
Zdroj: ČSSZ

Pracuji na dohodu o pracovní činnosti, podle smlouvy pobírám každý měsíc čtyři tisíce korun hrubého. Když onemocním, mám nárok na nemocenské dávky?
Pokud máte ve smlouvě jednoznačně stanoveno, že si každý měsíc vyděláte čtyři tisíce korun, nárok na nemocenskou vám vznikne. Často jsou ale dohody o pracovní činnosti uzavřeny tak, že v nich není zaručen alespoň dvoutisícový měsíční příjem. Pak jde o zaměstnání malého rozsahu a účast na pojištění vznikne jen v tom měsíci, kdy zaměstnanec na dohodu o pracovní činnosti dosáhne příjem alespoň dva tisíce korun. Jestliže takový pracovník onemocní v měsíci, kdy si vydělá méně než dva tisíce, nárok na dávku mu nevznikne, protože není v tomto měsíci pojištěn a ani se z jeho příjmu neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.

Můj pracovní poměr skončil 31. ledna 2011, ale ve středu 26. ledna jsem onemocněl a lékař mi vystavil pracovní neschopenku. Mám nárok na nemocenskou a jak postupovat?
Pracovní neschopnost vznikla v době trvání zaměstnání. Pokud bude nemoc trvat déle než tři týdny, od 22. dne vám bude tedy náležet nemocenské. Pokud jde o náhradu mzdy od zaměstnavatele, za první tři pracovní dny nedostanete žádné peníze, od 4. dne máte nárok na náhradu mzdy, ale jen do skončení zaměstnání. Pokud jste pracoval v běžném pětidenním pracovním týdnu pondělí až pátek, budete mít nárok na náhradu mzdy jen za pondělí 31. ledna 2011.

31. ledna 2011 mi skončila výpovědní lhůta, novou práci nemám a 7. února 2011 jsem šel na plánovanou operaci. Podle lékaře budu marodit až čtyři týdny. Mám nárok na nemocenskou a kam doručit neschopenku?
Po skončení zaměstnání jste v ochranné lhůtě, která trvá zpravidla sedm kalendářních dní. Jestliže jste v pracovní neschopnosti od 7. února 2011, nárok na nemocenské vznikne od 22. kalendářního dne, tj. od 28. února. Neschopenku je nutné předat bývalému zaměstnavateli. Nemocenské vám zašle OSSZ na váš účet nebo složenkou, podle toho, jakou možnost zvolíte.

Stal se mi pracovní úraz, jsem na neschopence. Jak je to s nemocenskými dávkami v tomto případě?
I když jde o pracovní úraz, postup je stejný jako u každé jiné pracovní neschopnosti a stejná je i výše dávky od OSSZ. O náhradu za ztrátu na výdělku, která vám tím vznikla, je třeba požádat u zaměstnavatele nebo pojišťovny, u které je váš zaměstnavatel ze zákona pojištěn pro případ pracovních úrazů zaměstnanců.

Kdo mě může během nemoci přijít zkontrolovat, zda dodržuji léčebný režim?
V prvních 21 dnech vás může přijít zkontrolovat pracovník zaměstnavatele. Zaměstnavatel může o kontrolu svého zaměstnance požádat také okresní správu sociálního zabezpečení, což zaměstnavatelé často využívají. Na kontrolu tedy může přijít i pracovník OSSZ, a to jak v prvních 21 dnech vaší pracovní neschopnosti, tak i v dalších dnech, pokud neschopnost trvá.

Kontrolor se na mě nedozvonil, spal jsem a neslyšel zvonek, jak postupovat, abych nepřišel o nemocenské dávky?
Jestliže kontrolu provedla OSSZ, ve schránce vám pracovník zanechá oznámení o provedené kontrole s kontaktem. V takovém případě je dobré co nejdříve kontaktovat okresní správu a uvést důvod, proč vás kontrola nezastihla. Každý případ se posuzuje individuálně. Za porušení režimu může být nemocenské zkráceno nebo dokonce odňato, což se v roce 2010 stalo více než třem tisícům pojištěnců. (čtěte více v článku: Marodi, hlídejte si zvonek i papíry. Jinak přijde citelný trest)