Nemovitosti 2003: poptávka poroste a ceny bytů také

  • 10
Konečně se rozhýbal trh s nemovitostmi, jásají odborníci. Co to znamená pro člověka, který má v úmyslu si dům, byt či pozemek pořídit? Podle realitních makléřů nastala právě teď pro nákup nemovitosti hodina H. Hypotéky jsou historicky nejlevnější, některé banky půjčí celou cenu nemovitosti, další zvýhodnění při nákupu starších objektů mohou využít mladí lidé do 36 let. Poptávka zejména po bytech kvůli nízkým úrokům bankovních vkladů, stabilnímu trhu a příznivým podmínkám v roce 2003 poroste, což se zpětně odrazí v růstu cen nemovitostí.

Ceny realit vzrostly za poslední rok v USA a zemích Evropské unie až o třicet procent, vzestup se dá příští rok podle makléřů očekávat i v Česku, a to zejména v Praze a dalších atraktivních místech. „S dostupnějšími hypotékami se bude zvyšovat poptávka i ceny bytů v osobním i družstevním vlastnictví,“ míní Miroslav Havelka, jednatel společnosti Omega Reality. O kolik, napadne každého. Dramatického růstu se však není třeba bát. „Obecně očekávám mírný vzestup kopírující . Zhruba o deset procent porostou ceny bytů,“ míní prezident Asociace realitních kanceláří Ivan Žikeš.

Všude to však platit nebude. „Po Praze, která má v rámci České republiky zcela výjimečné postavení, následují Hradec Králové, Brno, Karlovy Vary, Zlín, Plzeň a Pardubice,“ vypočítává nejdražší lokality Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací, který se zabývá sledováním průměrných cen bytů. Právě ve vyjmenovaných místech rostly ceny bytů za loňské období nejvýrazněji. Úplně největší skok zaznamenaly Karlovy Vary, kde se cena staršího bytu 3+1 vyhoupla za rok o 122 000 korun.

Ceny srovnatelných bytů v Česku, to jsou nebetyčné rozdíly. Například za jeden byt v Praze by bylo sedm obdobných v Teplicích. „Pro cenu bytů má rozhodující význam poloha v rámci regionu i města i úroveň nezaměstnanosti. Velkou váhu hraje atraktivnost bydlení, takzvaná dobrá adresa, bezpečnost lokality, její vybavenost a dopravní dostupnost, nezanedbatelný je však i pouhý výhled z okna,“ upozorňuje Milada Kadlecová.

- poloha v zátopové oblasti až o dvacet procent

Co zvyšuje a o kolik cenu nemovitostí

- domy v oblasti průmyslových zón až o dvacet procent- atraktivní poloha v rámci města až o sto procent- bezpečnost lokality, dostupnost obchodů a škol až o dvacet procent

Co snižuje a o kolik cenu nemovitostí

 - byt v přízemí až o dvacet procent

- byt ve vyšším patře bez výtahu až o dvacet procent- špatná dopravní dostupnost až o dvacet procent

Záplavy a průmyslové zóny mění ceny

Je dům u řeky, zasáhla ho velká voda? S takovou otázkou se obracejí na realitní kanceláře zájemci o nákup nemovitostí. Po záplavách začaly výrazněji růst ceny nemovitostí, kam se řeka nedostane, naopak v zaplavených oblastech zájem opadl a ceny s ním. „V oblastech zasažených povodněmi se trh zastavil. Pokud dochází k ojedinělým prodejům, tak za výrazně nižší cenu než v předchozím období,“ uvádí ředitel společnosti Central Europe Holding, Jiří Pácal. Ceny přitom spadly tím výrazněji, čím je lokalita méně žádoucí. Dolů je tlačí také nabouraná infrastruktura v místě. Je výhodné zde investovat? „Zkušenosti říkají, že se vyplatí například investice do zaplavených pozemků, protože po provedení protipovodňových opatření se stanou velmi zajímavými, podobně tomu bylo například v německém Frankfurtu,“ míní Ivan Žikeš.

Odborníci se shodují na tom, že trvale nižší ceny v záplavových oblastech nebudou. Pokles cen může trvat nejvíce tři roky.

Každý, kdo se rozhodne investovat, musí počítat s tím, že připlatí za pojištění. Jistě podraží pojištění domácností a staveb, pojišťovny hovoří o nárůstu minimálně o 20 procent. A nejen u nových, ale také stávajících smluv, které dostatečně nekryjí rizika povodní. Navíc se pravděpodobně ještě výrazněji odliší pojistné v záplavových a nezáplavových oblastech. Rozdíl mezi pojistkou obdobného domu v různých lokalitách však může být několik set až tisíc korun.

Vliv vstupu do EU nebude výrazný

Vstup do EU výrazně ceny nemovitostí jako celku neovlivní. Realitní makléři soudí, že daleko výraznějším faktorem bude  nájemného. Navíc ceny kancelářských prostor jsou například v Praze již se zeměmi EU srovnatelné, takže prostor pro radikální růst není. K mírnému růstu cen dojde pravděpodobně v turisticky atraktivních a příhraničních oblastech, kde je budou kupovat a případně využívat pro podnikání cizinci.

Víte, s jakým příjmem si můžete dovolit vyrazit do banky pro hypotéku? Na pochybách vás nenechá TENTO ČLÁNEK.

Průmyslové zóny zejména v menších městech mohou mít na změny cen výraznější vliv. „Vznik průmyslových zón přináší nárůst ceny nemovitostí okolo deseti až dvaceti procent,“ říká Jiří Pácal. „Ale jen u zón, kde jsou již známí zajímaví investoři,“ doplňuje Ivan Žikeš. Záleží na tom, jaké jsou v místě průmyslové zóny pracovní příležitosti a zda budou pokryty místními pracovními silami, které nemusí měnit bydliště.

Jak se změní ceny nemovitostí a nájmů v roce 2003

Menší byty: růst až o dvacet procent, výraznější v Praze a dalších atraktivních lokalitách
Větší byty: mírný růst o inflaci až deset procent
Pronájem bytů: stagnace, pokles u drahých pronájmů
Pronájem, prodej kancelářských prostor: stagnace, pokles, mírný růst v atraktivních místech
Rodinné domy: mírný růst
Nemovitosti v průmyslových zónách: mírný růst
Pozemky: mírný růst, v atraktivních lokalitách vyšší

Jaký vývoj lze očekávat na trhu realit v jednotlivých krajích? Kde ceny dále porostou a kde lze očekávat stagnaci či pokles? Čtěte AKTUÁLNÍ TÉMA.

Jaký je váš názor na změnu cen nemovitostí po vstupu do EU? Myslíte si také, že se nezmění? Nebo jste jiného názoru? Pokud máte vlastní názor na tuto problematiku, nenechávejte si jej pro sebe.