Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

Nemocenská: jak neprodělat

  • 18
Čím vyšší plat, tím propastnější rozdíl mezi normálním příjmem a dávkami, které člověk dostane, když bude v pracovní neschopnosti. Třeba zaměstnanec s čistým příjmem 22 000 korun obdrží v případě měsíční nemoci jen polovinu toho, co normálně.

Stoupá průměrná mzda a s ní se mění i limity pro výpočet nemocenských dávek. Nejvyšší nemocenská, kterou je možné získat od počátku roku 2006 za měsíční pracovní neschopnost, je 12 020 korun.

Pro lidi s měsíčním příjmem nad 22 tisíc to znamená o 650 korun víc než loni. Ti, kdo vydělávají méně, se musí spokojit i s nižšími dávkami v nemoci, propad jejich příjmu však není tak veliký. Stejně se však nevyplatí stonat nanemocenskou. Lidé s vyšším příjem, si raději berou dovolenou. Co však, když přijde tak dlouhá nemoc,
že ji dovolená nepokryje? Nabízí se komerční pojištění denní dávky v pracovní neschopnosti.

Muži zaplatí méně

Pojištění denních dávek znamená, že pojišťovna začne vyplácet od dohodnutého dne pracovní neschopnosti sjednanou částku, třeba 300 korun každý den. Za měsíc v posteli tak klientovi přibude 9000 korun. Spolu s nemocenskou od státu to může být dokonce o něco více, než kolik by byla mzda od zaměstnavatele.

NENECHTE SI UJÍT
Burza, akcie - (c) profimedia.cz/corbis
Investujte si na důchod, vyplatí se to
Finanční servery nabízejí mnoho užitečných informací, ovšem člověk bez zkušeností by se neměl do investování pouštět bez konzultace s profesionálem. Jak investovat?
Business, manažer (c)profimedia.cz/corbis
Jak zvítězit na poradách, šéfe
Právě jste byli povýšeni na šéfa oddělení, po několikaletém úsilí se vaši kolegové stali vašimi podřízenými, ti, s kterými jste si dříve klábosili u piva, teď musíte koordinovat, usměrňovat a hlavně být zodpovědní za jejich práci. Co s tím?

Pojistku si koupí za tisícovku ročně, ale i za desetinásobek. Cena se odvíjí od sjednané částky a termínu jejího vyplácení i od věku a pohlaví klienta. Pojišťovny shodně uvádějí, že starší lidé zaplatí víc než mladší a ženy obvykle víc než stejně staří muži. „Může se to zdát nespravedlivé, ale pojišťovny vycházejí ze statistik a ty ukazují, že ženy bývají více nemocné,“ vysvětluje finanční poradce Tomáš Kučera.

Peníze až za měsíc

Když klient onemocní, nemá hned vyhráno. Pojišťovna začne platit až po uplynutí sjednané doby. Ta sice může být jen jeden týden, obvykle si však klienti sjednávají 15 dní či měsíc. Pojištění je totiž v tom případě vyjde levněji. „Pro krátkodobé nemoci je pojištění příliš rizikové a klienty by vyšlo draze,“ vysvětluje Renata Werliková z Generali.

Pro podnikatele i zaměstnance

Jan Kábrt z České asociace pojišťoven doporučuje: „Hlavními zájemci jsou zaměstnanci se středními a vyššími příjmy a potom podnikatelé, zejména ti, kteří nejsou v systému veřejného nemocenského pojištění.“ Pokud se někdo rozhodne, že potřebuje právě tuto pojistku, nemá ještě vyhráno.

Dříve, než nabude smlouva platnost, pojišťovna si dobře prověří zdravotní stav budoucího klienta. Nechce totiž vyplácet peníze za nemoci, se kterými se klient léčil dávno před podpisem návrhu smlouvy. Klienti si však často myslí, že právě k tomu pojistka je. „Každou chvíli se na mne obrací někdo, kdo ví, že půjde za pár týdnů na operaci, a ještě na poslední chvíli by si chtěl sjednat pojistku, aby ho marodění tak nebolelo,“ doplňuje Tomáš Kučera.

Spočítejte si nemocenskou

Jak vysokou nemocenskou dostanete od státu, si můžete snadno spočítat na internetu. Pozor však, ne všechny kalkulátory, které tam najdete, jsou aktuální! Následující tipy můžete využít bez obav, zahrnují už změny, ke kterým došlo od 1. ledna 2006:

http://www.mpsv.cz/clanek.php?lg=1&id=1377
http://www.vyplata.cz/vypocty/

Nemůžete dovolit brát málo peněz v pracovní neschopnosti? Více o tom, jak mít i při nemoci dost peněz čtěte v našem aktuálním tématu.